نگاهی کلی به ویژگی های لمینت و پارکت

نگاهی کلی به ویژگی های لمینت و پارکت

نگاهی کلی به ویژگی های لمینت و پارکت

راهنمای انتخاب و نصب کفپوش 

قسمت اول : نگاهی کلی به ویژگی های لمینت و پارکت

پارکت

پارکت

 

نگاهی کلی به پارکت

یکی از انواع پوششی که برای کف ساختمان ها استفاده می شود پارکت است . به عنوان یک تعریف کلی و عمومی، پارکت ها نوعی کف پوش از چوب طبیعی درختان هستند که بدون ایجاد تغییری در جنس و ترکیب آن برای پوشش کف استفاده میشوند.  در تولید پارکت ، فقط چوب درختان را به الوار تبدیل می کنند و بعد در ابعاد کوچک برش می دهند . در مرحله بعد برای از بین بردن ناهمواری ها و ناصافی ها روی آن را ساب می زنند و بعد برای براق کردن و جلا دادن روی آن را با لاک پوشش می دهند . البته پارکت ها ممکن است بعد از چند سال آسیب ببینند و کدر شوند پس نیاز دارند مجدد ساب بخورند و روی آنها لاک زده شود .

پارکت

پارکت

لمینت ها

کف پوش های لمینت از ترکیب چند لایه مختلف که به صورت” ورقه ورقه ” روی هم قرار می گیرند و سپس مهر و موم میشوند ساخته میشود . ترکیب این لایه ها به نحوی انتخاب میشود که در کنار مقرون به صرفه بودن ، با دوام باشد و ماندگاری و طول عمر بالایی نیز داشته باشند .

لمینیت های معمول در بازار از  4 لایه تشکیل میشوند :

پارکت

پارکت

 • لایه پوششی
 • لایه تزئینی یا دکوری
 • لایه مرکزی و اصلی HDF
 • لایه محافظت کننده یا پشتیبان

لایه پوششی معمولا با اکسید آلومینیوم پر شده است که این مساله منجر میشود لمینت ها در مقابل خراش مقاوم تر شوند و همینطور تمیز کردن آنها راحت باشد و کمتر لک شوند .

لایه کاغذی دکوری یا تزئینی  که معمولا یک تصویر  چاپ شده است که از بافت طبیعی چوب ها یا سنگ ها الهام گرفته میشود و سعی میشود با چاپ تصاویر نزدیک به طبیعت در این مرحله ، لمینت نهایی به سنگ یا چوب طبیعی شبیه تر باشد.

لایه مرکزی یا اصلی HDF لایه ای است که خصوصیات مقاومتی و استحکام لمینت را فراهم می کند و با اضافه کردن این لایه نتیجه نهایی این میشود که لمینت بسیار مقاوم تر از چوب طبیعی جنگلی میشود . همینطور این لایه منجر میشود لمینت در نهایت حداقل جذب آب را داشته باشد .

لایه پشتیبان یا انتهایی که از ترکیب کردن یک لایه رزین و یک لایه عایق ایجاد میشود که پایداری و مقاومت بیشتر را در لمینت ها منجر میشود .

پارکت

پارکت

لمینت های LVT محصول جدیدی از شرکت adofloor  است که در مقایسه با انوع معمول لمینت ، دارای 8 لایه هستند، که این مساله باعث افزایش مزایا و قابلیت های بیشتری نسبت به انواع دیگر می شود که در مقاله بررسی مزایای لمینت ها در مورد قابلیت ها و مزایای LVT به طور جداگانه صحبت کرده ایم .

لمینت های LVT شامل این 8 لایه می باشند:

 • لایه پایه پارکت
 • لایه پایه بالایی پارکت
 • لایه رشته هاسی شیشه ای پارکت
 • لایه میانی پارکت
 • لایه میانی بالا پارکت
 • لایه فیلم و طرح پارکت
 • لایه پوششی محافظ پارکتو لایه پوشش محافظ ماورا بنفش پارکت LVT
پارکت

پارکت

فوم زیرین  یک لایه ابر مانند است که معمولا ضخامت آن 2 میلی متر است ، به صورت معمول به طور جداگانه همراه با لمینت تولید میشود و برای اصلاح ناهمواری هایی که ممکن است در سطح کف محل اجرای کف پوش وجود داشته باشند استفاده میشود . ماده اصلی سازنده این فوم از پلاستیک است و در بعضی از برندهای تولید کننده به صورت متصل و چسبیده به پشت لمینت توسط کارخانه ارائه میشود که در اینصورت دیگر نیازی به خرید فوم جداگانه ندارید ، البته از طرفی این مساله ممکن است به خاطر عدم برش مناسب در کارخانه موقع نصب ایجاد مشکل کند . اما اگر لمینت متعلق به برند معتبری باشد و عمل برش به صورت دقیقی انجام شده باشد ، نصب لمینتی که فوم به پشت آن چسبیده شده هم هزینه نصب پایین تری دارد و هم نصب آن راحت تر می شود .

نکته : بعضی از انواع لمینت ها مانند  LVT  نیاز به فوم زیر سازی ندارند.

پارکت

پارکت

استفاده از این فوم به هر دوشکل در هنگام نصب لمینت منجر میشود هم ویژگی عایق بودن صدا افزایش یابد و هم ویژگی عایق حرارتی آن بهبود یابد ، از طرفی با راه رفتن روی آن به علت نرم بودن سطح زیرین سر و صدای مزاحم کمتری ایجاد میشود . فوم ها به طور کلی در دو نوع معمولی و بیصدا در بازار موجود هستند.

پارکت

پارکت

در ادامه به نکاتی در مورد ویژگی های لمینت و همینطور ویژگی های اختصاصی لمینت های LVT  که شاید در هنگام انتخاب و خرید به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک کند اشاره می شود

برای انتخاب لمینیت مناسب برای خانه یا محل کار خود پیشنهاد ما این است که این ویژگی های کلیدی را مدنظر قرار دید :

شکل و سایز

لمینت ها معمولا مستطیل شکل هستند . عرض آنها بین 14-25 سانتی متر و طول آنها بین 120-140 سانتی متر متغیر است .

ضخامت

ضخامت های معمول در کف پوش های لمینت 7 ،8، 10 و 12  میلی متر است .

 • وقتی بین لمینت ها برای انتخاب نوع مناسب در حال مقایسه هستید به این نکته توجه کنید که بعضی از تولید کنندگان ضخامت نهایی را فقط ضخامت لایه اصلی یا HDF و پد متصل به آن در نظر می گیرند .

تقریبا همه لمینت ها در لبه های خود سطح مشابه و یکسانی از مقاومت را ارائه می دهند اما مشخصا لمینت های ضخیم تر در مقابل خم شدن در هنگامی که سطح زیرین کف پوش ها ناهموار باشد مقاومت در مقابل خمش و پایداری بیشتری را نشان می دهند . همین طور لمینت های ضخیم تر سرو صدای مزاحم کمتری ایجاد می کنند.

بافت

کف پوشهای لمینت در انواع متنوعی از بافت در بازار موجود هستند و افراد با سلیقه های مختلف می توانند به راحتی کفپوشی را انتخاب کنند که کاملا مطابق سلیقه آنها باشد . بسیاری از لمینت ها از لحاظ طرح کاملا شبیه چوب یا سنگ های طبیعی هستند که این منجر می شود در صورت استفاده در منزل یا محل کار ،افراد لذت و آرامش در طبیعت بودن را در کنار زندگی مدرن تجربه کنند .

حالت برجسته در سطح : تقریبا تمامی لمینت ها این ویژگی را دارند که به صورت برجسته دیده میشوند .

حالت برجسته EIR  یک ویژگی اختصاصی در تعدادی از لمینت ها است که در این حالت در هنگام تولید در لایه کاغذی دکوری به آن عمق می دهند که در این صورت لمینت بسیار طبیعی تر به نظر میرسد .

تراش های دستی : هرچند که در واقعیت این خراش ها و تراش های لمینت  به صورت دستی انجام نمیشوند اما در هنگام پرس کردن از تکنولوژی هایی استفاده میشود که در محصول نهایی کاملا تراش ها شبیه حالت تراش های دستی یا طبیعی شوند .

جلا و براقیت : لایه های نهایی لمینت ها کاملا شیشه ای هستند و در مقابل خراش و فرورفتگی مقاومت بالایی دارند .

رتبهAC

پارکت

پارکت

 

این رتبه در لمینت ها نشان دهنده مقاومت آن است که بین 1 تا 5 امتیاز دهی میشوند .

AC بالاتر = دوام بیشتر

AC1  : بیشتر برای منازل خصوصا اتاق خواب ها که رفت و آمد کمتری دارند طراحی شده است.

AC2  :    برای استفاده در مکانهای با رفت و آمد متوسط طراحی شده اند .

AC3 : برای قسمت هایی از منازل مسکونی که رفت و آمد بیشتری دارند مثل سالن و آشپزخانه طراحی شده است

AC4 :  برای منازل مسکونی البته قسمت های بسیار پر رفت و آمد و همینطور در برخی ساختمان های تجاری می توان از این نوع لمینت استفاده کرد  .

AC5 :  مناسب برای مکان های تجاری بسیار پر رفت و آمد است .

 

پارکت

پارکت

در این قسمت ویژگی های لمینت های LVT را به صورت اختصاصی در جدول زیر آورده ایم :

طول ضلع کاشی

1 st Side 177/8 mm

2 nd Side 1219/2 mm

ضخامت کلی   5mm
دندانه های بیرون زده 0/02 mm
وزن کل در واحد سطح 10060
پایداری ابعاد در مواجه با گرما 0/23%
پیچش پس از مواجهه با گرما 1   mm
دانسیته ظاهری 1961
انعطاف پذیری هیچ ترک خوردگی ای دیده نشد
ثبات رنگ در نور مصنوعی تا 6 کافی است
طبقه بندی پوشش یا رویه T گروه
اثر پایه یا چرخ صندلی هیچ خراشی در سطح یا لایه لایه شدگی ای دیده نشد
دوام و پایداری در مقابل بخار مقدار متوسط 430N/50mm
واکنش به آتش B1 class Bf-S1
اندازه گیری میزان عایق بودن نسبت به صدا 11/4  dB

 

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword