نکات مهم در خصوص بتن ریزی در شرایط غیر استاندارد مانند باران ،باد شدید،حرارت بالا و زیر آب

نکات مهم در خصوص بتن ریزی در شرایط غیر استاندارد مانند باران ،باد شدید،حرارت بالا و زیر آب

نکات مهم در خصوص بتن ریزی در شرایط غیر استاندارد مانند باران ،باد شدید،حرارت بالا و زیر آب

بتن ریزی بهتر است در شرایط استاندارد حرارتی و آب و هوایی انجام شود تا کیفیت نهایی بتن ریزی مطلوب باشد و بتن دچار تخریب نشود . در این مقاله در خصوص شرایط استاندارد بتن ریزی و همین طور بتن ریزی در شرایط خاص صحبت می کنیم.(+)

شرایط استاندارد بتن ریزی

شرایط استاندارد برای تهیه بتن عبارت است از درجه حرارت 21 تا 24 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 50 تا 100 درصد ، بدون وزش باد شدید . به این شکل سایر شرایط جوی می توانند غیر استاندارد محسوب شده و خواص بتن ساخته شده در آن شرایط با آنچه در آئین نامه ها آمده است متفاوت باشند.

بتن ریزی

بتن ریزی

بتن ریزی در هنگام برف یا باران شدید

بارندگی در صورتی که شدید نباشد روی نسبت آب به سیمان کل بتن اثر چندانی ندارد . ولی همین بارندگی نه چندان شدید ، اگر درست تبل از ماله کشی و پرداخت صورت گیرد ، باعث افزایش نسبت آب به سیمان لایه سطحی شده مقاومت این لایه را به شدت کاهش می دهد . به همین ترتیب قطرات باران شدید بر روی سطح واریز قبل از شروع بتن ریزی مجدد از پیوستگی مطلوب بتن قدیمی و جدید می کاهد .

در صورت احتمال وقوع بارندگی شددی باید مراحل کار چنان تنظیم و اجرا شوند که کار حفاظت از بتن تسهیل گردد . به خصوص حفاظت بتن از تگرگ که داخل بتن شده و پس از آب شدن ، فضای خالی در داخل بتن ایجاد میشود که بسیار مهم است. در این رابطه کشیدن روکشی مثل نایلون احتمالا اقدام مفیدی است . آب جمع شده روی سطح واریز و یا سطح بتنی که باید پرداخت شود باید با فشار هوا از روی بتن کنار برود . در صورتی که بارندگی بسیار شدید باشد و جلوگیری از ورود آب به داخل بتن و یا شسته شدن سطوح آزاد بتن ممکن نباشد باید  عملیات متوقف شود .

بتن ریزی در باد شدید

باد شدید باعث تبخیر آب لایه سطحی بتن شده و بتن را پوسته پوسته کرده و از مقاومت آن به سایش می کاهد . همچنین سطح بتن را دچار ترک خوردگی های  ناشی از جمع شدگی می نماید .(+)

برای احتراز از مشکلات فوق می توان سطح بتن را با نایلون یا برزنت پوشاند . با استفاده از آب فشان ها ، ذرات ریز آب را روی بتن پراکنده کرد و یا از تجیر یا باد شکن استفاده کرد .این اقدام ممکن است زیانبار باشد به این معنی که باد شدید گرد و غبار و زباله ها را در هوا پخش میکند و پس از گذراندن از روی تجیر به دلیل کاهش سرعت باد روی بتن تازه پرت کند.

بتن ریزی در مجاورت حرارت بالا و زیاد

گاهی ممکن است لازم باشد عملیات در مجاورت یک کوره در حال کارکرد دائمی و یا هر دستگاه دیگری که حرارت زیادی ممکن است ایجاد کند انجام شود . در این حالت مشکلات حاصله شبیه به مشکلات ناشی از بتن ریزی در هوای گرم است .(+)

برای جلوگیری از خرابی بتن می توان حفاظ هایی را که رنگ سفید یخچالی یا جلای آئینه ای دارند مانند صفحات گالوانیزه و صفحات آلومینیومی بین منشا حرارت و بتن قرار داد . یک پانل دو جداره فلزی که بین دو صفحه 5 سانتی متری فضا موجود باشد حتی ممکن است از صفحات فوق بهتر عمل کند . قبل از شروع بتن ریزی می توان ذرات یخ را روی زمین افشاند و به محض آب شدن یخ اقدام به عملیات بتنریزی کرد .

مراقبت از بتن پس از پرداخت بتن شروع میشود . گونی خیس باید به مدت 24 ساعت روی سطح بتن قرار داده شود . پس از آن باید مواد مخصوص مراقبت در دو لایه روی بتن قرار داده شوند که حتی اگر لایه اول به دلایلی سوراخ های سوزنی پیدا کرد ، لایه دوم به خوبی عمل می نماید .

بتن ریزی

بتن ریزی

بتن ریزی در زیر آب

اصولا تا جایی که ممکن است باید از بتن ریزی در زیر آب اجتناب کرد . به این منظور باید از طریق انحراف مسیر آب ، زهکشی ، چاه های زهکشی و تلمبه و یا هر روش دیگری از نفوذ آب به محوطه کار و یا حداقل به داخل قالب جلوگیری به عمل آورد .(+)

در صورتی که لایه نازکی از آب در محل موجود باشد می توان بتن ریزی را از یک قسمت خشک تر شروع کرد و طوری ادامه داد که بتن به تدریج آب را به عقب براند و جانشین آن شود . در این حالت بتن در محدوده ی کمی با آب در تماس بوده و حداقل تقلیل در آن به وجود می آید . این روش در صورت قابل ملاحظه بودن ضخامت لایه آب قابل کاربرد نیست و در این حال باید با استفاده از جامای بتن ریزی در زیر آب ، قیف و لوله ، پمپ بتن یا با استفاده از روش های بتن پیش آکنده کار بتن ریزی انچام شود . بتن ریزی در آب جاری که به احتمال زیاد سیمان بتن را خواهد شست و نیز در آبی که کمتر از 1 درجه سانتی گراد حرارت دارد انجام پذیرد . بتن مناسب دارای کارایی زیاد و عیار سیمان نسبتا زیاد است .

روش های بتن ریزی در زیر آب به شرح زیر است :

  • بتن ریزی با جام های زیر آبی
  • قیف و لوله
  • بتن پیش آکنده
  • پمپ بتن

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword