بلوک سیمانی

بلوک سیمانی به قطعات و بلوک هایی گفته می شود که برای ساخت دیوارها و سقف های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند .
با توجه به نیاز کارفرما یا خریدار ، این بلوک ها قابلیت تولید در ابعاد و اندازه ها و با مصالح متفاوت را دارند . در سال های اخیر ساخت این بلوک ها طبق استاندارد بوده و در ابعاد و ضخامت استاندارد تولید می شوند .
از موارد استفاده از بلوک های سیمانی می توان به استفاده از این بلوک ها در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و یا غیر باربر ، در تیغه ها و سقف ها و سایر قسمت های ساختمان اشاره کرد .

مصالحی که در ساخت این بلوک ها استفاده می شوند عبارتند از : سیمان پورتلند ، ماسه ، شن ریز دانه یا سنگدانه های مناسب دیگر و آب که پس از مخلوط شدن بایکدیگر و لرزاندن و متراکم کردن مخلوط به دست آمده ، در محیطی مناسب عمل آوری و تولید می شود .

بلوک های سیمانی به طور معمول به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شوند :

  • بلوک های سبک : بلوک های سبک در سقف های تیرچه بلوک به کار می روند و ریزدانه هایی که در آن استفاده می شود در مقایسه با بلوک های سنگین از نظر وزنی سبک تر هستند و کمی تفاوت دارند .
  • بلوک های سنگین : این بلوک ها برای استفاده در ساخت دیوار های محوطه و در سازه بنایی کاربرد دارند و از نظر ابعاد و ضخامت نیز از بلوک های سبک بزرگتر هستند .
  • از نظر سرعت دیوار چینی و ساخت سازه بنایی ، نسبت به قطعاتی مانند آجر از سرعت اجرای بالاتری برخوردار هستند .
  • از نظر قیمت نهایی ساخت نسبت به دیوارهای آجری ارزان قیمت تر هستند .
  • در مصرف مصالح و زمان اجرا صرفه جویی می شود .
  • حمل آسان از مزایای دیگر این بلوک ها است .
  • در برابر انتقال حرارت و صوت مقاومت از مقاومت نسبی خوبی برخوردار است .

از نظر شکل بلوک های سیمانی ساده باید به صورت مکعب مستطیل باشند و همچنین کاملا سالن و بدون نقص بوده و سطح آنها طوری باشد که اندود و ملات به راحتی به آن بچسبد .
طبقه بندی بلوک های تو خالی دیواری طبق استاندارد شماره 70 ایران به صورت زیر است :
40 * 30 * 20 سانتی متر
40 * 20 * 20 سانتی متر
40 * 10 * 20 سانتی متر
در ساخت بلوک باید مخلوط بتن مصرفی از یک پیمانه سیمان و 5/3 پیمانه شن که قطر آن حداکثر نصف ضخامت نازک ترین دیواره بلوک است و 5/2 پیمانه ماسه و 150-130 لیتر آب برای بتن ارزیده و یا 180-160 لیتر برای بتن نلرزیده باشد .

مقاومت فشاری یک بلوک باربر طبق استاندارد مصالح ساختمانی ایران ISIRI70-1 ، بین 120-140 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و حداکثر جذب آب در این بلوک برابر است با 208 کیلوگرم بر متر مکعب .

WordPress Themes

Enter your keyword