معرفی بتن شفاف یا لیتراکن و کاربرد آن در ساختمان

معرفی بتن شفاف یا لیتراکن و کاربرد آن در ساختمان

معرفی بتن شفاف یا لیتراکن و کاربرد آن در ساختمان

بتن شفاف که به نام تجاری لیتراکن Litracon هم شناخته میشود یک محصول نسبتا جدید در حوزه صنعت تولید بتن است .

تاریخچه تولید بتن شفاف

بتن شفاف در حوالی سال 2001 میلادی توسط یک معمار سوئدی اختراع و ثبت شد . بعد از ثبت این ایده “آرون لاسونسزی” حوالی سال 2004 میلادی شرکت خود به نام لایتراکان را تاسیس و با نگاهی به نیازهای جامعه و صنعت ساختمان سازی شروع به تولید مصالح جدید ساختمانی کرد . بتن‌شفاف از جمله محصولات به روزی است که با حضور تکنولوژی محصولی منحصر به فرد به بازار و برای استفاده عموم عرضه شده است . از لحاظ کلی بتن‌شفاف از ترکیب کردن 96 درصد بتن معمولی با 4 درصد فیبر نوری تشکیل شده است .

ویژگی بتن شفاف

بتن شفاف یکی از مصالح و متریال ساختمانی جدید با کارکردهای متعدد و زیاد است . همانطوری که در بالا هم اشاره کردیم بتن‌شفاف از ترکیب کردن درصد زیادی بتن معمولی با درصد کمی از فیبرهای نوری تشکیل میشود . جالب است بدانید بعد از ترکیب کردن این دو ماده نتیجه نهایی محصولی با خواص شیشه و بتن نیست بلکه یک محصول کاملا منحصر به فرد خاص با ساختار کاملا همگن است . یعنی شاید با شنیدن ترکیب بتن و شیشه در این ماده بسیاری از ما فکر کنیم ماده حاصل یک ساختار دو جزئی دارد . اما باید بگویم با نگاه کردن به محصول نهایی می توانید یکنواختی و همگن بودن را کاملا در ساختار آن ببینید. فیبرهای نوری که در بتن شفاف به کار مرود انقدر ریز هستند که در نهایت یک تریکیب کاملا یکنواخت و همگن حاصل میشود . در تریکب این بتن عبور دهنده نور هزاران هزار شاید میلیون ها فیبر نوری وجود داشته باشد که بین دو وجه اصلی یک بلوک بتنی جای میگیرند و باعث انتقال نور از داخل بافت بتنی میشوند .

یکی از ویژگی های زیبایی شناختی بتن شفاف این است که رنگ نور و سایه ای که ایجاد میشود کاملا یکسان و هم رنگ است . پس اگر به بلوک بتنی شفاف مثلا نور سبز بتابانیم سایه سبز ایجاد میشود و اگر به آن نور آبی بتابانیم ، رنگ آبی در سایه بلوک بتنی دیده خواهد شد .

باید به این نکته مهم هم اشاره کنیم که این فیبرهای نوری به کار رفته در بتن شفاف انعطاف پذیری بالایی دارند و حضور آنها در بتن باعث تاثیر منفی در مقاومت کششی یا مقاومت فشاری بتن ندارد .

بتن شفاف

بتن شفاف

ضخامت لایه بتنی در دیوارهای ساخته شده با بتن شفاف

در تئوری و با نگاهی به مقالات متعدد در زمینه بتن شفاف نشان میدهد که فیبرهای نوری به کاربرده شده در لیتراکن می توانند نور را در دیوار بتنی به ضخامت 20m به راحتی از خودشان عبور دهند . جالبی این خاصیت بتن های شفاف این است که این بتن ها بدون از دست دادن جزئی از نور کاملا نور را از خود عبور می دهند .

کاربرد بتن شفاف یا لیتراکن

  • کاربرد بتن شفاف در دیوارهای داخلی و خارجی

شاید بتوانیم بگوییم یکی از رایج ترین کاربردهای بتن‌شفاف در ساختمان سازی در دیوارها باشد . با لیتراکن هر نوع دیواری را می توان ساخت حتی در ضخامت های بسیار بالا . برای کاربرد لیتراکن در دیوار بهترین حالت ممکن به کار بردن لیتراکن در راستای شرقی – غربی است . به این علت که نور خورشید در هنگام طلوع و همین طور غروب آفتاب با زاویه کمتری به دیوار بتابد و شدت نور بیشتری قابل مشاهده باشد .

  • کاربرد لیتراکن در دکوراسیون داخلی

یکی از قسمت های مهم و اصلی در طراحی داخلی بحث نورپردازی است . لیتراکن به یک طراح داخلی بسیار کمک میکند . دیوارهایی که با بتن‌شفاف ساخته میشوند بسیار جلوه زیبایی دارند

  • استفاده از لیتراکن در کفپوش ها

یکی دیگر از مکانهایی که بتن شفاف می تواند در ساختن آن استفاده شود کاربرد لیتراکن در کف ساختمان هاست . این بتن خاص در کف هم جلوه و زیبایی خاص خود را دارد .

بتن شفاف

بتن شفاف

مشخصات فنی بتن شفاف

چگالی :2100-2400 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب

از 4 % نور تابیده شده 3% عبور میکند

مقاومت فشاری 49 نیوتن بر میلی متر مربع تا 56 نیتون بر میلی متر مربع

مقاومت خمشی : 7.7 نیوتن بر میلی متر مربع

میزان فیبر : حداکثر 5 درصد از کل بلوک بتنی

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword