با 5 شیوه رایج عایق کاری ساختمان آشنا شوید

با 5 شیوه رایج عایق کاری ساختمان آشنا شوید

با 5 شیوه رایج عایق کاری ساختمان آشنا شوید

امروزه می‌بینیم که برخی از ساختمانها با کمترین مصرف انرژی به دمای مورد نظر ما می‌رسند و برخی نیز به مدت زمان و مصرف انرژی بالایی نیاز دارند که حالت استاندارد دمایی پیدا کنند و تمامی این موارد به عایق کاری ساختمان بستگی دارد. عایق کاری مورد توجه استاندارد و سایر نهادهای مربوطه قرار دارد و معمولاً مجوز اتمام کار با توجه به نحوه عایق کاری ساختمان داده می‌شود. وجود لایه عایق برای بخش‌های مختلف سازه کمک می‌کند که انتقال حرارت از آنها به حداقل رسیده و به کمترین انرژی ممکن برای رساندن دمای داخلی ساز به حالت استاندارد نیاز باشد.

 شیوه‌های عایق کاری ساختمان را به پنج روش کلی تقسیم بندی می‌کنند:

  • لایه‌های پوششی؛
  • اسپری فوم؛
  • عایق داخلی؛
  • پنل فوم؛
  • لایه‌های منعکس کننده.

هر کدام از این شیوه‌ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند که در نتیجه آن میزان عبور گرما و حرارت قابل تغییر است. البته شکل ساختمان و میزان دسترسی برای عایق کاری آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد که در انتخاب گزینه‌های مختلف به ما کمک می‌کند. با ما در وبلاگ کارخانه بتن آماده پاسارگاد همراه باشید تا مرور کاملی بر روشهای عایق کاری ساختمان داشته باشیم.

عایق کاری ساختمان به شیوه پوششی

بهترین شیوه عایق کاری ساختمان برای: سقف ساختمان، کف ساختمان، دیوارها و سایر قسمت‌های ساختمان که خود شما قصد انجام آن را داشته باشید.

 این شیوه عایق کاری با استفاده از یک لایه عایق به صورت رول انجام می‌گیرد که معمولاً از جنس فایبرگلاس ساخته شده و می‌توان آن را همانند کاغذ دیواری بر روی سطح مورد نظر نصب کرد. در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از این شیوه ساخته شده است که در آنها از پنبه، پشم شیشه معدنی، الیاف پلاستیکی و مواد مشابه استفاده شده است. نصب این نوع عایق یک پروژه ارزان و بسیار ساده است و حتی خود شما نیز می‌توانید آن را انجام دهید. معمولاً اندازه این پوشش عایق با عرض استاندارد و مطابق با اندازه ستون‌ها طراحی شده است و می‌توان از آن در بخش‌های مختلف استفاده کرد.

 برای نصب عایق‌های پوششی لازم است که لباس‌های محافظتی مناسب برای جلوگیری از تأثیر استایرن بر روی ریه و پوست داشته باشید و از ابزارهای برشی مانند چاقو برای جدا کردن یک قسمت از آن استفاده کنید. در مورد این شیوه، ضخامت لایه و میزان تراکم آن در عایقکاری نهایی مؤثر است و به هنگام خرید لایه عایق باید به این موضوع توجه داشته باشید. معمولاً میزان مقاومت پوشش عایق به صورت مقاومت آن در اینچ مربع گزارش می‌شود که هرچه بالاتر باشد، برای شما بهتر است.

عایق کاری ساختمان با اسپری فوم

بهترین شیوه عایق کاری ساختمان برای: اضافه کردن یک لایه عایق به مناطق پایان یافته؛ پوشش دادن فضاهای نامنظم؛ استفاده در ساختمان‌ها و پروژه‌ها با دسترسی کم.

عایق کاری ساختمان با اسپری فوم

این شیوه عایق کاری با استفاده از یک ماده شیمیایی کف مانند انجام می‌گیرد که به طور کامل نشتی‌ها و شکاف موجود در سازه را پوشش می‌دهد. رایج‌ترین ماده مورد استفاده در این شیوه، پلی اورتان است که به داخل حفره دیوار اسپری شده و پس از پوشش دادن کامل آن، به یک فرم جامد سخت تبدیل می‌شود. برای سطوح بزرگ‌تر می‌توان از حجم بیشتری از این لایه استفاده کرد تا بازدهی و کارایی آن افزایش یابد.

معمولاً عایق کاری ساختمان با اسپری فوم به دو حالت باز سلولی و بسته سلولی انجام می‌گیرد. حالت بسته سلولی بالاترین بازدهی در عایق کاری دیوار و بخش‌های مختلف را دارد که قیمت آن را نیز بالاتر از سایر محصولات کرده است. در مورد این لایه عایق نیز ضخامت اهمیت ویژه‌ای دارد و فرد باید در محاسبات کلی به این موضوع توجه داشته باشد. خوشبختانه در مورد استفاده از اسپری فوم نیاز به مهارت ویژه یا پیچیدگی خاصی نیست و فرد می‌تواند با تجهیزات لازم، عایق کاری محل مورد نظر خود را انجام دهد.

عایق کاری ساختمان با عایق داخلی

بهترین شیوه عایق کاری ساختمان برای: اضافه کردن یک لایه عایق به پروژه‌های تمام شده، عایق کردن پروژه‌های با شکل نامنظم، عایق کاری ساختمان‌ها با دسترسی کم.

این شیوه عایق بندی همانند اضافه کردن یک لایه اضافه به ساختمان است که معمولاً به حالت یک لایه در فضاهای مختلف قرار می‌گیرد. برای کسانی که به دنبال پوشش دادن یک بخش خاص از سازه خود هستند و احتمالاً شکل نامنظمی دارد، این شیوه بهترین گزینه ممکن است. در این نوع عایق‌ها اغلب از فایبرگلاس، پشم شیشه معدنی و مواد سلولزی بازیافت شده مانند روزنامه‌های بازیافت شده یا مقوا استفاده می‌شود. انتخاب نوع عایق به محل استفاده و میزان گرمای انتقال داده شده از آنها بستگی دارد.

نکته مهم در عایق کاری ساختمان با عایق داخلی، کمک گرفتن از یک نصاب حرفه‌ای است که بتواند به طور کامل فضاهای داخلی و خارجی ساختمان را پوشش دهند. هرچه کیفیت نصب این لایه عایق بندی بالاتر باشد، بازدهی آن در جلوگیری از انتقال حرارت و صوت بهتر است.

عایق کاری ساختمان با عایق داخلی

عایق کاری ساختمان با پنل فوم یا تخته فوم

بهترین شیوه عایق کاری ساختمان برای: دیوارهای ناتمام مانند فونداسیون و دیوارهای طبقه‌های زیرین، کف ساختمان و سقف آن.

معمولاً برای کسانی که یک سطح صاف در سازه خود دارند و می‌خواهند آن را به طور کامل پوشش دهند، از پنل فوم یا تخته فوم استفاده می‌شود که یک لایه فوم بین دو لایه فلزی یا چوبی قرار داده شده است. این شیوه در مورد سطوح شیبدار و سقف و کف ساختمان بهترین گزینه ممکن است و از خروج و انتقال گرما به داخل از طریق دیوارها، بخش‌های چوبی و سایر عناصر تشکیل دهنده ساختمان جلوگیری می‌کند.

پنل فوم یا تخته فوم برای دیوارهای داخلی و خارجی مناسب است و معمولاً در ساخت آن از پلی اورتان، پلی استایرن و پلی ایزوسیانات استفاده می‌شود. میزان انتقال انرژی در این پنل ها نسبت مستقیمی با ضخامت آن دارد و در هر پروژه ممکن است از هر اندازه از آنها استفاده شود. مقدار انرژی نشان داده شده در استاندارد مربوط به این شیوه عایق کاری ساختمان مشخص کرده است که این پنل ها در جلوگیری از مصرف انرژی از سایر انواع عایق بندی در بازار بهتر هستند.

عایق کاری ساختمان با پوشش‌های منعکس کننده

بهترین شیوه عایق کاری ساختمان برای: اتاق‌های زیر شیروانی، دیوارهای تکمیل نشده، سقف، کف ساختمان در هوای سرد و گرم.

پوشش‌های بازتابنده یا شعاعی نسبت به سایر روش‌های عایقکاری تفاوت‌های چشمگیری دارد و معمولاً در مورد آنها معیار خاصی برای اندازه گیری وجود ندارد. این شیوه عمدتاً در مورد انعکاس گرما و برای فصول گرم سال مناسب هستند و از انتقال جریان گرما به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. بنابراین محل مصرف این شیوه از عایق کاری، به مناطق گرمسیر برمی گردد.

در روش عایق کاری ساختمان با پوشش‌های منعکس کننده از یک مانع بازتابنده، مانند فویل آلومینیومی، مصرف شده بر روی یک ماده مسطح مانند کاغذ کرافت یا پوشش پلی اتیلن استفاده می‌شود. با توجه به نوع ساختمان از لحاظ بتنی یا چوبی، محل استفاده از پوشش‌های منعکس کننده متغیر است و معمولاً در ساختمان‌های شیروانی بین تیرهای چوبی قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه بیشترین گرما از طریق قسمت شیروانی وارد می‌شود، بهترین محل همان قرار گیری بر روی سقف ساختمان است.

بلوک عایق چیست؟

در یک مطلب به معرفی انواع بلوک ساختمانی و کاربرد آنها پرداختیم و نشان دادیم که هرکدام از آنها در چه حوزه‌ای استفاده می‌شود. اما یک نوع بلوک در چند سال اخیر وارد حوزه ساخت و ساز شده است که نقش مهمی در عایق کاری ساختمان و جلوگیری از انتقال حرارت دارد. این بلوک‌ها از دو بخش چسبیده به هم ساخته شدند که یک بخش آن بتنی و یک بخش آن از استایرن ساخته شده است. کنار هم قرار گرفتن بلوک‌های عایق در ساخت و ساز باعث ایجاد یک لایه عایق استایرن در بخش داخلی یا خارجی ساختمان می‌شود که عملاً از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند.

شاید برای شما تعجب آور باشد که چرا بلوک عایق در بین گزینه‌های فوق قرار نگرفت. در واقع این بلوکها به عنوان بخشی از سازه استفاده می‌شوند و چندان صحیح نیست که آن را به عنوان یک لایه عایق کاری در نظر بگیریم. معمولاً استفاده از این بلوک‌ها بسیار محدود است و به برخی فضاهای خاص استفاده می‌شود. بنابراین هنوز به اندازه سایر شیوه‌ها رواج ندارند و شاید به زمان بیشتری برای استفاده وسیع از آنها نیاز هست.

البته معیارهای دیگری برای عایق کاری ساختمان وجود دارد که در جریان آن به همه مواد استفاده شده در عایق کاری اشاره می‌شود که چندان ضروری نیست. با کمک همین مطلب می‌توانید بهترین گزینه برای عایق کاری پروژه خود بیابید. در صورت نیاز می‌توانید با کارشناسان ما در کارخانه بتن آماده پاسارگاد در تماس باشید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword