در مورد بتن سبک یا بتن کف دار چه می دانید ؟

در مورد بتن سبک یا بتن کف دار چه می دانید ؟

در مورد بتن سبک یا بتن کف دار چه می دانید ؟

برای اینکه با کاربردها و مزایای بتن سبک در ساختمان سازی و سازه ها آشنا شویم ، در ابتدای امر بهتر است کمی در مورد اینکه بتن سبک چیست ؟ و ویژگی های بتن سبک بدانیم .

بتن سبک که بعضی مواقع به آن بتن CLC هم گفته میشود جزو دسته بلوک های متخلل است که از ترکیب کردن ماسه ریز ، سیمان و حباب های هوا تولید میشود .

نقش تخلخل بتن سبک چیست ؟

تخلخل بتن سبک موجب مقاومت این بتن یا بلوک در مقابل زلزله میشود همین طور حضور حبابا های هوا در این بتن یا همان تخلل موجب افزایش عایق بودن بتن یا بلوک در مقابل صدا ، سرما و گرما میشود .

بتن سبک

بتن سبک

بتن سبک کفی چیست ؟

یکی از انواع بتن های سبک بتن اسفنجی یا بتن کفی است . مواد تشکیل دهنده بتن سبک کفی ماسه ریز ، سیمان ، الیاف پلی پروپیلن و ماده کف زا می باشد . برای تهیه و تولید بتن کفی در ابندا در درون یک میکسر ملات ریز دانه همراه با سیمان کاملا مخلوط میشود . سپس برای تولید و ایجاد کف در درون ساختار بتن کفی به آن ماده کف زا که به نسبت حدودی 1 به 25 با آب ترکیب شده اضافه می کنند و سپس این مواد وارد فوم ژنراتور می شود . که در این قسمت عامل کف زا به کف در ساختار بتن تبدیل میشود .در بتن سبک کفی حدود 20 % بتن را هوا تشکیل میدهد .

در این مقاله می توانید با بتن های خاص ، انواع آن و کاربرد هر یک از آنها در ساختمان سازی آشنا شوید

تکنولوژی تولید بتن سبک کفی بسیار پیچیده نیست و حتی در کارگاه های ساختمانی می توان این نوع بتن سبک را تولید کرد .

به صورت کلی برای تولید مواد کف زا از فوم ها استفاده می کنند . فوم ها در انواع مختلف وجود دارند از جمله فوم پروتئینه و فوم شیمیایی . در مقایسه ای که بین فوم های حاصل از مواد پروتئینی و مواد شیمیایی کف زا انجام میشود ، این طور گفته میشود که فوم های حاصل از کف زا های پروتئینی معمولا از نظر حجم کمتر و همین طور پایدارتر از مواد کف زای شیمیایی هستند . همین طور در مقایسه ای دیگر به صورت تجربی نشان داده شده است که مواد پروتئینی کف زای حیوانی برای تولید بتن های سبک کفی با چگالی بین 500 تا 1600کیلو بر متر مربع مناسب هستند و در مقایسه مواد کف زای شیمیایی برای تولید بتن های سبک کفی با چگالی بالای  1000 مناسب هستند .

اگر میخواهید با مواد افزودنی حباب زا در بتن بیشتر آشنا شوید می توانید این مقاله را ببینید

در طی سالهای اخیر استفاده از بتن های سبک  یا بتن های کف دار به صورت روز افزونی زیاد شده است . از این نوع بتن در تمام دنیا علاوه بر مصارف ساختمانی برای مصارف غیر سازه ای هم استفاده میشود .

بتن کفی

بتن کفی

آیا با کاربرد بتن سبک در صنعت ساختمان آشنایی دارید ؟

بتن سبک یا فوم بتن دارای کاربردهای متعددی است . از جمله کاربردهای بتن کفی می توان به این موارد اشاره کرد :

  • بلوک های غیر باربر سبک : با استفاده از این بلوک های سبک در ساختمان ها می توان از سنگین شدن سازه جلوگیری کرد و در عین حال بلوک های سبک هزینه اجرا و کارگری کمتری نیاز دارند .
  • کف طبقات : یکی از کاربردهای مهم بتن کفی یا بتن سبک در کف سازی است . به این دلیل که این نوع از بلوک ها سبک هستند و تهیه و اجرای آنها بسیار آسان است می توانید برای کف مه طبقات و هیمنطور محوطه سازی بیرونی ساختمان شامل حیاط و بالکن ا از این نوع بلو.ک استفاده کنید . این نکته مهم را هم باید بدانید که بعد از تمام شدن کلیه کارهای تاسیساتی می توان مستقیما این نوع بتن را برای کف سازی استفاده کرد
  • شیب بندی پشت بام : شاید به جرئت بتوانیم بگوییم که فوم بتن یکی از مرون به صرفه ترین مصالح سبک در ساختمان سازی برای پوشش شیب بندی می باشد . چون این نوع بتن قابلیت تولید کارگاهی یا تولید در محل را دارد می توان از آن بلافاصله بعد از عایق بندی استفاده کرد .
  • نرده های حصاری و پانل ها در محوطه سازی بیرونی ساختمان : از این بتن سبک یا فوم بتن می توانیم برای کاربرد در دیواره سرد خانه ها یا گرم خانه ها جت عایق بندی حرارتی و همین طور سالن هایی که نیاز دارند غیر قابل نفوذ به صدا باشند یا صدای کمتری از دیوار آنها عبور کند مثل اتاق های آکوستیک می توانند با این بلوک کفی دیوار بندی شوند .

 

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword