بلوک پومیس و ویژگی‌های آن

بلوک پومیس و ویژگی‌های آن

بلوک پومیس و ویژگی‌های آن

بلوک پومیس به عنوان یکی از شناخته‌ترین مصالح ساختمانی سبک در بین مهندسین شناخته می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در ساخت و ساز برعهده داشته باشد. این بلوک که به بلوک پوکه‌ای نیز معروف است با ترکیب خاصی تولید می‌شود و باعث می‌شود که وزن آن نسبت به حالت معمول کمتر باشد. پایین بودن وزن و تخلخل زیاد در ترکیب این بلوک‌ها باعث شده است که استفاده از آن در پروژه‌های بسیار بزرگ و چند طبقه توجیه پذیر باشد. البته استفاده از پوکه در ساختار بلوک پومیس منجر به ایجاد خصوصیاتی در آنها شده است که می‌توانند نقش‌های متفاوتی نسبت به یک بلوک معمولی را برعهده بگیرند.

در واقع از لحاظ ظاهری و همچنین از لحاظ سایر خصوصیات فیزیکی مانند اندازه و شکل طراحی، بلوک پومیس تفاوت چندانی با سایر بلوک‌ها ندارند و فرد می‌تواند با دیدن دانه‌های پوکه در درون آن به راحتی نوع آن را تشخیص دهند.  به عنوان مثال، شرکت‌های تولید کننده بلوک‌های ساختمانی از اندازه‌های استاندارد مانند سایز 40 در 20 برای ساخت این بلوک‌ها نیز استفاده می‌کنند و نحوه استفاده از آنها نیز تفاوتی با بلوک‌های معمولی ندارد. اما کاربرد بلوک پومیس امتیازات ویژه‌ای در اختیار پیمانکار و مهندسی سازه قرار می‌دهد که در نهایت به بهبود کیفیت و طول عمر بیشتر سازه منجر خواهد شد.

در این مطلب به معرفی بلوک پومیس خواهیم پرداخت ویژگی‌هایی که این بلوک به یک سازه اضافه می‌کند را شرح می‌دهیم. بنابراین با ما در شرکت بتن آماده پاسارگاد همراه باشید!

بلوک  پومیس چیست؟

بلوک  پومیس یا بلوک پوکه‌ای نوعی بلوک ساختمانی سبک است که در فرآیند ساخت آن از پوکه معدنی استفاده شده است. استفاده از پوکه معدنی باعث شده است که وزن این بلوک‌ها بسیار پایین بیاید و از آنها در پروژه‌های پیچیده استفاده شود. واژه پومیس (Pumice) در زبان انگلیسی به معنی پوکه معدنی می‌باشد و به همین دلیل این بلوک‌ها نیز با این اسم شناخته می‌شوند. فرایند ساخت این بلوک به صورتی است که به جای ماسه سنگ در ساخت آنها از پوکه معدنی استفاده می‌شود و نقش ماسه سنگ به این پوکه‌ها واگذار شده است.

بلوک پومیس چیست؟

استفاده از پوکه معدنی باعث به وجود آمدن امتیازات متعددی در بلوک پومیس شده است و می‌توان ادعا کرد که بیشتر خصوصیات عمده آنها ناشی از ویژگیهای ذاتی پوکه است. به عنوان مثال، تخلخل ذاتی بسیار بالا در پوکه بدین معنی است که همین درصد تخلخل به بلوک نیز منتقل می‌شود و می‌توان از آن برای پایین آوردن وزن بلوک استفاده کرد. از طرفی دیگر این تخلخل‌ها باعث می‌شوند که هوا به درون بلوک جریان داشته باشند و به نوعی یک لایه عایق ایجاد کند. به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که بلوک پومیس در برابر انتقال حرارت و همچنین انتقال صوت عایق است و در فرآیند ساخت و ساز استفاده از لایه عایق را محدود می‌کند.

روش ساخت بلوک پومیس

فرایند ساخت بلوک پومیس از دو گام بزرگ و مهم تشکیل شده است که اجرای هر کدام از آنها به شکل استاندارد باعث می‌شود که کیفیت بلوک نهایی بهبود یابد. این دو مرحله شامل تولید بتن مورد نیاز برای ساخت بلوک و همچنین فرآیند تولید بلوک و شکل دهی بتن می‌شود. در گام اول باید بتن موردنظر که همان بتن سبک است تولید شود. بتن پومیس از ترکیب سیمان، آب وپوکه معدنی تولید می‌شود. در حقیقت، پوکه در این فرآیند نقش ماسه سنگ را برعهده دارد و باعث می‌شود که وزن بتن کاهش محسوسی داشته باشد. در مورد نحوه اختلاط و همچنین میزان استفاده از سیمان استانداردهای متعددی وجود دارد که با توجه به نوع بلوک و همچنین محل استفاده از آن متفاوت خواهد بود.

روش ساخت بلوک پومیس

 گام دوم در تولید بلوک پومیس بتن ریزی و شکل دهی بتن است. با توجه به اینکه محل استفاده از بلوک‌ها متفاوت بوده و در هر کدام از شرکت‌ها از یک نوع بلوک خاص با شکل منحصر به فرد استفاده می‌شود، بنابراین روش ساخت آنها نیز متفاوت است. اما به طور کلی فرایند بدین شکل است که در مرحله اول بتن به درون قالبهای مخصوص ریخته شده و پس از اعمال فشار و شکل دهی، قالب اولیه بلوک شکل می‌گیرد. در این حالت امکان استفاده از آنها وجود ندارد و باید به کوره‌های خشک کننده بتن انتقال داده شود. در این کوره‌ها که دمای نسبتاً بالایی دارند، بلوک پومیس به مدت ۱۲ ساعت در معرض حرارت قرار گرفته و پس از خشک شدن به کارگاه فروش انتقال داده می‌شود.

ویژگی‌ها و مزایای استفاده از بلوک پومیس

  • وزن پایین: اولین و مهمترین ویژگی بلوک پومیس را می‌توان وزن پایین آن دانست. همانطور که عنوان شد، در ساخت این بلوک‌ها از پوکه معدنی استفاده می‌شود که درصد تخلخل بسیار بالایی دارد و وزن مولکولی آن نسبت به ماسه سنگ پایین‌تر است. به همین دلیل این بلوک‌ها وزن پایین‌تری نسبت به بلوک‌های معمولی دارند و در اغلب موارد وزن آنها حدود ۷ کیلوگرم برآورد می‌شود. این در حالی است که وزن بلوک‌های معمولی بین ۱۱ تا ۱۷ کیلوگرم متغیر است.

وزن پایین در بلوک پومیس

  • مقاومت در برابر انتقال حرارت: استفاده از پوکه معدنی باعث شده است که انتقال حرارت در این بلوک‌ها نسبت به بتن معمولی پایین‌تر باشد. تخلخل درون آن و انتقال هوا بین این حفره‌ها باعث می‌شود که انتقال حرارت از داخل یا خارج ساختمان متوقف شود. در واقع هوا نوعی ماده عایق به حساب می‌آید که از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند.
  • مقاومت در برابر انتقال صوت: به همان صورتی که بلوک پومیس از انتقال حرارت بین بخش‌های مختلف ساختمان جلوگیری می‌کند، می‌تواند از انتقال صوت نیزجلوگیری کند. در حقیقت نقش اصلی در عایق بودن این بلوک‌ها به وجود هوا در ساختار آنها بر می‌گردد.
  • مقاومت در برابر فشار: یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد بلوک پومیس، مقاومت بالای آن در برابر فشار اعمالی است. این مقاومت به حدی که می‌تواند فشار وارده معادل با ۳۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع را تحمل کند که از لحاظ استاندارد در سطح بسیار مناسبی قرار دارد.
  • نصب سریع و آسان: این بلوک‌ها در شکل‌های مختلف تولید می‌شود و ابعاد آنها نیز متفاوت است. به همین دلیل نصب آنها بسیار آسان بوده و تنها با تنظیم کردن آنها و همچنین شاقول گذاری می‌توان چیدن آنها را به پایان رساند. همین موضوع به نصب سریع آنها و بالا رفتن سرعت ساخت و ساز کمک می‌کند.
  • کارپذیری بالا و امکان استفاده از انواع بتن: بلوک پومیس از لحاظ ظاهری و اندازه تقریباً با بلوک‌های معمولی مشابه است و امکان کار با آن به وسیله بتن‌های دیگر نیز فراهم است. از طرفی دیگر کارهایی مانند برش دادن، مته کاری و سوراخ کردن بر روی آنها بسیار ساده بوده و مشکلی برای بلوک از لحاظ ساختاری ایجاد نمی‌شود.

کارپذیری بالا در بلوک پومیس

  • مقاومت در برابر آتش سوزی: ماده اصلی و تشکیل دهنده بلوک پومیس، پوکه معدنی است و با توجه به اینکه این ماده گدازه‌های آتشفشان تشکیل شده عموماً همه ترکیبات سوختی آن از بین رفته‌اند، می‌توان ادعا کرد که این بلوک‌ها در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند و برآورد می‌شود که بتوانند 3 ساعت آتش سوزی شدید را تحمل کنند.

معایب استفاده از بلوک پومیس

  • قیمت بالاتر: در فرایند ساخت بلوک پومیس در حالت معمول از پوکه معدنی استفاده می‌شود که قیمت نسبتاً بالاتری دارد و به همین دلیل باعث می‌شود که خرید آن هزینه بیشتری بر شخص پیمانکار تحمیل کند. البته با توجه به اینکه استفاده از این بلوک‌ها به احتمال زیاد باعث کاهش استفاده از لایه‌های عایق می‌شود، می‌توان گفت که احتمال جبران شدن این افزایش قیمت وجود دارد.
  • نیاز به سیمان بیشتر: در فرایند تولید بتن هرچه اندازه دانه‌های اولیه بزرگتر باشد، برای چسبندگی بیشتر باید از سیمان بیشتری استفاده کرد. به همین دلیل با توجه به اینکه دانه‌های پوکه معدنی نسبت به سنگدانه های معمولی بزرگتر است، باید از سیمان بیشتری مصرف کرد و در نهایت به بالا رفتن هزینه تولید بلوک منجر می‌شود.

با وجود این مزایا و معایب، هنوز هم آمار استفاده از این بلوک‌ها بسیار بالا بوده و مهندسین سازه ترجیح می‌دهند که به جای بلوک‌های معدنی از بلوک پوکه‌ای استفاده کنند. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت شرکت بتن آماده پاسارگاد مراجعه کنید و برای سفارش محصول با ما در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword