معرفی مختصر بتن، از پر كاربرد ترين مصالح ساختماني

معرفی مختصر بتن، از پر كاربرد ترين مصالح ساختماني

معرفی مختصر بتن، از پر كاربرد ترين مصالح ساختماني

بتن چيست؟

بتن از ريشه لاتين مي باشد. اين مفهوم براي هر تركيبي با خاصيت سيماني شدن به كار برده مي شود. بتن از حدود دو صده قبل توليد مي شود. اگر قرار به بيان تنها دو خصوصيت در مورد بتن باشد، قطعا اين دو ارزان بودن و در دسترس بودن مواد اوليه آن است. اين دو ويژگي مشخص ترين ويژگي هاي بتن مي باشد و همين دو ويژگي موجب محبوبيت و كاربرد فراوان آن مي شود.

بتن به طور كلي از مخلوط و تركيب كردن سيمان، آب و سنگ دانه ها به وجود مي آيد و از انواع مختلف سيمان توليد مي شود. البته مي تواند از مواد ديگري مانند گوگرد، پليمر ها، مواد افزودني و غيره نیز توليد كرد، اما مرسوم ترين نوع آن توليد از سيمان است. در ساخت آن از حرارت، خلاء، اتوكلاو، بخار آب و فشار هاي هيدروليكي استفاده مي شود.

 

بتن

بتن

در عصر كنوني كه با پيشرفت هاي بي شماري در تمامي عرصه ها مواجه هستيم، در توليد بتن نيز پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي را شاهد بوديم. به دليل كاربرد وسيع  آن، همواره محققين به دنبال روش هايي براي بهبود خواص آن و برطرف كردن معايب آن بوده اند. امروزه شاهد توليد انواع مختلف آن هستيم كه هر كدام داراي ويژگي ها و خواص منحصر به فرد خود هستند. هر كدام براي به كارگيري در يك شرايط فني توليد مي شوند.

در اين مطلب قصد بررسي كلي و اجمالي بتن رو داريم. در مباحث جزئي تر وارد نمی شویم و فقط براي آشنايي شما با این ماده موارد مهمي را بيان مي كنيم.

سنگ دانه

يكي از مواد اصلي تشكيل دهنده بتن سنگ دانه ها هستند. شكل، ابعاد، تعداد و جنس سنگ دانه ها به كار رفته در مخلوط  بر خواص آن تاثير گذاري فراواني دارند. سنگ دانه ها تقريبا سه چهارم حجم آن را به خود اختصاص مي دهند. بنابراين خواص آنها بسيار با اهميت مي باشد. علاوه بر عوامل فيزيكي ذكر شده در بالا، خواص حرارتي و شيميايي سنگ دانه ها نيز بر خواص و عملكرد آن تاثير گذار است. به طور كلي سنگ دانه هاي طبيعي يا با شكست سنگ هاي مادر بدست مي آيند و يا به دليل فرسايش در طبيعت وجود دارند. متوسط قطر آنها  20 ميلي متر مي باشد.

آب

يكي ديگر از مواد تشكيل دهنده مخلوط بتن آب است. كيفيت آب در مخلوط بسيار مهم است. آب بايد خالص باشد. اين كيفيت به اين دليل مهم است كه اگر آب داراي ناخالصي هايي باشد اين ناخالصي ها مي توانند بر كيفيت و خواص آن تاثير منفي بگذارند. اين اثرات منفي، كاهش مقاومت  و ايجاد لكه در سطح  است. همچنين مي توانند موجب زنگ زدگي آرماتور نيز شوند.

مقدار آب مصرفي نيز يكي ديگر از موارد مهم است. براي واكنش سيمان با آب در مخلوط، به مقدار آب كافي نياز است. اگر آب كمتر از اندازه باشد مقداري از سيمان بدون واكنش باقي مي ماند. در صورتي كه آب بيش از اندازه باشد مقداري آب بدون واكنش و به صورت آزاد باقي مي ماند كه باعث ايجاد پوكي و كاهش مقاومت  توليدي مي شود.

بتن

بتن

سيمان

يكي ديگر از مواد مخلوط بتن، سيمان است. سيمان نقش ماده چسبنده در مخلوط را ايفا مي كند. جنس سيمان بر خواص آن تاثير گذار است. همچنين نوع و عيار سيمان تاثيري بسيار زيادي در كيفيت محصول نهايي توليد شده دارد.

افزودني ها در بتن

افزودني ها به موادي گفته مي شود كه براي بهبود خواص بتن به مخلوط اضافه مي شوند. اين افزودني ها انواع مختلفي دارند كه هر كدام موجب بهبود در يك سري ويژگي هاي محصول توليد شده مي شوند. نوع افزودني بسته به بتني كه توليد مي شود و كاربرد آن متفاوت است. افزودني ها به دو گروه شيميايي و معدني تقسيم مي شوند. انواع افزودني به طور كلي عبارتند از: شتاب دهنده سرعت هيدراتاسيون  يا همان سخت شدن، كاهش دهنده سرعت گيرش ، افزودني هاي حباب زا براي ايجاد و تثبيت حباب هاي ميكروسكوپي هوا ، روان ساز  جهت كاهش مقدار آب مصرفي در مخلوط، چسب بتن و ضد يخ بتن.

بتن

بتن

عمل آوري بتن

عمليات عمل آوري به پروسه اي گفته مي شود كه طي آن رطوبت و حرارت بتن در مدت زمان معين بلافاصله پس از پرداخت حفظ مي شود. عمل آوري به سه صورت انجام مي گيرد، محافظتي، مراقبتي و پروراندن.

عمل آوري مراقبتي به دو صورت عمل آوري با آب و عمل آوري با عايق صورت مي گيرد. در عمل آوري محافظتي، در طول عمل آوري بتن جوان و پس از ريختن ، بايستي به خوبي از آن محافظت صورت گيرد. در عمل آوري حرارتي، از گرما براي جلوگيري از يخ زدن محصول استفاده مي شود. مدت زمان عمل آوري به عوامل متعددي بستگي دارد، برخي از اين عوامل عبارتند از: شرايط آب و هوايي، نوع سيمان مصرفي، مقاومت مورد نظر در محصول نهايي، نسبت آب به سيمان، نحوه ريختن بتن.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword