در مورد بتن پیش تنیده ، مزایا و کاربرد آن چه می دانید ؟

در مورد بتن پیش تنیده ، مزایا و کاربرد آن چه می دانید ؟

در مورد بتن پیش تنیده ، مزایا و کاربرد آن چه می دانید ؟

به صورت کلی بتن پیش تنیده یا Prestressed concrete به بتنی اطلاق میشود که روش های مختلف برای برطرف کردن ضعف های بتن در برابر کشش به کار گرفته میشود تا بتن نهایی ضعف های بتن اولیه در مقاوت کششی نداشته باشد .

پیش تنیدگی به چه معناست؟

پیش تنیدگی یعنی اینکه به یک عضو بتنی خاص تنش های ثابت و دائم وارد شود تا در اثر این تنش ها ، درصدی از تنش های مربوط به بارهای مرده و زنده سازه در این بتن خنثی شده و در نتیجه این امر مقاومت آن افزایش یابد .

همانطور که می دانیم بتن یک جسم مقاوم و سخت است اما مقاومت بتن در مقابل کشش بسیار کم است . با این روش پیش تنیدگی می توان مقاومت بتن در مقابل کشش را افزایش داد.

کاربرد بتن پیش تنیده

این نوع بتن معمولا در قسمت هایی که تحت خمش و کشش زیاد می باشند کاربرد دارد . از جمله این مناطق می توان به دال ها ، تیرها و دیوارهای ستون و حائل اشاره کرد . از عضوهایی که مستقیما تحت تاثیر اثرات ناشی از کشش هستند نیز می توان به مخازن آب و لوله ها اشره کرد

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده

مزایای بتن پیش تنیده

حذف ترک های دائمی با استفاده از بتن پیش تنیده

از مهمترین ویژگی های بتن پیش تنیده می توان به عدم وجود ترک های دائمی در سطح بتن اشاره کرد. نداشتن ترک در بتن همانطور که می دانیم منجر به افزایش مقاومت و پایداری و دوام بیشتر سازه ها میشود.

این مقاومت در چه مناطقی مهم تر است ؟

در مناطقی مثل دریا ها یا محیط هایی با گازها و خاک های خورنده بسیار استفاده از این نوع بتن پیش تنیده مورد بررسی قرار گرفته است . همینطور در ساختار تانکرهای آب و مخازن آب بتن‌پیش تنیده برتری بیشتری نست به استفاده از بتن آرمه دارد .

حذف خیز به سمت پایین در بتن پیش تنیده

به علت اینکه قبل از وارد شدن بارهای سرویس بتن های پیش تنیده مقداری خیز به شمت بالا در تیرها دارند . پس در سازه های بتنی پیش تنیده تیرهای بتنی بسیار کم تر خیز به سمت پایین دارند .

در مورد بتن های خاص بیشتر بدانید

انعطاف پذیری بالا در بتن پیش تنیده

با اضافه کردن نیروی پیش تنیدگی حتی به میزان کم می توان سازه ها را به سمت انعطاف پذیر بیشتر برد بدون اینکه مقاومت نهایی تغییر زیادی بکند

صرفه اقتصادی با کاربرد بتن پیش تنیده

سازه هایی که با بتن پیش‌تنیده ساخته میشوند به نسبت سازه هایی با دهانه بزرگ و بارهای سنگین که با بتن آرمه ساخته میشوند از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند .

سقف بتن پیش تنیده

سقف بتن پیش تنیده

امکان تست سازه قبل از بارگذاری نهایی

سازه های بتن پیش‌تنیده این مزیت را نسبت به سایر سازه های بتنی دارند که قبل زا بارگذاری نهایی و وارد شدن بارهای سرویس، سازه ها با نیروی پیش تنیدگی بارگذاری میشوند و در اصل تست میشوند و به این طریق از مطمئن بودن فولاد و بتن اطمینان حاصل میشود .

وزن کمتر سازه ها با بتن پیش تنیده

در مقایسه ای که بین وزن سازه های بتن آرمه با سازه های بتن پیش تنیده انجام شده است ، مشخص شده که وزن سازه های ساخته شده از بتن پیش تنیده کمتر از سازه های بتن آرمه است .

معماری انعطاف پذیر در سازه های بتن پیش تنیده

چون در سازه های بتن‌پیش تنیده تعدادی از ستون ها و پایه ها حذف میشوند قابلیت سازه ها از نظر معماری افزایش می یابد.

معرفی بتن شفاف یا لیتراکن و کاربرد آن در ساختمان

به چه دلیل سازه های بتن پیش تنیده سبک تر از سازه های بتن آرمه هستند؟

  • چون در سازه های بتن‌پیش تنیده از مقاومت تمام سطوح بتنی استفاده میشود به میزان کمتری بتن لازم است .
  • چون فولادی که در سازه های بتن پیش‌تنیده استفاده میشود مقاومت بیشتری دارد ، فولاد مصرفی به یک سوم تا یک پنجم کاهش می یابد .

کاربرد سقف های بتنی پیش تنیده

در گذشته استفاده از بتن پیش تنیده در مقاطع بتنی پل ها و اسکله ها کاربرد داشته اما در این سالها استفاده از بتن پیش‌تنیده در سقف های دال تخت هم رواج داشته . همین طور بتن های پیش‌تنیده در سقف پارکینگ های طبقاتی و به طور کلی اعضایی که تحت تاثیر مقاومت خمشی زیادی هستند نیز توسعه یافته است .

انواع بتن و بررسی کاربرد هر یک از آنها در صنعت ساختمان سازی

روش ساخت بتن پیش تنیده

در ابتدا ، فولادهایی که به شکل مفتول یا کابل در آمده اند تا حد جاری شدن کشیده میشوند .بعد از عملیات بتن ریزی و سخت شدن بتن و در نهایت ایجاد چسبندگی لازم میان فولاد و بتن کشش حذف میشود و در نهایت همه نیروی کششی فولاد به صورت  فشاری به بتن وارد میشود .

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword