ضد آب کردن بتن چیست و به چه شکلی انجام می‌شود؟

ضد آب کردن بتن چیست و به چه شکلی انجام می‌شود؟

ضد آب کردن بتن چیست و به چه شکلی انجام می‌شود؟

معمولاً در طول روز بارها با این سؤال مواجه می‌شویم که چگونه می‌توانیم ضد آب کردن بتن یک سازه را انجام دهیم؟ آیا روش‌های سنتی و قدیمی بهتر هستند یا با استفاده از روشهای جدید این کار را انجام دهیم؟ در اغلب موارد، بیشتر افراد به سراغ گزینه‌هایی با دسترسی بهتر می‌رود عملکرد آنها را در نظر نمی‌گیرد، اما ما در گروه کارخانه بتن آماده پاسارگاد (https://betonpasargad.com) در این مطلب قصد داریم به شکل تخصصی‌تر به فرآیند ضد آب کردن بتن بپردازیم روش‌های فنی آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

استفاده از روش های مختلف ضد آب کردن بتن

ضد آب کردن بتن چیست؟

ضد آب کردن بتن همانطور که از اسم آن برمی‌آید شامل روش‌هایی می‌شود که به کمک آن‌ها از نفوذ رطوبت به بخش‌های مختلف یک سازه جلوگیری کنیم و مانع از تخریب آن در اثر مواجهه با رطوبت شویم. تأثیر رطوبت و آب بر یک سازه بتنی بسیار بد است و به مرور زمان باعث مستهلک شدن و از بین رفتن ساختار آن می‌شود.

ضد آب کردن بتن چیست؟

متأسفانه، بتن معمولی به دلیل وجود مواد طبیعی در ساختار آن، نسبت به رطوبت نفوذپذیر است و علاوه بر اینکه ساختار آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد، در مورد بتن‌های تقویت شده باعث ایجاد خوردگی فولاد شده و استحکام کششی و تنشی سازه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل مهندسین سازه ترجیح می‌دهند که هزینه بیشتری به صورت ضدآب کردن بتن و از تأثیر رطوبت بر سازه کاهش دهند.

مزایای ضد آب کردن بتن

ضد آب کردن بتن برای بالا بردن طول عمر سازه اهمیت بسیاری دارد و حتی در منازل مسکونی باعث کاهش خوردگی برخی از وسایل منزل می‌شود. به طور کلی مزایای که برای آب بندی بتن می‌توان در نظر گرفت شامل موارد زیر می‌شود:

  • جلوگیری از نفوذ رطوبت به بخش‌های داخلی سازه
  • ممانعت از خوردگی فولاد در بتن
  • ممانعت از انتقال رطوبت از حمام و سرویس بهداشتی به سایر بخش‌های منزل
  • ممانعت از تخلیه آب استخر
  • ممانعت از نفوذ رطوبت در زیر زمین‌ها و کف ساختمان
  • ممانعت از خوردگی و تخریب وسایل منزل مانند فرش حمل وسایل آهنی
  • ممانعت از شوره زدن دیوارهای داخلی و خارجی
  • ممانعت از انجماد سازه بتنی در فصول سرد سال

مزایای ضد آب کردن بتن

انواع روش‌های ضد آب کردن بتن

روش‌های مختلفی برای آب بندی بتن و ضد آب کردن بتن وجود دارد درد که در برخی از آنها تنها از رسیدن رطوبت به بخشهای داخلی جلوگیری می‌شود (مانند استفاده از روکش‌های pvc و غشاهای مایع)؛ و در برخی از روشهای دیگر از مواد شیمیایی در ساختار داخلی بتن استفاده می‌شود که با به وجود آمدن یک لایه نفوذ ناپذیر، عملاً از پیشروی رطوبت جلوگیری می‌شود (مانده استفاده از ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی و استفاده از سیمان ضد آب).

استفاده از روکش‌های pvc

استفاده از روکش‌های pvc یکی از ساده‌ترین و در عین حال ارزانترین روش‌ها برای آب بندی بتن است که نصب آنها نیز بسیار ساده است. روکش‌های pvc به دو صورت ورقه‌ای و مایع در بازار وجود دارد که جنس و عملکرد آنها کاملاً یکسان است و تنها روش اعمال آنها بر سطح مورد نظر متفاوت است. ضدآب کردن بتن به کمک روکش پی وی سی بیشتر در مورد ساختمان‌ها وکف حمام و سرویس بهداشتی به کار گرفته می‌شود.

روکش pvc در ضد آب کردن بتن

استفاده از غشاهای مایع

غشاهای مایع از دیرباز برای ضد آب کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گرفتند که ساده‌ترین نمونه‌های آنها، قیر طبیعی و قیر مصنوعی هستند. اگر چه مواد نفتی به خوبی این نقش را انجام دادند، اما به دلیل مسائل زیست محیطی امروزه کمتر استفاده می‌شوند و مهندسین سازه ترجیح می‌دهند که به سراغ سایر روش‌های سنتزی بروند که از مواد شیمیایی به شکل یکپارچه تولید می‌شود. خود این مواد شیمیایی به صورت یک لایه نازک بر سطح بیرونی سازه بتنی کشیده می‌شوند.

ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی

فناوری کریستالی یا ضد آب کردن بتن با استفاده از زایکوسیل یکی از روش‌های مدرن است که با استفاده از فناوری نانو به وجود آمده است. در این روش از زایکوسیل به عنوان عامل اصلی آب بندی بتن استفاده می‌شود و نسبت به سایر روش‌های سنتی و قدیمی‌تر، عملکرد بهتری دارد.

ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی

ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی بدین صورت است که زایکوسیل در بدنه بتن به کار گرفته می‌شود و منتظر رسیدن رطوبت به آن است. این ترکیب شیمیایی، بلافاصله پس از تماس با رطوبت یک ساختار نفوذ پذیر به بخش‌های مختلف بتن تبدیل می‌شود و تمامی فضای آن را پوشش می‌دهد. در نهایت ساختار زایکوسیل به شکل یک کریستال نفوذناپذیر تبدیل می‌شود که مانع از نفوذ آب به سایر قسمت‌های سازه می‌شود.

استفاده از سیمان ضد آب

سیمان ضد آب را در مطالب قبلی بتن پاسارگاد (سیمان ضد آب و اهمیت استفاده از آن) مورد بررسی قرار دادیم و برخی ویژگی‌های مختلف آن را ذکر کردیم؛ اما به طور کلی سیمان ضد آب یک نوع سیمان خاص و منحصر به فرد است که دانه‌های آن با برخی مواد شیمیایی عایق در برابر رطوبت مانند اسید اولئیک، اسید استئاریک یا اسید لاکتیک پوشش داده شده است که از رسیدن رطوبت به آنها و چسبیدن آنها به یکدیگر ممانعت می‌کند.

سیمان ضد آب در ضد آب کردن بتن

این شیوه زمان نگهداری و همچنین محل نگهداری آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما زمانی که سیمان ضد آب برای تولید بتن به کار گرفته می‌شود، پس از مخلوط شدن بتن، بر اثر اصطکاک این اسیدهای چرب از روی سیمان جابجا شده و وارد بدنه بتن می‌شود.

از این لحظه نقش آنها تغییر می‌کند و به عنوان یک روش برای ضد آب کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. خوشبختانه به دلیل راحتی دسترسی به این روش، امکان استفاده از آن در بخش‌های مختلف یک سازه وجود دارد.

استفاده از چسب سنگ ضد آب

یک نوع چسب شیمیایی ساخته شده بر پایه پلی استر است که به منظور پوشش دادن فضای بین سنگ و کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نفوذ رطوبت از این فضا جلوگیری می‌کند. چسب سنگ ضد آب در بخش‌های مختلف یک سازه می‌تواند به کار گرفته شود، اما بهترین مکان برای استفاده از آنها، استخر، حمام و سرویس بهداشتی است که با رطوبت زیادی سر و کار دارند و احتمال نفوذ آب از فضای بین آنها وجود دارد. چسب‌های پلی استر ضد آب یک ساختار یکپارچه و عایق در برابر رطوبت ایجاد می‌کند که بعد از خشک شدن، استحکام و پایداری آن به اندازه بتن است.

استفاده از رنگ ضد آب استخر

این شیوه بیشتر در مورد استخرهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود و به کمک آن مانع از نفوذ آب به خارج از محوطه استخر می‌شوند. در حال حاضر رنگ‌های مختلفی در سطح بازار وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های مختلف، در مورد آنها و نحوه عملکرد آنها تحقیق کنید، اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که برخی از آنها حلال در آب بوده و برخی نیز نسبت به رطوبت نفوذ ناپذیر هستند و ساختار یکپارچه‌ای دارند.

رنگ ضد آب استخر در ضد آب کردن بتن

رنگ ضد آب استخر که با رنگ اپوکسی نیز شناخته می‌شود، به دلیل ساختار شیمیایی منحصر به فرد خود، نه تنها مانع از خروج رطوبت و آب از بدنه استخر می‌شود، از تشکیل جلبک در داخل آن نیز جلوگیری کرده رشد آنها را به تعویق می‌اندازد.

کارخانه بتن آماده پاسارگاد و ضد آب کردن بتن

یکی از تکنولوژی‌ها و خدماتی که توسط گروه ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد عرضه می‌شود این است که امکان ضد آب کردن بتن و آب بندی فضاهای مختلف ساختمانی را با تمامی شیوه‌های فوق فراهم آورده‌ایم. در حقیقت ما در گروه پاسارگاد به تجهیزات و مواد شیمیایی دسترسی داریم که، با توجه به سفارش مشتری امکان تغییر خصوصیات ذاتی و فیزیکی بتن را خواهیم داشت و آنها را در قالب پروژه مجزا برای کارفرما تعریف می‌کنیم. در حقیقت کارفرما برای استفاده از این خدمات آنها باید در سفارش خود قید کند که به ضد آب کردن بتن نیاز دارد و قصد استفاده از آن در چه قسمت‌هایی را دارد.

آشنایی با هرکدام از شیوه‌های آب بندی بتن می‌تواند طول عمر سازه مورد نظر ما را به طور چشمگیری افزایش دهد و از سوی دیگر از انتقال رطوبت به سایر بخش‌های ساختمان جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است با ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword