9 دلیلی که خرید بتن آماده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است

9 دلیلی که خرید بتن آماده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است

9 دلیلی که خرید بتن آماده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است

شاید برخی از پیمانکاران و سازندگان با گزینه خرید بتن آماده چندان موافق نباشند و اعتقاد داشته باشند که استفاده از این روش باعث بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز در پروژه می‌شود. اگر بخواهیم به صورت منطقی به این موضوع نگاه کنیم، توجیه این افراد صحیح است و در حقیقت سفارش بتن آماده نسبت به تولید آن در کارگاه هزینه بیشتری دارد و پیمانکار مجبور است که مستقیماً هزینه های بیشتری برای بتن بپردازد. اما چه دلیلی دارد که اکثر پیمانکاران بتن آماده را ترجیح می‌دهند؟ آیا برای این دسته از افراد مسئله اقتصادی و هزینه اهمیت ندارد؟

چرا خرید بتن آماده

کسانی که به عنوان پیمانکار در حوزه ساخت و ساز فعالیت می‌کنند، مهم‌ترین هدف آنها کسب درآمد است. بنابراین نمی‌توان گفت که پیمانکاران بدون توجه به مسائل اقتصادی اقدام به خرید بتن آماده می‌کنند. با این وضعیت باید انتظار داشته باشیم که در پشت این مسئله حقایقی وجود داشته باشد که آنها به سمت استفاده از بتن آماده مایل باشند. اتفاقاً در این مطلب ما قصد داریم دلایل مختلفی برای توجه پیمانکاران به خرید بتن آماده ذکر کنیم.

خرید بتن آماده مانع از هدر رفتن بتن در جریان کار می‌شود

زمانی که یک پیمانکار برای خرید بتن آماده اقدام می‌کند، زوایا و جوانب مختلف کار را با توجه به تجربه کاری خود مورد بررسی قرار می‌دهد و حجم بتن مورد نیاز را برای هر کدام از بخشهای آن محاسبه می‌کند. در این موضوع، علاوه بر پیمانکاران، مهندسین و معماران نیز نقش دارند و آنها هم در محاسبه حجم بتن مورد نیاز به پیمانکار کمک می‌کند.

جلوگیری از هدر رفتن بتن با خرید بتن آماده

به همین دلیل باید انتظار داشت که محاسبه بتن مورد نیاز به طور دقیق صورت گرفته و تنها ممکن است مقداری بصورت حالت جایگزین به آن اضافه شود که چندان هم زیاد نیست. این موضوع به طور مستقیم میزان حجم بتن هدر رفته را کاهش می‌دهد و از لحاظ اقتصادی برای پیمانکار مناسب است.

صدور فاکتور خرید معادل با کیفیت بتن صورت می‌گیرد

یکی دیگر از مزایای خرید بتن آماده این است که فاکتور صادر شده بر اساس کیفیت بتن تحویل گرفته توسط پیمانکار است. زمانی که یک بتن در کارگاه تولید می‌شوند، اگر تمامی شرایط استاندارد فراهم باشد و کارگران نیز آموزش‌های لازم برای این کار دیده باشند، نمی‌توانیم خطای انسانی را نادیده بگیرید و ممکن است کیفیت بتن تغییر کند.

صدور فاکتور خرید برای خرید بتن آماده

اما زمانی که پیمانکار بتن آماده را سفارش می‌دهد، نیازها و انتظارات خود را از لحاظ مهندسی به طور کامل برای کارخانه توضیح داده و از آنها می‌خواهد که چه خصوصیاتی در بتن ایجاد کند. با توجه به وجود آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت در این کارخانه‌ها، طبیعی است که کیفیت بتن با قیمت پرداختی آن معادل باشد.

در هر لحظه قادر به تغییر کیفیت بتن هستید

اما شانسی که به لطف استفاده از گزینه‌های خرید بتن آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد این است که می‌توانید در هر لحظه نسبت به تغییر کیفیت بتن و مواد افزودنی به آنها اقدام کنید. معمولاً روند تولید بتن آماده در کارخانه‌ها به شکلی است که کار خود را با دریافت سفارش‌ها انجام می‌دهند و در لحظاتی که صاحب پروژه درخواست تغییر کیفیت داشته باشند، می توانند شرایط لازم را فراهم کنند.

امکان تغییر کیفیت بتن در جریان خرید بتن آماده

 اما در مورد کارگاه و تولید توسط کارگران معمولی ممکن است مسائل متعددی پیش بیاید که حتی کارگران توانایی تولید بتن مورد نظر با کیفیت دلخواه مهندس سازه را نداشته باشد. بنابراین پیمانکار می‌تواند با یک سفارش ساده، نیاز خود را با کارخانه تولید بتن آماده مطرح کرده و با توجه به سفارش خود، بتن را تحویل بگیرد.

از صرف زمان برای تولید بتن خلاص می‌شوید

زمان برای پیمانکاران بسیار حیاتی است و هرچه سریعتر یک پروژه را به پایان برسانند، می‌توانند یک پروژه جدید بگیرند و راه کسب درامد خود را هموار کنند. به همین دلیل شاهد هستیم که اکثر آنها برای انجام پروژه و تحویل دادن آن عجله دارند. در حقیقت از دست دادن یک پروژه ممکن است آنها را از لحاظ اقتصادی تحت تأثیر قرار دهد.

جلوگیری از صرف زمان به کمک خرید بتن آماده

اما لطفی که کارخانه‌های بتن آماده و گزینه خرید بتن آماده در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد این است که در یک فاصله زمانی کوتاه و برنامه ریزی شده می توان بتن مورد نیاز آن را برای بخش‌های مختلف آماده می‌کنند و بلافاصله پس از سفارش پیمانکار، به محل پروژه انتقال می‌دهند. این شیوه در توزیع مناسب زمان انجام پروژه به پیمانکار کمک می‌کند.

نیازی به خرید تجهیزات کارگاه ندارید

حالا اگر از مسئله زمان چشم‌پوشی کنیم و بحث خود را فقط به تجهیزات اختصاص دهیم، مسئله مهم دیگر که خرید بتن آماده از آن جلوگیری می‌کند، بحث خرید تجهیزات برای کارگاه است که در شروع کار هزینه سنگینی برای پیمانکار محسوب می‌شود. پیمانکاران حرفه‌ای برای شروع کار خود دو گزینه در اختیار دارند که گزینه اول آنها سفارش بتن آماده و گزینه دوم آنها استفاده از تجهیزات کرایه‌ای است.

عدم نیاز به خرید تجهیزات کارگاه به کمک خرید بتن آماده

البته با توجه به اینکه تجهیزات کرایه‌ای معمولاً توسط گروه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، کیفیت چندانی ندارند. حال اگر به سراغ گزینه خرید تجهیزات کارگاه بروند، در شروع کار هزینه بسیار سنگینی به آنها تحمیل خواهد شد.

نیازی به استخدام کارگران ماهر ندارید

تولید بتن در کارگاه علاوه بر اینکه به تجهیزات کامل نیاز دارند، لازم است که از کارگران ماهر و دوره دیده استفاده شود که توانایی تولید بتن با کیفیت و مطابق با انتظارات مهندسی داشته باشند. با توجه به اینکه در بخش‌های مختلف یک سازه ممکن است از انواع بتن‌ها با کیفیت‌های مختلف و همراه با افزودنی‌های متفاوت استفاده شود، به احتمال زیاد یک کارگر ساده بدون آشنایی با این مواد نمی‌تواند بتن مورد نظر مهندسین را تولید کند. این در حالی است که پیمانکار تنها با خرید بتن آماده شرایطی را به وجود می‌آورد که بتن با کیفیت و مطابق انتظار مهندسین را در فاصله زمانی کوتاه و با تأیید کنترل کیفیت تأمین کند.

عدم نیاز به استخدام کارگر با خرید بتن آماده

در صورت تغییر وضعیت آب و هوا، می‌توانید سفارش خرید بتن آماده را کنسل کنید

سفارش بتن آماده یک پروسه خاص خود را دارد که نیاز به گذشت زمان مشخصی دارد که در جریان آن کارخانه بتن آماده به بررسی شرایط مختلف کارگاه بتن مورد نیاز آن می‌پردازد. اما، در برخی از فصول سال، به خصوص در بهار و زمستان، احتمال به وجود آمدن شرایط جوی مختلف وجود دارد و حتی ممکن است روند کار انجام یک پروژه دچار اختلال شود.

امکان تغییر سفارش در جریان خرید بتن آماده

طبیعتاً تولید بتن با حجم بالا در کارگاه باعث یک ضرر هنگفت برای پیمانکار خواهد شد که مجبور است به شکلهای مختلف این بتن را مورد استفاده قرار دهد. اما با خرید بتن آماده این شانس برای پیمانکار فراهم می‌شود که در فاصله زمانی مشخص با شرکت تولید کننده بتن تماس گرفته و سفارش خود را لغو کند. این موضوع از بسیاری از هزینه‌های جانبی و ضرر پیمانکاران جلوگیری می‌کند.

از پرداخت هزینه‌های اضافی برای آب و برق معاف می‌شوید

طبیعتاً تولید بتن در کارگاه تنها با ابزارهای مکانیکی و بدون منابع انرژی امکان پذیر نیست. این وضعیت به طور ویژه در پروژه‌های سنگین با حجم مصرف بتن بالا چشمگیرتر است. زمانی که حجم بتن مورد نیاز در یک پروژه زیاد باشد، پیمانکار مجبور خواهد بود که از ابزارهایی مانند میکسر استفاده کند و طبیعتاً برای تولید بتن نیز به آب نیاز دارد.

عدم پرداخت هزینه انرژی به کمک خرید بتن آماده

این درحالی است که تنها با سفارش خرید بتن آماده نیازی به هیچ کدام از این منابع نیست و هزینه‌های کلی آنها از دوش پیمانکار برداشته می‌شود. اما استفاده از منابعی مانند آب تنها به این بخش محدود نمی‌شود و پس از پایان کار لازم است که کلیه این ابزارها شستشو داده شوند. استفاده مجدد از آب در این مرحله نیز باعث افزایش هزینه‌های جانبی تولید پروژه می‌شود.

در مورد ایمنی کارگران و هزینه بیمه آنها نگرانی نخواهید داشت

آخرین شانسی که خرید بتن آماده در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد این است که مسائل مربوط به ایمنی کارگران و همچنین هزینه‌های پرداخت بیمه آنها از بین می‌رود. معمولاً پیمانکارانی که در پروژه‌های بزرگ فعالیت دارند و ممکن است آنها چند ماه تا چند سال طول بکشد، مجبور هستند که بیشتر کارگران خود را بیمه کرده و زمینه‌ی تأمین ایمنی آنها را فراهم کنند.

عدم نیاز به بیمه کارگران به لطف خرید بتن آماده

تمامی این موارد هزینه‌های خاص خود را دارند که به بالارفتن هزینه ساخت پروژه منجر می‌شوند. این در حالی است که پیمانکار با خرید بتن آماده می‌تواند تعداد پرسنل و کارگران مورد استفاده در پروژه‌های خود را کاهش داده و به تأمین ایمنی آنها کمک کند. این موضوع به طور مستقیم در فرایند اقتصادی پروژه مؤثر است.

اگر احساس می‌کنید که برای تکمیل پروژه خود به گزینه خرید بتن آماده نیاز دارید، برای تأمین بتن و بلوک با ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword