همه آنچه لازم دارید در مورد بتن دکوراتیو بدانید

همه آنچه لازم دارید در مورد بتن دکوراتیو بدانید

همه آنچه لازم دارید در مورد بتن دکوراتیو بدانید

احتمالاً در بسیاری از منابع و وب سایت های ساختمانی با واژه‌هایی مانند بتن دکوراتیو یا بتن استامپی مواجه شده اید که تعریف مشخصی از آن وجود ندارد، اما در عین حال درک و شناخت آن نسبت به سایر بتن های پیشرفته راحت تر است. معمولاً یاد گرفته‌ایم که زمانی که لفظ دکوراتیو برای یک کالا یا محصول به کار برده می شود، به جنبه تزئینی و زیبا سازی آن توجه ویژه ای صورت گیرد و کاربرد آن در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. حداقل در مورد بتن دکوراتیو چنین نیست و اگر آنها را از نزدیک لمس کرده باشید یا در زندگی خود به شکل های مختلفی با آنها سر و کار داشته باشید، می فهمید که این بتن می تواند طول عمر ۵۰ ساله و کاربردی بسیار وسیع تر از سرامیک ها و سایر مصالح کف داشته باشد. اما:

 • بتن دکوراتیو چیست؟
 • به چه شکلی اجرا می شود؟
 • مزایا و معایب آن چیست؟
 • برای سفارش و خرید بتن دکوراتیو یا بتن استامپی از چه شیوه ای استفاده کنیم؟
 • ما در گروه کارخانه بتن آماده پاسارگاد سعی می کنیم که به این سوال ها به شکل دقیق و مهندسی پاسخ دهیم تا دید بهتری نسبت به این بهتر پیدا کنید.

بتن دکوراتیو چیست؟

اگر در حین پیاده روی در خیابان یا حتی در محوطه منزل یکی از دوستان خود، جذب بتن استفاده شده در کف شده‌اید و از طرح های متنوع و جذابی در اجرای آن استفاده شده است، شما با بتن دکوراتیو سر و کار دارید. این بتن را می توان یک بتن معمولی و ساده در نظر گرفت که با شیوه های جدید و بدیع بر روی کف یک پروژه اجرا می شود و ظاهری متفاوت از بتن معمولی ایجاد می کند. بتن دکوراتیو می تواند ظاهر خود را از دو شیوه خاص به دست بیاورد.

در حالت اول، بتن همانند بتن معمولی اجرا می شود و سپس با استفاده از دستگاه های سایشی، سطح آنها به حدی براق می شود که ظاهری همانند سرامیک یا سنگ پیدا می کند. حالت دوم، زمانی است که در جریان اجرای بتن، از مواد رنگی برای زیباسازی سطح آن استفاده می شود.این رنگ مو ممکن است همزمان با آماده سازی بتن به درون آن ریخته شوند یا در حین اجرا به بتن اضافه شود.

بتن دکوراتیو چیست؟

نحوه اجرای بتن دکوراتیو

همانطور که در بند قبلی اشاره شد، در تولید این بتن ممکن است از مواد افزودنی خاصی استفاده شود که نحوه اجرای بتن دکوراتیو را تحت تاثیر قرار می دهد. تولید بتن بدین صورت است که در کارخانه بتن آماده از ماسه سنگ، سیمان و آب برای ساخت ماده اولیه استفاده می‌شود. در این بین ممکن است از مواد افزودنی مانند مواد متراکم کننده، و مواد ضد آب استفاده شود که مانع از عبور آب به لایه‌های زیرین شود. در این بین ممکن است برخی مواد رنگی نیز به بتن اضافه شود که ظاهر کلی آن را تغییر می دهند.

با انتقال بتن به محل پروژه، فرآیند بتن ریزی صورت می گیرد و همانند کف سازی معمولی، تمامی سطح با استفاده از بتن پوشش داده می‌شود. تا اینجای کار همانند سایر پروژه های قبلی است. اما از این مرحله به بعد، از یک ماده سخت کننده یا هاردنر برای محکم کردن سطح بتن استفاده می شود. بعد از سفت شدن بتن، نوبت به صیقل دادن و سابیدن سطح آن می‌شود که با استفاده از دستگاه های مخصوص، کلیه برجستگی ها و برامدگی های سطح بتن از بین می رود. ممکن است از برخی مواد لعاب دهنده یا براق کننده برای پوشش دادن فضای خالی بتن استفاده شود.

نحوه اجرای بتن دکوراتیو

آخرین مرحله، شامل اسید شویی سطح است که به تمیز کردن بیشتر آن و براق شدن سطح بتن دکوراتیو کمک می کند.با اجرای این مرحله، تم مورد نظر بسیار براق بوده و یک رنگ است. در این بین، ممکن است در برخی از پروژه ها از مواد رنگی برای زیباسازی سطح آنها استفاده شود که با عنوان بتن دکوراتیو منقش شناخته می شود.

مزایای بتن دکوراتیو

با شناختی که از بتن استامپی یا دکوراتیو پیدا کرده ایم، درک مزایا و معایب آن نباید چندان سخت باشد. تفاوت نه چندان ویژه این بتن با بتن های معمولی باعث می شود که اکثر مزایای سایر بتن ها را برای آنها در نظر بگیریم.

مزایای بتن دکوراتیو به شرح زیر هستند:

 • ظاهر زیبا و متنوع برای پروژه های مسکونی و غیرمسکونی؛
 • قابلیت استفاده در پیاده روها، خیابان ها، حیاط و سایر قسمت هایی که تردد بالایی دارند؛
 • یکپارچگی بالا و جلوگیری از پوسته پوسته شدن بتن؛
 • از بین رفتن مشکلات مربوط به جدا شدن سرامیک ها و کاشی ها در کف؛
 • قابلیت استفاده به صورت رنگ معمولی و یا به صورت رنگ آمیزی شده با توجه به دکوراسیون پروژه؛
 • استحکام بالا و مقاومت در برابر ضربه و تغییرات شرایط جوی؛
 • مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی با توجه به استفاده از مواد اولیه و مصالح ارزان قیمت؛
 • مقاومت بالا در برابر زلزله و سایر تنش های کششی.

مزایای بتن دکوراتیو

معایب بتن دکوراتیو

اگرچه ذکر مزایای این بتن برای استفاده از آن کافی است و تقریباً اکثر کسانی که در مورد قابلیت ها و ویژگی های بتن معمولی اطلاعاتی دارند، از این نوع بتن نیز استفاده می کنند.

لازم است که به برخی از معایب بتن دکوراتیو اشاره کنیم تا قضاوت مناسبی در مورد آن داشته باشیم:

 • درجه سختی بالا و عدم امکان استفاده از عمده محل های حمام و اتاق خواب؛
 • نیاز به کارهای اصلاحی و تغییر ساختار آن؛
 • نیاز به سابیدن و صاف کردن آن در برخورد با مواد مختلف.

قیمت بتن دکوراتیو

یکی از ابهاماتی که در مورد این بتن دیده می شود، متغیر بودن ساختار آن با توجه به نوع پروژه است و به همین دلیل برای قیمت بتن دکوراتیو نمی‌توان به سایر پروژه های قبلی یا به قیمت‌های ارائه شده در روزهای قبل استناد کرد. بتن استامپی همانند سایر بتن های معمولی از ماسه سنگ، سیمان و آب ساخته شده است که طبیعتاً قیمت آنها همانند قبل است.

اما، ممکن است در برخی از پروژه ها، با توجه به شرایط پروژه از مواد افزودنی استفاده شود.

به همین دلیل نمی توانیم یک قیمت واضح و مشخص برای این بتن تعیین کنیم.

قیمت بتن دکوراتیو

به طور کلی قیمت بتن دکوراتیو به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

 • قیمت مصالح اولیه مانند ماسه سنگ، سیمان و آب؛
 • قیمت مواد پرکننده و مواد متراکم کننده برای از بین بردن حباب ها؛
 • قیمت مواد عایق و مواد پوششی برای مرتب کردن سطح بتن؛
 • قیمت مواد اسید شویی و مواد براق کننده؛
 • در کنار تمام موارد فوق، باید هزینه کارگری و زمان اجرای پروژه را نیز در نظر گرفت.

تهیه و خرید بتن دکوراتیو

این که بخواهیم یک محل مشخص برای تهیه و خرید بتن دکوراتیو معرفی کنیم، کار چندان جالبی به نظر نمی‌رسد و باید بپذیریم که این بتن به صورت سفارشی و با توجه به نظر مشتری آماده می‌شود. درحقیقت بدین صورت نیست که همانند بتن معمولی به یک شرکت یا کارخانه تولید بتن آماده مراجعه کنید و از آنها بخواهید که بتن مورد نیاز را در اختیار شما قرار دارد. بلکه، با توجه به وضعیت پروژه خود، باید به یک کارخانه بتن آماده مراجعه کنید و از آنها بخواهید که بتن را با توجه به ویژگی های مورد نیاز پروژه آماده کنند. مراحل بتن ریزی و اجرای بتن دکوراتیو بر عهده شما یا کارفرما است و کارخانه ها فقط وظیفه تامین بتن بر عهده دارند.

تهیه و خرید بتن دکوراتیو

ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد زمینه تولید بتن آماده، انواع بلوک سبک و معمولی و تیرچه را فراهم آورده ایم و می‌توانیم سفارشات مربوط به خرید بتن دکوراتیو را نیز انجام دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت این محصولات و اطلاع از مشخصات فنی آنها، با ما در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword