انواع چسب بتن و مشخصات آنها

انواع چسب بتن و مشخصات آنها

انواع چسب بتن و مشخصات آنها

شاید واژه و اصلاح چسب بتن کمی نامانوس و ناشناخته باشد و افراد زیادی در طول زندگی خود با آن سر و کار نداشته باشند، اما جالب است بدانید که این ماده شیمیایی می‌تواند خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی در بتن ایجاد کند که مهندسین سازه نمی‌توانند از این خصوصیات چشم‌پوشی کنند. افزودنی‌های شیمیایی همیشه برای بتن‌ها مناسب بوده‌اند و انتخاب مقدار بهینه آنها کمک می‌کند که به شکل‌های مختلفی بتن مورد نظر از لحاظ استاندارد، در سطح بالایی قرار داشته باشد. به همین دلیل استفاده از چسب بتن نیز در بسیاری از سازه‌های بتنی دیده می‌شود.

در این مطلب، ضمن معرفی چسب بتن و تأثیر آن بر یک سازه بتنی، به معرفی چند مدل مختلف از آنها خواهیم پرداخت و برخی از مشخصات فنی آنها را ذکر خواهیم کرد.

 چسب بتن

چسب بتن یک ماده شیمیایی است که مطابق با الگوهای طبیعی و به صورت امولسیون تولید می‌شود. این چسب‌ها از ترکیبی از مواد شیمیایی و پلیمری ساخته می‌شوند و به عنوان یک پل ارتباطی بین اجزاء تشکیل دهنده بتن و ملات به کار گرفته می‌شود. بنابراین استفاده از لفظ چسب در مورد آنها چندان اشتباه نیست و تقریباً تعریف نهایی این ماده‌ها را نشان می‌دهد. انواع چسب بتن با هم متفاوت هستند و هر کدام از آنها از لحاظ فیزیکی و شیمیایی با هم فرق دارند. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌های تولید کننده این مواد، آن‌ها را به شکل پودری تولید می‌کنند و برخی از آنها را به صورت مایع غلیظ به بازار عرضه می‌کنند.

 چسب بتن

نقش چسب بتن

زمانی که برای معرفی یک ماده از اسم و عنوان چسب استفاده می‌شود، یعنی ماده مورد نظر قابلیت ایجاد خاصیت چسبندگی در بین دو جزء مختلف را دارد و باعث می‌شود که مدت زمان بیشتری در کنار یکدیگر باقی بمانند. بنابراین نقش چسب بتن نیز به همین شکل تعریف می‌شود و هدف اصلی آن ایجاد خاصیت چسبندگی و کشسانی در بتن است. در حالت کلی، چسب بتن باعث می‌شود که بتن تولید شده به کمک آنها کشسان باشد، نسبت به نفوذ رطوبت مقاوم باشد، کارپذیری بالایی داشته باشد، امکان استفاده از آن در ضخامت پایین فراهم باشد و مقاومت شیمیایی و مکانیکی آن افزایش یابد.

کاربردهای چسب بتن

کاربرد و استفاده از چسب بتن به ویژگی‌های آن بستگی دارند و در حقیقت به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند. یکی از کاربردهای اصلی این ماده، استفاده از آن برای عایق کاری استخرها و منابع ذخیره سازی آب است. با توجه به اینکه این مواد هیچگونه سمیتی ندارند و میزان عبور رطوبت در آنها بسیار پایین است، برای این هدف به کار برده می‌شود. از سوی دیگر، ایجاد خاصیت کشسانی در بتن، باعث می‌شود که کارپذیری آنها افزایش یافته و امکان استفاده از آنها در ضخامت پایین فراهم شود؛ بنابر این ملات مورد نظر را می‌توان برای نصب کاشی و سرامیک به کار گرفت. همچنین بتن تولید شده با استفاده از چسب بتن نسبت به مواد شیمیایی مقاوم هستند و به همین دلیل از آنها در ذخیره سازی مواد غذایی و انبار شرکت‌های مختلف استفاده می‌شود.

کاربردهای چسب بتن

انواع چسب بتن

استفاده از لفظ چسب بتن ممکن است این اشتباه را به وجود بیاورد که تنها یک نوع و مدل خاص از آن وجود دارد؛ این در حالی است که مدل‌های مختلفی از آنها با توجه به مواد شیمیایی استفاده شده در آنها وجود دارد. برخی از انواع رایج عرضه شده در بازار شامل موارد زیر می‌شوند.

چسب بتن لاتکس

چسب بتن لاتکس بر پایه مواد پلیمری حلال در آب ساخته می‌شود که به خواص مختلف بتن کمک می‌کند. این نوع چسب بتن در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و باعث می‌شود که بتن تولید شده در پروژه‌های مختلف، از جمله صنعت نفت و پتروشیمی به کار گرفته شود. چسب لاتکس باعث افزایش خاصیت کشسانی بتن، افزایش الاستیسیته بتن، بالابردن خصوصیات مکانیکی آن، پر کردن خلل و فرج موجود در داخل بتن، و بالا بردن کارپذیری بتن می‌شود که امکان استفاده از آن در موارد مختلفی را فراهم می‌کند. این نوع چسب در دو مدل مایع و پودری در بازار عرضه می‌شود.

چسب بتن لاتکس

چسب بتن اپوکسی

یک نوع چسب شیمیایی است که بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده تولید می‌شوند و به عنوان یک پل ارتباطی بین دانه‌های ماسه سنگ و سیمان پرتلند قرار می‌گیرد. قدرت این نوع چسب بسیار بالاتر از سایر نمونه‌های مشابه هست و به همین دلیل در برخی از سازه‌ها برای چسباندن بتن قدیمی به بتن جدید استفاده می‌شود. چسبندگی فوق العاده زیاد، دوام و استحکام بالا، مقاومت مکانیکی و استفاده بدون نیاز به حلال، مواردی هستند که مهندسین سازه با وجود چنین چسبی از آن بهره مند خواهند شد. چسب بتن اپوکسی به رنگ سفید شیری رنگ در بازار عرضه می‌شود و پس از استفاده، حالت شفاف و بی رنگی دارد.

چسب بتن اپوکسی

چسب بتن آب بندی و تقویت ملات

تقریباً تمامی چسب‌های بتن می‌توانند فضای خالی بین ماسه سنگ‌ها و سیمان را پوشش دهند و از نفوذ و یا خروج رطوبت از یک قسمت جلوگیری کنند. اما چسب بتن آب بندی به منظور همین هدف ساخته شده است و فضای بین دانه‌ها را به طور کامل پوشش می‌دهد. این نوع چسب که بر پایه ژل میکروسیلیس طراحی شده است، یک مایع شیری رنگ است که با بتن ترکیب شده و پس از جذب آب، به یک سازه شفاف و بدون رنگ تبدیل می‌شود که در آب نامحلول است. بتن ساخته شده با استفاده از این چسب برای نماسازی و صافکاری بتن اکسپوز، برای روکش کردن فضای داخلی استخرها و منابع آب، برای جلوگیری از ترک خوردگی ملات و همچنین افزایش مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی به کار گرفته می‌شود.

چسب بتن آب بند

نوعی دیگر از شیوه‌های آب بندی بتن است که مواد اولیه ساخت آن با مورد قبلی متفاوت است. چسب بتن آب بند از محلولهای کلوئیدی بر پایه پلیمرهای حلال در آب ساخته می‌شود که پس از استفاده درون بتن، به حالت طبیعی رنگ تغییر وضعیت داده و از این مرحله به بعد در آب نامحلول است. استفاده از این چسب و همراه با بتن یا ملات منجر به تولید یک مخلوط همگن و یکنواخت می‌شود که از خروج آب به سیمان در جریان ویبره زدن جلوگیری می‌کند. این چسب شیری رنگ برای تعمیر سازه‌های قدیمی، اتصال دو قسمت بتن همچنین آب بندی یک فضا در برابر رطوبت به کار گرفته می‌شود. چسباندن کفپوش‌های وینیلی در بخش‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی، بهترین استفاده از این نوع بتن است.

چسب کاشت میلگرد

احتمالاً، در حین ساخت و ساز یک پروژه برای شما نیز پیش آمده است که به قرار دادن میلگرد یا آرماتور در یک منطقه خاص نیاز داشته باشید و تغییراتی در سازه خود ایجاد کنید. بتن معمولی برای این مورد به هیچ وجه مناسب نیست و کیفیت مناسبی ندارد. مهندسین سازه در این مورد استفاده از چسب کاشت میلگرد را پیشنهاد می‌کنند که استحکام بتن را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند.

چسب کاشت میلگرد

این نوع چسب از دوقسمت بر پایه اپوکسی آکریلات و یک بخش سخت کننده بر پایه پلی آمین ساخته شده است که یک اتصال بسیار مستحکم بین میلگرد و سازه بتنی ایجاد می‌کند. مهار میلگرد در یک سازه، قرار دادن آماتور به شکل افقی و عمودی، نصب بخش‌های مختلف در شکاف‌های موجود در دیوار و همچنین نصب صفحات فلزی بر روی دیوارها و سقف از وظایف اصلی این چسب کاشت میلگرد به حساب می‌آید.

مهندسین و گروه مجرب کارخانه بتن آماده پاسارگاد در کنار شما هستند و به سؤالات فنی شما پاسخ خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش خرید بتن آماده و خرید بلوک با ما در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword