نکاتی در مورد قیمت بلوک سیمانی

نکاتی در مورد قیمت بلوک سیمانی

نکاتی در مورد قیمت بلوک سیمانی

قیمت روز بلوک سیمانی برای پیمانکاران و برای کسانی که به دنبال ساخت و ساز هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل اکثر آنها به دنبال لیست قیمت بلوک سیمانی به صورت بروز رسانی شده هستند. قیمت بلوک تا حدود زیادی مشخص می‌کند که هزینه پروژه از ابتدا تا انتها به چه صورت است و پیمانکار خود را برای چه هزینه‌ای آماده کند. قیمت بلوک سیمانی تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها مصالح اولیه به کار رفته در ساخت بلوک است. در این میان فاکتورهای دیگری مانند وزن بلوک، ابعاد بلوک ساختمانی، نوع بلوک و محل مصرف آن نیز در قیمت نهایی تأثیر گذار هستند.

در این مطلب قصد داریم که قیمت بلوک سیمانی را از جهات زیر مورد بررسی قرار دهیم:

  • تأثیر مواد و مصالح اولیه؛
  • تأثیر وزن بلوک و بتن به کار رفته؛
  • تأثیر ابعاد بلوک ساختمانی؛
  • تأثیر نوع بلوک سیمانی؛
  • تأثیر محل ساخت بلوک؛
  • و در نهایت تأثیر محل مصرف بلوک؛

بنابراین انتظار می‌رود که در انتهای این مطلب اطلاعات کاملی در رابطه با قیمت بلوک سیمانی داشته باشید بتوانید به کمک آن نیاز خود را در حوزه‌های مختلف برطرف کنید.

تأثیر مصالح اولیه در قیمت بلوک سیمانی

اولین و مهمترین فاکتوری که نقش غیرقابل انکار در قیمت بلوک سیمانی دارد، مواد اولیه و مصالح به کار رفته در ساخت بلوک است. در مطالب قبل به معرفی انواع بلوک سیمانی پرداختیم و نشان دادیم که ویژگی هر کدام از آنها به چه صورت است. در حالت معمول، سیمان پرتلند، ماسه سنگ و آب به عنوان مواد اولیه اصلی در ساخت بلوک های سیمانی استفاده می‌شود. به منظور ایجاد ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فرد در این بلوک ها، برخی مواد افزودنی شیمیایی و معدنی به آنها اضافه می‌شود که تأثیر خود را بر روی قیمت بلوک ساختمانی می‌گذارند.

به همین دلیل امروزه می‌بینیم که در کارگاه‌های بلوک سازی با انواع مختلفی از این بلوک‌ها مانند بلوک ساده، بلوک سبک هوادار، بلوک اتوکلاو، بلوک لیکا و بلوک پومیس یا بلوک پوکه معدنی مواجه می‌شویم. قیمت هر کدام از این بلوک‌ها با توجه به روش ساخت و مواد به کار رفته در آنها تغییر می‌کند. به عنوان مثال، قیمت بلوک سیمانی 20 × 20 × 40 ماسه‌ای حدود 950 و قیمت همین بلوک به صورت پوکه‌ای حدود 1250 تومان است. این مثال به خوبی نشان می‌دهد که قیمت بلوک‌ها تحت تأثیر مواد اولیه تغییر می‌کند.

تأثیر وزن بلوک در قیمت آن

بعد از عبور از تأثیر مواد اولیه، لازم است که قیمت بلوک سیمانی را با توجه به وزن آنها بررسی کنیم. معمولاً بلوک‌های ساده و معمولی وزن بالایی دارند و در صورتی که برای دیوار ساخته شده باشند، بالاترین وزن ممکن را به خود اختصاص می‌دهند. به منظور بررسی تأثیر وزن بلوک بر قیمت نهایی آن، دو دسته از بلوک‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

قیمت بلوک سیمانی سنگین

 قاعده کلی در مورد قیمت گذاری بلوکهای سیمانی بدین صورت است که هر چه وزن بلوک بالاتر باشد، از بتن بیشتری در ساخت آن به کار برده می‌شود و به همین دلیل قیمت بلوک بالاتر می‌رود. اما این یک دیدگاه بسیار محدود و ناقص است و نمونه‌های مختلفی برای نقض چنین قاعده‌ای وجود دارد. به عنوان مثال، بلوک‌های سقفی از حجم بتن کمتری استفاده می‌کنند و وزن آنها کمتر است، اما چون نسبت سیمان در آنها بیشتر می‌شود، قیمت بلوک سقفی بالاتر از قیمت بلوک‌های دیواری است. این موضوع در مورد انواع بلوک سیمانی دیواری دیده می‌شود، به طوری که بلوک‌های دیواری بزرگ‌تر از قیمت بالاتری نسبت به بلوک‌های تیغه‌ای و بلوک‌های کوچکتر برخوردار است.

قیمت بلوک سیمانی سبک

نکته گیج کننده در مورد بلوکهای سیمانی سبک این است که برخی از آنها صرفاً با کاهش بتن مصرفی در بلوک سبک‌تر شده‌اند و برخی نیز به دلیل استفاده از مواد اضافی شیمیایی و معدنی. نمونه مناسب از مورد اول مقایسه بین بلوک دیواری با بلوک تیغه‌ای است و چون بلوک تیغه‌ای از حجم و ملات و بتن کمتری ساخته می‌شود، قیمت بلوک تیغه‌ای کمتر می‌شود. این در حالی است که در برخی موارد مانند بلوک پوکه‌ای، بلوک اتوکلاو و حتی بلوک لیکا از مواد اولیه متفاوتی استفاده می‌شود که وزن سبک بلوک به خاطر وجود این مواد است. نقطه جالب در مورد بلوکه های سبک این است که قیمت آنها در این حالت از قیمت بلوک‌های سنگین و معمولی بیشتر می‌شود.

تأثیر اندازه بر قیمت بلوک سیمانی

از اندازه و ابعاد بلوک سیمانی به عنوان یک فاکتور مهم دیگر در قیمت‌گذاری آن یاد می‌شود که این موضوع به طور مستقیم با حجم بتن استفاده شده در ساخت بلوک در ارتباط است. هرچه یک بلوک بزرگتر باشد،  بتن بیشتری برای آن مصرف می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که قیمت بلوک سیمانی افزایش یابد. با توجه به محل استفاده از بلوک‌ها مانند بلوک دیواری، بلوک سقفی و بلوک تیغه‌ای با ابعاد مختلفی از این محصولات مواجه هستیم که قیمت آنها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت بلوک  ۴۰ × ۲۰ × ۷ تقریباً ۷۵۰ تومان است و قیمت بلوک ۴۰ × ۲۰ × ۱۰ حدود ۸۵۰ تومان برآورد می‌شود. این در حالی است که قیمت بلوک سیمانی ۱۵ × ۵۰ × ۲۰ سانتی متر در حدود ۱۲۵۰ تومان محاسبه می‌شود. این سه مثال به خوبی نشان می‌دهند که تأثیر اندازه بلوک به چه شکلی بر قیمت نهایی آن است.

تأثیر نوع بلوک بر قیمت آن

بحث نوع بلوک تقریباً با موضوع مواد اولیه به کار رفته در ساخت بلوک در ارتباط است و تأثیر آنها بر قیمت بلوک سیمانی به یک صورت است. در حالتی که مواد اولیه به کار رفته در ساخت بلوک تغییر کند، محصولات متفاوتی تولید می‌شود که شرایط تولید هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت بوده و در نتیجه قیمت نهایی آنها افزایش یا کاهش می‌یابد. در این مورد با چهار گزینه زیر مواجه هستیم:

قیمت بلوک لیکا

در این بلوک‌ها از ماده صنعتی لیکا یا همان سبک دانه‌های رسی در ساخت بلوک استفاده می‌شود و باعث می‌شود که وزن بلوک به شدت کاهش یابد. با توجه به اینکه تأمین لیکا برای ساخت این بلوک‌ها هزینه بر است و به تجهیزات خاصی برای آماده سازی بلوک نیاز دارد، قیمت بلوک لیکا از قیمت بلوک‌های معمولی بالاتر است. تأثیر این روش ساخت بلوک‌ها به صورتی است که بلوک‌های معمولی آنها با قیمتی بین ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان به فروش می‌رسند و این در حالی است که قیمت بلوک تیغه‌ای آنها در حدود ۹۵۰ تومان است.

قیمت بلوک اتوکلاو

بلوک اتوکلاو با افزودن سیلیس و آهک به همان مواد اولیه مورد استفاده در بلوک معمولی ساخته می‌شود و بعد از قرار دادن در یک درجه حرارت ۲۰۰ سانتی گرادی، تبدیل به یک بلوک متخلخل می‌شود. در بلوک اتوکلاو با توجه به اینکه مواد شیمیایی استفاده می‌شود و درجه حرارت آن نیز افزایش می‌یابد، قیمت بلوک بالاتر از قیمت‌های معمولی است. این بلوک‌ها معمولاً به صورت متر مکعب به فروش می‌رسند، اما قیمت هر کدام از این بلوک‌ها با توجه به اندازه آنها از ۱۴۵۰ تومان تا نزدیک به ۷۰۰۰ تومان متغیر است

قیمت بلوک پوکه معدنی

تفاوت بلوک پوکه معدنی یا همان بلوک پومیس با بلوک‌های معمولی در جایگزینی ماسه سنگ با پوکه معدنی است که باعث کاهش وزن بلوک می‌شود. با توجه به اینکه پوکه معدنی و پوکه صنعتی از ماسه سنگ گران‌تر هستند، قیمت بلوک سیمانی پوکه معدنی نسبت به بلوک‌های معمولی بالاتر است.

قیمت بلوک سبک هوادار

شرایط ساخت بلوک هوادار تقریباً همانند بلوک اتوکلاو است و متخلخل بودن آن به دلیل وجود حباب در ساختار بتن است. با توجه به اینکه حجم استفاده شده از بتن در این بلوک‌ها کمتر است و شرایط ساخت آنها نسبت به بلوک‌های معمولی بیشتر است، قیمت بلوک سبک هوادار بالاتر خواهد بود که اندازه نیز در این قیمت گذاری تأثیر گذار است.

تأثیر محل ساخت در قیمت بلوک سیمانی

بدون شک منطقه جغرافیایی ساخت بلوک تأثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. این موضوع به دلیل دسترسی برخی از شهرها به مواد اولیه و همچنین شرایط جغرافیایی ساخت آنهاست. از طرف دیگر، در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان تقاضا برای مصالح ساختمانی بیشتر است و طبیعی است که قیمت آنها افزایش یابد. طبق بررسی‌های صورت گرفته قیمت بلوک سیمانی در گیلان و قیمت بلوک سیمانی در ساری با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد که بیشتر به دلیل وضعیت آب و هوایی مشابه آنهاست.

این در حالی است که قیمت بلوک سیمانی در اصفهان کاملاً با موارد ذکر شده فوق تفاوت دارد که شرایط آب و هوایی و میزان فروش محصول در این قیمت گذاری مؤثر است. بنابراین باید بپذیریم که قیمت بلوک ساختمانی در شهرهای مختلف و در شرایط جغرافیایی مختلف با یکدیگر متفاوت است و لازم است که از قبل در مورد آنها اطلاعاتی جمع شود.

قیمت بلوک سیمانی با توجه محل مصرف آن

معیار مهم دیگری که در اعلام قیمت بلوک سیمانی و در لیست قیمت آنها آورده می‌شود، محل استفاده از بلوک و مصرف آن است. این بلوک‌ها در ابعاد مختلف و در شکل‌های متفاوت ساخته می‌شوند که برخی از آنها در دیوار، برخی درصد و برخی نیز در تیغه ساختمان استفاده می‌شوند.

قیمت بلوک دیواری

حالت استاندارد بلوک‌های دیواری به شکلی است که ابعاد آن‌ها به صورت ۲۰ × ۲۰ × ۴۰ سانتیمتر است و ممکن است مدلهای دیگری از آنها با توجه به تغییر ابعاد بلوک به وجود بیاید. در حالت استاندارد، قیمت بلوک سیمانی 20 × 20 × 40 تحت تأثیر مواد اولیه به کار رفته در بلوک قرار دارد، اما در حالت معمول قیمت آنها در حدود  ۹۵۰ تومان است.

قیمت بلوک سقفی

بلوک‌های سقفی نازک‌تر هستند اما به همان نسبت سیمان بیشتری در بلوک استفاده شده و شرایط ساخت آنها سخت‌تر است. به همین دلیل قیمت بلوک سقفی نسبت به بلوک‌های دیواری بیشتر انتخاب می‌شود. اگرچه ابعاد بلوک در قیمت گذاری آن تأثیر گذار است، اما قیمت بلوک سقفی به صورت استاندارد در حدود ۱۲۵۰ تومان به بالا انتخاب می‌شود.

قیمت بلوک تیغه‌ای

بلوک‌های تیغه‌ای متفاوت هستند و عرض آنها از ۱۰ سانتی متر تا ۲۰ سانتی متر قابل تغییر است. این باعث می‌شود که حجم بتن استفاده شده در آنها کمتر شده و در نتیجه قیمت بلوک تیغه‌ای پایین‌تر باشد. معمولاً قیمت این بلوکها در سطح بازار بین ۷۵۰ تومن تا ۱۲۵۰ تومان متغیر است.

کارخانه بتن آماده پاسارگاد در تلاش است تا اطلاعات کاملی در مورد بلوک های ساختمانی و قیمت بلوک سیمانی در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید پروژه ساخت و ساز خود را در بهترین شکل ممکن انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword