مزایای لمینت/ نگاهی کلی به مزایا و معایب کفپوش لمینت

مزایای لمینت/ نگاهی کلی به مزایا و معایب کفپوش لمینت

مزایای لمینت/ نگاهی کلی به مزایا و معایب کفپوش لمینت

مزایای لمینت

قسمت دوم: نگاهی کلی به مزایای لمینت

همانطور که در مقاله قبلی در مورد ویژگی های پارکت و لمینت توضیح دادیم لمینت ها کفپوش هایی هستند که در نگاه ظاهری شاید بسیار شبیه به چوب های طبیعی باشند اما از لحاظ مقاومت و دوام به علت کاربرد مواد مصنوعی طراحی شده خاص بسیار با دوام تر و مقاوم تر از چوب های طبیعی هستند. شاید  قدمت حضور لمینت به عنوان کفپوش در ساختمان ها هنوز به نیم قرن هم نمی رسد اما این روزها به علت مزایای متعدد از جمله تنوع رنگ بندی و طرح ، قیمت های مناسب و متناسب با هر بودجه ای و در کنار آن نصب راحت در مدت زمان کم ، طرفداران زیادی دارند و به عنوان یکی از اصلی ترین انتخاب ها برای پوشش کف هستند .

در این مقاله مزایا و معایب استفاده از لمینت ها را به عنوان کفپوش با هم بررسی می کنیم :

  1. لمینت ها در مقابل شرایط محیطی مقاومت زیادی دارند . در طولانی مدت و در مقابل نور رنگ آنها تغییر نمی کند . لمینت های LVT دارای لایه محافظ سطحی ماورا بنفش هستند . پس اگر در اتاقهایی استفاده شوند که دائم در معرض نور هستند هیچ نگرانی ای برای کمرنگ شدن یا تغییر رنگ آنها در طولانی مدت وجود ندارد .و زیبایی و کیفیت خود را برای سالهای متمادی حفظ می کنند و نیاز نیست که سالیانه یا در فواصل کم تعویض شوند .
  2. شاید یکی از اولین و مهمترین مزایای لمینت ها ارزان بودن و به صرفه بودن آنها نسبت به کفپوش های دیگر مثل فرش ،سنگ و سرامیک است.
  3. فوم هایی که شرکت های تولید کننده لمینت برای زیر سازی کف قبل از کفپوش کردن توصیه می کنند خود عایقی برای صداست و تا حد زیادی مانع انتقال صداها از طبقات به یکدیگر می شود . برای اطلاعات بیشتر در مورد فوم زیرسازی می توانید به قسمت اول راهنمای خرید کفپوش و لمینت مراجعه کنید.
لمینت

لمینت

4. لمینت ها را می توانید خودتان هم نصب کنید ! برای افرادی که تمایل دارند این کار را انجام دهند می توانند از راهنمای نصب لمینت برای نصب کمک بگیرند .و به راحتی و بدون صرف هزینه و زمان زیادی آن را نصب کنید .

5.برای نصب لمینت به کف ساختمان از چسب استفاده نمی شود . همانطور که گفته شد روی فوم نصب میشوند . هر کدام از لمینت ها دارای شیارهایی ( کلیک ) در دورتادور چهار ضلع خود هستند. و در هنگام نصب این شیارها در هم قفل می شوند و چیدن و نصب آنها دقیقا مثل چیدن یک پازل ممکن است برای شما هیجان برانگیز باشد ! در کنار راحتی نصب این اتصالات به کار رفته در لمینت منجر به درزگیری کامل میشود و این نوع کفپوش را در مقابل رطوبت مقاوم می کند .

کلیک های پارکت ado floor  دارای مقاومت کشویی بالایی هستند . از تکنولوژی کلیک دوبل در این پارکت استفاده شده است.

لمینت

لمینت

6.لمینت ها همانطور که در بالا توضیح داده شد چون به سطح کف نمی چسبند می توان در صورت جابجایی آنها را جدا کرد و در مکان دیگری مجدد آنها را نصب کرد و تا چندین بار میشود این عمل را تکرار کرد.

نصب آسان و قابلیت جمع آوری و نصب مجدد لمینت

7. لمینت ها به خاطر جنس و کیفیت مواد تشکیل دهنده و همینطور استفاده از یک فوم عایق در زیرسازی آنها نسبت به حرارت عایق هستند، که یکی از معایب اصلی استفاده از سنگ ها و سرامیک ها در کف سازی که سرمای زیادی ایجاد می کردند و از طریق پا ها به بدن منتقل میشد و ایجاد کمردرد و پا درد می کرد با استفاده از آنها کف سازی برطرف شده است .

پارکت LVT  نیازی به فوم زیرسازی ندارد.

لمینت ها عایق صوتی و حرارتی

8. لمینت ها نسبت به سنگ و سرامیک امکان لیز خوردن و سر خوردن و خطرات ناشی از آن را کاهش می دهند .

9. سرعت نصب لمینت بالا است به نحوی که نصاب ها می توانند 100 متر مربع را در یک روز پوشش بدهند.

10. طبق تحقیقات صورت گرفته بیش از یک سوم وزن موکت در لابلای پرزها و تار و پود آن خاک و غبار نشست می کند که این خود باعث بیماری های مختلف می شود و تنفس در مکانهایی که از موکت به عنوان کفپوش استفاده کرده اند را مشکل می کند. اما در مورد لمینت این مشکل دیگر وجود ندارد . همینطور لمینت ها ضد حشره و آنتی باکتریال هستند و به خصوص برای افرادی که آلرژی دارند بسیار مناسب هستند.

11.از دیگر مزایای لمینت این است که  لمینت ها نسبت به پارکت های قدیمی، کمتر آب را به خود جذب می کنند . مقاومت بالایی به رطوبت دارند . البته این به این معنی نیست که آنها کاملا در مقابل رطوبت عایق و مقاوم هستند و اگر آبی روی آنها ریخته شود باید سریع جمع شوند و روی آنها باقی نماند . بهتر است از لمینت ها در جاهای مرطوب مانند کف حمام ها یا سرویس های بهداشتی استفاده نشود.

پارکت LVT ADO FLOOR  ضد آب است .و قابلیت نصب در سرویس های بهداشتی و کف استخر و سونا را نیزدارند.

12. از نظر زیبایی و طرح و بافت جزو محبوب ترین ها هستند .و در بین دیگر کفپوش ها طرفداران بیشتری دارند .

لمینت

لمینت

13. از دیگر مزایای لمینت این است که کف پوش های لمینت دوستدار محیط زیست هستند. در کنار اینکه زیبایی و آرامش طبیعت را همراه خود به خانه ها و فضاهای کاری می آورند ، برای تولید آنها نیاز به بریدن و قطع تعداد زیادی از درختان نیست . برای قسمت مرکزی آنها هم از در ختان کاج که در طبیعت به وفور یافت میشوند و از گونه های نایاب و در معرض خطر نیستند استفاده میشود.در کنار اینکه حتی برای تولید آنها می توان از چوب های ضایعاتی صنایع هم استفاده کرد .

14. لمینت ها مانند سرامیک ها و سنگ ها به راحتی می توانند با یک پارچه نم دار تمیز شوند و برای درخشندگی نیاز ندارند که از واکس یا پولیش برای آنها استفاده شود .

لمینت

لمینت

برای تمیز کردن لمینت ها بهتر است از مواد شوینده خانگی مثل سفید کننده ها استفاده نکنیم . بهترین راه پاک کردن آنها استفاده از جاروبرقی است . بهتر است از بخار شوی ها هم استفاده نشود .

15. از دیگر مزایای لمینت این است که لمینت ها نسبت به خش در مقایسه با پارکت های قدیمی تر مقاومت بیشتری دارند . اما برای ماندگاری بیشتر بهتر است وسایل سنگین را روی آنها نکشید. البته بعضی از لمینت ها مانند LVT دوام بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.

 

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword