چسب بتن ، یکی از انواع افزودنی های بتن – قسمت اول

چسب بتن ، یکی از انواع افزودنی های بتن – قسمت اول

چسب بتن ، یکی از انواع افزودنی های بتن – قسمت اول

چسب بتن از افزودنی های بتن است که امروزه در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی یافته است. اغلب چسب بتن بدون نیاز به افزودن آب، کاملا هموژن بوده و مقاومت کششی، خمشی و همچنین دوام بتن، گچ و آهک را بالا می برد. مهم ترین خاصیت این افزودنی بتن، افزایش چسبندگی بتن است.

قصد داریم در سه مقاله به صورت مفصل به چسب بتن بپردازیم. در این سه مقاله ویژگی ها و تاثیرات، توضیح فنی، موارد کاربرد چسب بتن مطرح شده و در بیشتر حجم این مقالات به انواع چسب بتن و توضیح آنها خواهیم پرداخت. در ادامه قسمت اول را با ما همراه شوید.

چسب بتن یک افزودنی کاربردی

کاربرد اصلی چسب بتن، در پروژه های تعمیراتی است، زیرا این افزودنی میزان چسبندگی بتن به سطح قدیمی را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. اگر سازه های بتنی دچار آسیب دیدگی سطحی و عمقی شده باشند با این افزودنی بتن می توان آنها را ترمیم نمود. این ویژگی چسب بتن، هنگام نما سازی بر روی بتن قدیمی نیز کاربرد دارد.

این افزودنی بتن از نفوذ آب جلوگیری کرده و از این جهت برای آب بندی بتن بکار می رود. برای آب بند کردن منابع، استخر های بتنی، ترمیم آسیب دیدگی کانال های آب، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاه ها، سد ها، پایه پل ها و ستون ها می توان از چسب بتن استفاده کرد. بیشترین استفاده از این افزودنی بتن مربوط به کار هاى تعمیراتى است، چون این افزودنى با ملات، مخلوط هماهنگ و همگنى تشکیل می دهد و در ضمن این که مانع تراوش آب و تفکیک دانه هاى ریز و درشت مى شود، میزان چسبندگى بتن تازه را با ملات قدیمى تر را افزایش مى دهد. از خصوصیات دیگر این افزودنی پرکاربرد می توان به جلوگیری از ایجاد ترک در بتن و تبله کردن و افزایش عمر سازه های بتنی اشاره کرد.

برای استفاده از این افزودنی، آن را با آب مخلوط و رقیق کرده و سپس با شن و ماسه و سیمان مخلوط می کنند. هر چقدر ضخامت بتن کمتر باشد و نیروی بیشتری بر آن وارد شود، مصرف این افزودنی بتن بیشتر می شود. در این حالت لازم است قبل از چسباندن ملات جدید، یک لایه محلول از این افزودنی به سطح زیرین مالیده شود.

چسب بتن

چسب بتن

ویژگی ها و تاثیرات چسب بتن

مهمترین خاصیت چسب بتن تولید چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است که خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید در حال اجرا است. همچنین این افزودنی بتن  باعث کاهش نفود ناپذیری بتن و ملات می شود، که این خاصیت و ویژگی موجب آب بند بودن آن نیز می شود و موجب می شود از ترک خوردن و باد کردن بتن جلوگیری شود.

به همین دلیل استفاده از این افزودنی بتن باعث افزایش مقاومت فشاری و بالا رفتن عمر مفید سازه می شود. بالا بردن چسبندگی بتن تا حدودا 4 برابر ملات سیمان، موجب بهبود مقاومت شیمیایی، مقاومت سایشی، مقاومت کششی و مقاومت فشاری می شود. استفاده از این افزودنی بتن علاوه بر این که باعث افزایش انعطاف پذیری بتن می شود، موجب می شود دوام بتن نیز بهبود یابد.

توضیح فنی چسب بتن 

این افزودنی بتن در ترکیب با بتن و ملات های ساخته شده از جمله سیمان و آهک موجب افزایش مقاومت کششی و جلوگیری از ایجاد ترک در ملات می شود. همچنین این افزودنی بتن، قابل استفاده با گچ نیز است و کارایی و حالت خمیری و روانی بتن و ملات تازه را بالا می برد.

چسب بتن موجب افزایش مقاومت خمشی بتن تا حداکثر 50 درصد می شود، همچنین استفاده از این افزودنی بتن منجر به افزایش چسبندگی و مقاومت سایشی بتن می شود. این افزودنی با کاهش نفوذ آب و مواد شیمیایی و افزایش مقاومت، تاثیر چشم گیری در مقابل یخبندان و یخ زدن بتن و ملات دارد، هم چنین تاثیر چشم گیری در افزایش مقاومت محصولات سیمانی در محیط های قلیائی شدید و مرطوب دارد.

چسب بتن

چسب بتن

موارد کاربرد چسب بتن

این افزودنی دارای کاربرد های فراوان است. این ماده افزودنی بتن به دلیل داشتن خواص مهم و ایجاد بهبود در بتن، در موارد زیر در ملات و بتن افزوده شده و موجب بهود خواص آنها می شود.

  1. برای آب بندی بتن
  2. برای افزایش چسبندگی بتن
  3. برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگی های سطحی و عمقی سازه های بتنی که در خشکی بوده یا این که با رطوبت در تماس هستند.
  4. برای نما سازی بر روی بتن قدیمی
  5. برای ساخت ملات های ترمیمی و قدیمی یا بتن خود تراز شونده و برای کف سازی و پر کردندرز های ساختمانی و ساخت و ترمیم سطوح بتن

میزان مصرف چسب بتن

میزان مصرف این ماده به این صورت است که این افزودنی را به میزان 5 درصد الی 20 درصد وزن سیمان مصرفی، به بتن اضافه باید کرد.

نگهداری چسب بتن

این افزودنی بتن را در درجه حرارت 5 درجه سانتی گراد الی 30 درجه سانتی گراد نگهداری می کنند.

در قسمت دوم مقاله به انواع چسب بتن و خواص و کاربرد های آنها خواهیم پرداخت.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword