راهنمای بتن ریزی پلکان

راهنمای بتن ریزی پلکان

راهنمای بتن ریزی پلکان

اگر در آپارتمان زندگی نمی کنید و در یک خانه ویلایی به همراه یک حیاط زیبا سکونت دارید، به احتمال زیاد به بتن ریزی پلکان و ایجاد مسیرهای زیبا و دوست داشتنی در باغچه خود نیاز خواهد داشت. شاید اغلب کسانی که این مطلب را مطالعه می‌کند، این پلکان ها را تجربه کرده اند و مطلع هستند که می‌تواند چه تأثیری بر زیبایی یک باغچه یا حیاط داشته باشد. در هر صورت، در این مطلب قصد دارم که نحوه بتن ریزی پلکان با هر تعداد پله ای و با هر ارتفاعی را به شکلی توضیح دهم که بتوانید به راحتی و با کمترین ابزار ممکن، آن را در منزل خود اجرایی کنید.

فقط قبل از شروع کار یادآوری می کنم که؛ اگر توانایی تولید بتن به شکل استاندارد را ندارید، حتماً به سراغ کارخانه های تولید بتن آماده بروید و از بتن استاندارد و باکیفیت استفاده کنید. بد نیست که سری به وب سایت کارخانه بتن آماده پاسارگاد نیز بزنید.

اندازه گیری ارتفاع و عرض برای بتن ریزی پلکان

اولین مرحله برای شروع کار بتن ریزی پلکان شامل اندازه گیری عرض و ارتفاع مورد نیاز در محل مورد نظر است. در حقیقت شما ممکن است قصد داشته باشید که یک پله دو یا سه پلکانی برای انبار خود درست کنید، یا شاید می خواهید یک پله با ارتفاع بیشتر در باغچه خود داشته باشید. بنابراین با توجه به شکل نشان داده شده، محل ساخت پلکان را مشخص کنید و محاسبات مربوط به ارتفاع و تعداد پله ها را انجام دهید.

اندازه گیری عرض و ارتفاع در جریان بتن ریزی پلکان

آماده سازی کف برای قرارگیری پلکان

محدوده پلکان برای قرار گیری پله ها و همچنین مشخص شدن تعداد آنها باید از قبل مشخص و آماده شود. بنابراین قبل از اینکه بتن ریزی پلکان را شروع کنید، حتماً محل مورد نظر را از لحاظ امکان‌پذیر بودن و همچنین از لحاظ استحکام مورد بررسی قرار دهید. زیرا نرم بودن این فضا ممکن است باعث به هم خوردن ساختار پلکان به مرور زمان شود.

آماده سازی کف در جریان بتن ریزی پلکان

آماده سازی قالب خارجی پلکان

با توجه به اینکه پلکان ساخته شده به صورت جدا از سازه اصلی ساختمان شماست، نیاز دارید که حتماً یک قالب برای آن فراهم کنید. توصیه ما برای ساخت قالب خارجی پلکان، استفاده از چوب است که برش دادن آن راحت است، استحکام خوبی دارد، می توانید شکل های مختلفی از آن تولید کنید، هنگام برداشتن نیز مشکلی برای سازه بتنی پلکانی ایجاد نمی‌کند.

آماده سازی قالب خارجی در جریان بتن ریزی پلکان

زاویه ها و سطح پلکان را بررسی کنید

حالا که کار مقدماتی بتن ریزی پلکان را شروع کرده اید، لازم است که زاویه ها، سطح پلکان، ارتفاع آنها همچنین گوشه های آنها را مورد بررسی قرار دهید. بهترین ابزار ممکن برای بررسی این قسمت ها، گونیای معماری است که زاویه ۹۰ درجه را در جهت های مختلف نشان می دهد. این ابزار برای مشخص کردن نحوه قرارگیری چوب ها نقش مهم و حیاتی دارد.

بررسی سطح و زاویه در جریان بتن ریزی پلکان

قالب خارجی را آماده کنید

پس از مطمئن شدن از مناسب بودن زاویه قرارگیری قالب خارجی، نوبت به قرار دادن سایر چوب ها برای ساخت قالب و اتمام آن است. طبیعتاً برای بتن ریزی پلکان به وجود دو چوب اصلی در دو سمت، و تعدادی چوب برای نگهداری بتن و جلوگیری از حرکت آن به سمت جلو نیاز دارید. بنابراین شکلی که پس از این مراحل به دست می‌آورید، باید همانند تصویر زیر باشد.

تکمیل قالب چوبی در جریان بتن ریزی پلکان

نصب سیستم پشتیبان و تنظیم نهایی پلکان

اگرچه چوب برای ساخت قالب خارجی این پروژه بهترین گزینه ممکن است، اما توجه داشته باشید که ممکن است در اثر فشار بتن حرکت کرده و کیفیت کار شما پایین بیاید. بهترین شیوه برای جلوگیری از حرکت چوب، استفاده از یک سیستم حامی است که با یک دریل معمولی و یک اره به راحتی می‌توان آن را بسازید. همانند تصویر زیر، سعی کنید از جهات مختلف این سیستم حامی را نصب کنید.

نصب سیستم پشتیبان در جریان بتن ریزی پلکان

ریختن نخاله در داخل قالب بتن ریزی پلکان

توجه داشته باشید که قرار نیست بتن‌ریزی پلکان را تنها با بتن خالی انجام دهید و تمام فضای بین قالب را با بتن پر کنید. زیرا بتن خالص نه‌تنها فشار زیادی بر روی قالب چوبی ما وارد می‌کند، بلکه هزینه انجام کار را  بیش از حد افزایش می‌دهد و احتمالاً از انجام آن پشیمان خواهید شد. بنابراین سعی کنید تا اندازه ای که به استحکام پلکان لطمه نزند از نخاله های ساختمانی مانند بلوک شکسته یا بتن سفت خرد شده استفاده کنید. فقط در این مرحله توجه داشته باشید که اطراف قالب باید خالی بماند تا بتن به راحتی فضای آنها را پوشش داده و بعد از برداشتن قالب چوبی، با صحنه ای زشت و زننده مواجه نشوید.

ریختن نخاله در قالب چوبی در جریان بتن ریزی پلکان

استفاده از میلگرد برای بالا بردن استحکام

اگر مطالب قبلی وبلاگ بتن پاسارگاد را به دقت مطالعه کرده باشید، به احتمال زیاد دلیل استفاده از میلگرد را در این فرآیند درک می‌کنید. بتن اگر چه از لحاظ استحکام فشاری در سطح بسیار خوبی قرار دارد، اما متأسفانه استحکام کششی آن بسیار پایین است و در صورت تکان خوردن، احتمال شکستن آن بالاست. بنابراین در این مرحله از بتن ریزی پلکان توصیه می کنم که حتما از چند میلگرد به عنوان سیستم تقویتی استفاده کنید. توجه داشته باشید که قرار نیست کارهای مهندسی و پیچیده انجام دهید، فقط میلگردها را به شکلی قرار دهید که بتن اطراف آن‌ها را به طور کامل بپوشاند.

استفاده از میلگرد در در جریان بتن ریزی پلکان

بتن ریزی قالب

حالا که فضای داخلی قالب چوبی را با نخاله های ساختمانی پر کردید و میلگرد ها را بر روی آن قرار دادید، نوبت به انتقال بتن به داخل قالب چوبی است که بهتر است با بیل انجام گیرد و بتن مورد نظر تقریباً سفت باشد. شل بودن بتن باعث روان بودن آن می شود که فشار بیشتری به قالب ها وارد می‌کند و احتمال حرکت دادن آنها را افزایش می دهد. سعی کنید هنگام سفارش بتن آماده، از کارخانه بخواهید که محتویات آب آن را به صورت حداقلی در نظر بگیرند.

بتن ریزی قالب در در جریان بتن ریزی پلکان

صاف کردن بتن

پس از بتن ریزی پلکان احتمالاً سطح آن نامناسب است و باید آن را با یک چوب یا یک ماله چوبی به طور کامل صاف کنید. از باقیمانده چوب های برش داده شده برای ساخت قالب چوبی می توانید به منظور صاف کردن بتن استفاده کنید. با توجه به اینکه در مراحل بعدی لازم است که از ماله فلزی برای صاف کردن بتن استفاده کنید، نیازی نیست که در این مرحله وسواس زیادی به خرج دهید.

صاف کردن بتن در جریان بتن ریزی پلکان

تنظیم کردن بتن به کمک ماله فلزی

پس از صاف کردن بتن با استفاده از چوب و یا یک ماله چوبی، لازم است که سطح پلکان را از لحاظ زیبایی نیز آماده کنید. بهترین ابزار ممکن برای این کار، ماله های فلزی هستند که سطح بتن را صاف و مرتب می کند. در برخی از مدلهای این ماله ها، امکان صاف کردن زاویه ها نیز وجود دارد که از آنها برای تمیز کردن گوشه ها و مرتب کردن بتن ریزی پلکان استفاده کنید.

تنظیم کردن بتن به کمک ماله فلزی در جریان بتن ریزی پلکان

برداشتن قالب چوبی و اصلاح کلی

آخرین مرحله از بتن ریزی پلکان شامل برداشتن قالب چوبی و اصلاح کلی آن است. اگر بتن مورد نظر شما به صورت سفت تولید شده باشد و محتویات آب کم باشد، می توانید بعد از چند دقیقه قالبهای چوبی را بردارید و با استفاده از یک ماله به اصطلاح قسمتهای مختلف آن بپردازید. اما اگر بتن شما آب زیادی داشته باشد، مجبور هستید که تا زمان سفت شدن آن صبر کنید و در نهایت کار اصلاح آن را با فرآیندهای دیگری انجام دهید.

برداشتن قالب چوبی و اصلاح نهایی در جریان بتن ریزی پلکان

توجه به جزئیات و انجام مناسب هر کدام از این مراحل، کمک می کند که بتن ریزی پلکان را به شکل مناسب و ایده آلی انجام دهید. اگر بتوانید این مراحل را به ترتیب و با دقت بالا انجام دهید، نیازی به کمک گرفتن از معماری و استادکار نخواهید داشت. اگر هم در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword