بتن ریزی ؛ 21 نکته که برای ایمنی در هنگام بتن ریزی و آرماتوربندی باید رعایت شود

بتن ریزی ؛  21 نکته که برای ایمنی در هنگام بتن ریزی و آرماتوربندی باید رعایت شود

بتن ریزی ؛ 21 نکته که برای ایمنی در هنگام بتن ریزی و آرماتوربندی باید رعایت شود

بتن ریزی ؛ ایمنی در بتن ریزی برای تضمین سلامت کارگران و همینطور متصدیان و افراد حاضر در ساختمان در هنگام بتن ریزی ضروری است. برای حفظ سلامت و ایمنی رعایت این نکات ضروری است :

نکات ایمنی در کار قالب بندی در بتن ریزی

1.در هنگام قالب بندی یا نصب قطعات قالب باید قبلا از استحکام داربست ها ، سکوی کار ، پله ، نرده های محافظ و آویزهای وسایل بلند کردن مصالح اطمینان حاصل شود .

2.برای نصب قالب ها در ارتفاع تا 8 متری می توان از داربستی مجهز به سکوی کار باشرایط مناسب گفته شده استفاده کرد . در صورتی که ارتفاع از 8 متر بیشتر شود می توان از سکوی آویزان به عرض بیشتر از 70 سانتی متر که به نرده ایمنی مجهز است استفاده کرد .

3.ریژیدیته قالب باید به بهترین شکل تامین شود . بادبندی مناسب داربست و سکوی کار برای جلوگیری از حرکات افقی و همینطور بلند شدن تخته های کف سکو ضروری است . در باز کردن قالب بتن و پایین آوردن اجزای آن به کمک قرقره و جرثقیل باید نهایت احتیاط به خصوص در مورد عدم برخورد قطعات به اشخاص و یا به پایه های داربست صورت گیرد .

بتن ریزی

بتن ریزی

ایمنی جوشکاری و کار با وسایل برقی در بتن ریزی

5.قبل از شروع جوشکاری باید تمام وسایل فلزی به زمین متصل شوند .

6.در هنگام استفاده از وسایل برقی باید دسترسی به ادوات گرم شونده با یک نرده و یا حفاظ محدود شده و علاوه بر آن علائم هشدار دهنده مناسب نیز روی حفاظ نصب شوند.

7.بتن ریزی و سایر عملیاتی که وصل کردن الکترودها ، اندازه گیری دما ، تعمیرات کابل ها و… را در بر دارند ، باید هنگامی انجام شوند که جریان برق قطع شده باشد . در موقع تمیز کردن و تعمیر مخلوط کن و سایر مکانیزم های الکتریکی نیز برق باید حتما قطع شود .

ایمنی کار با پمپ بتن و بتن پاش در هنگام بتن ریزی

8.در صورت قرار گیری پمپ بتن در گودی باید دور آن راهرویی به عرض یک متر برای عبور و مرور تعبیه شود .

9.برای حمل بتن در لوله به خصوص در فواصل زیاد و در هوای سرد نباید کسی در فاصله کمتر از 10 متری از خروجی لوله حضور داشته باشد .

10متصدیان دستگاه بتن پاشی و تزریق سیمان باید حتما از عینک ایمنی استفاده کنند . فشار هوای این دستگاه ها نباید از مقادیر مذکور در دستورالعمل ها تجاوز کند .

بتن ریزی

بتن ریزی

ایمنی کار با ویبراتور در هنگام بتن ریزی

11.در هنگام کار با ویبراتور بتن برای حفظ سلامت کارگر و ایمنی کارگران و همین طور بیشتر شدن عمر مفید دستگاه ها باید به این موارد دقت کرد :

12.تمام سیم ها و کابل های برق باید از داخل لوله های لاستیکی عبور کرده باشند . علی رغم ولتاژ نسبتا کم ویبراتورهای برقی همواره احتمال برق گرفتگی وجود دارد .

13.قسمت لرزاننده دستگاه باید به وسیله فنر و لاستیک از قسمت فوقانی جدا شده باشد . دستگاه باید زمانی به کار افتد که میله ویبراتور روی جسم سختی نباشد . بهتر است در شروع کار میله بالا گرفته شود یا روی جسم نرمی قرار گیرد .

14.باید از کار کردن با ویبراتور در بتن سخت شده و نیز زدن میله ویبراتور به جدار قالب و نیز به میلگردهای آرماتور جلوگیری کرد .

15.به محض گرم شدن بیش از اندازه دستگاه باید آن را خاموش کرد . پس از انجام کار نیز باید آن را از برق کشید .

16.زیر پای کارگر باید تخته ای باشد که لرزشهای ویبراتور به بدن منتقل نشوند . همنین باید مراقبت شود که قسمت لرزنده دستگاه به دست کارگر نخورد.

17.کارگری که با ویبراتور کار میکند باید در فواصل زمانی مناسب به پزشک مراجعه کند و گواهی ادامه کار بگیرد .

بتن ریزی

بتن ریزی

ایمنی در آرماتور بندی

مطالعات انجام شده نشان می دهد که به هنگام آرماتور بندی ، فشار وارد بر دست ها  و کمر نسبتا زیاد بوده و گاه بر کل بدن نیز فشار زیادی وارد می آید . همچنین در هنگام کار احتمال صدمات ناشی از لغزیدن ، سقوط از بلندی و نیز اصابت جسم سنگین از ارتفاع بر بدن نسبتا زیاد می باشد . برای کاستن از صدمات ناشی از حوادث و خطرات و بروز حوادث رعایت این موارد ضروروی است :

18.هنگام قرار دادن یک شبکه بسته شده میلگرد با استفاده از کابل و جرثقیل بر روی قالب باید لقمه ها به صورتی قرار گیرند که باز کردن و برداشتن کابل بسته شده به دور شبکه به سهولت میسر باشد .

19.قرار دادن تمام میلگردهای آرماتور در یک نقطه بر روی سکوی کار ممکن است باعث شکستن سکو شود .

20.میلگرد ها نباید در فسه ای ضعیف قرار داده شود . در هنگام راه رفتن بر روی قالب های آغشته به روغن نباید از کفش هایی با کف لغزنده استفاده شود . در صورتی که تردد کارگران از روی شبکه بسته شده میلگردها ضروری باشد باید از قرار دادن تعدادی تخته یا صفحه فولادی شطرنجی روی میلگردها گذر گاهی ایجاد کنیم . تا احتمال لغزیدن و سقوط کارگران کاهش یابد و در ضمن شبکه آرماتور هم آسیب نبیند .

21.میلگرد های انتظار و امثال آن که از بتن بیرون زده اند باید با تخته یا هر وسیله دیگری پوشانده شوند .

 

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword