بلوک لیکا

بلوک لیکا به دو صورت پر و تو خالی برای اجرا در دیوار و سقف تولید می شود . برای بهره بردن بیشتر از ویژگی و خصوصیات عایق کاری ، ضخامت بلوک های تو خالی بیش از بلوک های سیمانی معمولی است ، که این افزایش ضخامت به دلیل کم بودن وزن بتن مصرفی ، تأثیر زیادی بر وزن نهایی بلوک ندارد . بلوک سبک لیکا در انواع مختلف دیوار های تیغه و پیرامونی تولید شده است و کاربردهای گسترده و متنوعی در انواع دیوارهای نما ، جدا کننده ، دیوارهای پوشش خارجی ، دو جداره ، عایق ، ضد آتش و هم چنین سقف های سبک بتنی ( تیرچه و بلوک ) دارند .

از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران می توان به بلوک های سبک لیکا اشاره کرد . بلوک های لیکا از ترکیب و مخلوط سبک دانه با سیمان و آب تولید می شود . برای حفظ کردن سبکی این بلوک ها ، از بتن ، ریز دانه طبیعی حذف شده و در نتیجه محصول نهایی از تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک برخوردار است . غالبا وزن فضایی بلوک های بتنی سبک ، کمتر از 1100 کیلو گرم بر متر مکعب است . همچنین حداقل مقاومت این بلوک ها 30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است که در صورت نیاز می توان با طرح اختلاط مناسب ، به مقاومتی تا 100 کیلوگرم بر سانتی متر مربع رسید .

با توجه به ساختار بلوک های لیکا که از بتن سبکدانه لیکا تولید شده است ، دارای ویژگی های منحصر به فردی است که همین خصوصیات سبب گسترش استفاده از بلوک لیکا در صنعت سختمان شده است .

از مهمترین و بارزترین خصوصیات بلوک لیکا :

وزن کم :

برخوردار بودن بلوک لیکا از وزن کم سبب شده است که وزن بار مرده ساختمان و نیروی مؤثره زلزله کاهش پیدا کند و زمان و هزینه اجرای کار را نیز تقلیل می دهد .

عایق صوت :

به دلیل ویژگی سطوح لیکا و دانه های لیکا ، این بلوک ها جاذب صوت هستند و به صورت عایق صوتی عمل میکنند .

عایق حرارتی :

بتن سبکدانه لیکا ، بر اساس آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ، دارای ضریب هدایت حرارتی 0.2 w/mc می باشد . بلوک لیکا از بتن لیکا ساخته شده است که لایه عایق حرارتی مناسبی برای دیوار هاست . دیواری که با بلوک لیکا چیده شده باشد ، بدون استفاده از هرگونه عایق دیگری ، به عنوان دیوار عایق همگن به حساب می آید که الزامات مبحث 19 ملی ساختمان را تأمین می کند که مورد تأئید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور است .

مقاوم در برابر حریق :

دانه های لیکا در دمای 1100 درجه سانتی گراد تولید می شوند که دیوار ساخته شده توسط این بلوک ها با وزنی حدود 130 کیلوگرم در هر متر مربع ، بیشتر از 3 ساعت در برابر آتش و سرایت آن به سایر بخش ها مقاومت می کند .

فساد ناپذیری :

برای جلوگیری از آسیب به لوله ها و کانال های تأسیسات در طول زمان ، در بلوک های لیکا از دانه های لیکا با PH تقریبی 7 استفاده می کنند که هم چنین از هر گونه خورندگی و پوسیدگی جلوگیری می شود .

شکل مناسب :

از مهمترین مشخصات بلوک لیکا ، شکل مناسب آن است ، که این شکل هندسی بلوک های تو خالی و پر علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن می شود ، در هنگام ساخت دیوار از هدر رفتن ملات جلوگیری می کند . همچنین بلوک لیکا در ابعاد و شکل های مختلف مانند فارسی بر نیز تولید می شود .

کارپذیری با انواع ملات :

به خاطر بافت زبر روی بلوک و مناسب بودن جذب آب آن ، اجرای انواع ملات و اندود های متداول به آسانی امکان پذیر است . همچنین به دلیل نزدیک بودن ضریب انبساط حرارتی این بلوک با ملات و نیز نا چیز بودن افت و خیزش آن از ایجاد ترک در ملات و اندود جلوگیری می شود .

کارپذیری فیزیکی ( قابلیت شیار زنی مسیر کابل ، برش ، میخ کوبی و سوراخ کاری ) :

در بلوک های لیکا ، عملیات برش ، میخ کوبی ، سوراخ کاری ، شیار زنی مسیر کابل ها به راحتی امکان پذیر است . همچنین این بلوک ها به راحتی توسط فرز بریده می شوند و در صورت استفاده از تیشه ، فقط از محل برخورد ضربه می شکند .

مقاومت :

بلوک های لیکا از مقاومت مناسبی در برابر بارهای وارده برخوردار هستند و این ویژگی به دلیل این است که این بلوک ها بر اساس آخرین استاندارد موجود تولید می شوند .

دیوار چیده شده با بلوک لیکا از مزایای دیگری نیز برخوردار است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود :

  • سرعت دیوار چینی افزایش می یابد .
  • پرت مصالح ساختمانی کاهش می یابد .
  • وزن بار مرده ساختمان به میزان 30 درصد کاهش پیدا می کند .
  • اجرای روکار با سرعت بالاتر و با حذف ملات گچ و خاک انجام می پذیرد .
WordPress Themes

Enter your keyword