4 دروغ بزرگ در مورد ساخت و ساز در زمستان

4 دروغ بزرگ در مورد ساخت و ساز در زمستان

4 دروغ بزرگ در مورد ساخت و ساز در زمستان

در میان بسیاری از توصیه‌هایی که از آشنایان و فامیل برای ساختن یک ساختمان جدید می‌شنوید، احتمالاً کنسل کردن ساخت و ساز در زمستان را نیز خواهید شنید و هر کدام توجیهات مختلفی ذکر می‌کنند. جالب‌تر اینکه برخی از این افراد برای این مشاوره رایگان خود دلایل مختلفی می‌آورد که هیچ توجیه علمی ندارند و صرفاً برآورد شخصی آنها از ساخت و ساز است. مواردی مانند بالا رفتن هزینه‌ها، افت کیفیت بتن، تأثیر مواد افزودنی شیمیایی بر بتن و سازه و مواردی از این قبیل، نکاتی هستند که بیشتر مورد تاکید قرار می‌گیرند.

اما جالب است بدانید که ساخت و ساز در زمستان توسط هیچ مهندسی منع نشده و هیچ مشکلی برای سازه به وجود نمی‌آورد. بلکه این خود شما هستید که شرایط ساخت و ساز را تعیین می‌کنید و مشخص می‌کنید که کیفیت سازه شما به چه شکلی باشد. تجربه گروه کارخانه بتن آماده پاسارگاد نشان می‌دهد که چهار دروغ بزرگ در این حوزه وجود دارد که ما می‌خواهیم به آنها پاسخ دهیم.

هزینه ساخت و ساز در زمستان بیشتر از تابستان است

قبل از اینکه توجیه ما در این مورد را مطالعه کنید، توصیه می‌کنم که ساخت و ساز در زمستان را با ساخت و ساز در تابستان مقایسه کنید. به نظر شما، این تفاوت قیمت به اندازه کافی بزرگ است که ساخت و ساز را عقب بیندازیم؟ برای بسیاری از پیمانکاران مسئله زمان اهمیت بالایی دارد و می‌تواند به آنها در گرفتن پروژه بعدی کمک کند. تفاوت فصل زمستان با فصل تابستان می‌تواند به اضافه کردن برخی از مواد افزودنی شیمیایی مانند ضد یخ یا استفاده از چند ابزار معمولی مانند هیتر باشد. اگر این هزینه‌ها را با هزینه کلی یک ساز مقایسه کنید، بسیار ناچیز است و عملاً نیازی به عقب انداختن ساخت و ساز نیست.

زحمات کارگران در این فصل بیشتر است

در وهله اول باید اعتراف کنیم که کارگری کلاً فرایند بسیار سخت و طاقت فرساست. واضح است که اکثر مردم و کارگران ترجیح می‌دهند که در یک آب و هوای ایده‌آل کار خود را انجام دهند و از گزند سرما و گرما حفظ شوند. اما ساخت و ساز در زمستان با سرما همراه است، در فصل تابستان آفتاب گرم است، در فصل پاییز شدت باد زیاد است و در فصل بهار هم وضعیت آب و هوا غیرقابل پیش بینی است. پس عملاً پیدا کردن یک آب و هوای عالی برای انجام ساخت و ساز تحت تأثیر شرایط مختلفی قرار دارد و نمی‌توان آن را به عنوان یک عامل تأثیر گذار در عقب انداختن پروژه معرفی کرد. جالب است بدانید که تجربه ما نشان می‌دهد اکثر کارگران سرما را به گرما و رطوبت ترجیح می‌دهند، زیرا فعالیت باعث گرم شدن بدن و آسان‌تر شدن ساخت و ساز در زمستان می‌شود.

زحمات کارگران در فصل زمستان

آب و هوای سرد بر فرایند قالب گذاری تأثیر منفی دارد

تأثیر آب و هوای سرد بر قالبهای چوبی و فلزی و تأثیر آن بر ساخت و ساز در زمستان یکی دیگر از مواردی است که اغلب مشاوره‌های رایگان! به آن اشاره می‌کنند. این گروه معتقدند که تأثیر سرما بر پایه‌های فلزی خود را به صورت انقباض نشان می‌دهد. این در حالی است که بارندگی، برف و یخ زدگی بر قالبهای چوبی باعث تخریب آنها و به مرور زمان کاهش کیفیت بتن ریزی می‌شود.

اولاً به خاطر داشته باشید که انبساط و انقباض قالب‌های فلزی تحت تأثیر تغییرات دمایی بسیار شدید انجام می‌گیرد که دما خیلی سریع و با شدت زیاد تغییر کند. این در حالی است که تغییر وضعیت آب و هوایی در بیشتر شهرهای ایران به صورت آرام و در یک ریتم خاص انجام می‌گیرد که تأثیر چندانی بر قالبهای آهنی و فولادی ندارد. پس کسانی که برای ساخت و ساز خود از قالب‌های فلزی استفاده می‌کنند، هیچ نگرانی از این بابت نخواهند داشت.

در مورد قالبهای چوبی کمی متفاوت است و باید بپذیریم که ممکن است ساخت و ساز در زمستان تأثیر ناچیزی بر آنها داشته باشد. البته در این مورد هم نگران نباشید و راهکارهای مختلفی برای آن پیشنهاد شده است. مهم‌ترین راهکار، استفاده از پوشش‌های روغنی و آب گریز است که مانع از جذب رطوبت به داخل چوب و کج شدن آن می‌شود. البته چوب‌ها و الوارهای چوبی بیرون آمده از کارخانه تقریباً ۱۹ درصد رطوبت اولیه دارند که آنها برای مواجهه با شرایط مختلف کمک می‌کند. در ضمن برف و یخ تا زمانی که آب نشود و به داخل چوب نفوذ نکنند، مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کنند.

در اینجا توصیه می‌کنم که حتماً مطلب بتن ریزی فونداسیون را مطالعه کنید تا با این مورد بیشتر آشنا شوید.

بتن ریزی در هوای سرد با وجود مواد افزودنی شیمیایی انجام می‌شود که بتن را تضعیف می‌کند

یکی دیگر از دیدگاه‌های اشتباهی که در رابطه با ساخت و ساز در زمستان وجود دارد این است که وجود مواد افزودنی شیمیایی مانند ضد یخ باعث تضعیف بتن می‌شود. به عنوان یک شرکت فعال در زمینه تولید بتن آماده و سازه‌های بتنی، به شما این اطمینان را می‌دهیم که استفاده استاندارد و مطابق با اصول تعریف شده نه تنها باعث تضعیف بتن نمی‌شود، بلکه از ایجاد مشکلات بعدی مانند یخ زدن آنها جلوگیری می‌کند. معمولاً کلرید کلسیم به عنوان ضد یخ بتن اضافه می‌شود تا فرآیند هیدراتاسیون آن با سرعت بیشتری انجام گرفته و زودتر بتن خشک شود.

بتن ریزی در هوای سرد

دوستانی که مطلب ما را در مورد کربناسیون بتن یا کربناته شدن بتن مطالعه کرده باشند، متوجه شدند که حضور دی اکسید کربن در جو و وجود رطوبت در داخل بتن باعث بروز چنین مشکلی می‌شود. برخی این موضوع را به وجود کلرید کلسیم ربط می‌دهند و معتقدند که وجود این ماده شیمیایی باعث تخریب بتن می‌شود. اما مطمئن باشید که استفاده استاندارد از ضد یخ و مواد افزودنی تأثیر منفی بر سازه ندارد و همین موضوع باعث می‌شود که ساخت و ساز در زمستان مشکلی ایجاد نکند.

البته این نکته را فراموش نکنید که فرایند بتن ریزی هوای سرد باید تحت شرایط خاص و تعریف شده انجام گیرد تا از ایجاد مشکلات بعدی از جمله تضعیف بتن و تضعیف سازه جلوگیری کند.

پس چکار کنیم؟

این سؤال بسیاری از پیمانکاران و بسیاری از افرادی است که اخیراً به فکر ساخت و ساز افتاده‌اند. ساخت و ساز زمستان و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد که مهمترین دلیل آن، تأثیر منفی سرمای هوا بر واکنش هیدراتاسیون است. در واقع سرمای هوا باعث می‌شود که این واکنش با سرعت کمتری انجام گرفته و بتن دیرتر خشک ‌شود. بنابراین اکثر پیشنهاداتی که در مورد ساخت و ساز در زمستان ارائه می‌شوند، به منظور کاهش دمای محیط همچنین بالا بردن سرعت هیدراتاسیون داده می‌شوند.

به عنوان مثال، برخی از پیمانکاران ترجیح می‌دهند که از هیتر برای گرم کردن دمای محیط استفاده کنند و از این طریق دمای محیط ساخت و ساز را همیشه در سطح بالا و استاندارد حفظ می‌کنند. گروه دوم ترجیح می‌دهند که از پوشش برای سازه بتنی استفاده کنند که مهم‌ترین آن‌ها چادرها و پتوهای حرارتی هستند. این پوشش‌ها از نفوذ سرما به داخل سازه بتنی جلوگیری کرده و به بتن اجازه می‌دهند که روال عادی خود را طی کند.

دسته سوم به سراغ استفاده از افزودنی‌های شیمیایی مانند ضد یخ یا تسریع کننده‌ها می‌روند. ضد یخ باعث می‌شود که دمای انجماد آب بتن بسیار کاهش یافته و به همین دلیل در دماهای خیلی پایین هم بتن یخ نمی‌زند. اما تسریع کننده‌ها بر واکنش هیدراتاسیون تأثیر دارند و سرعت این واکنش را افزایش می‌دهد تا بتواند هرچه سریعتر آماده شود.

انتخاب بین هر کدام از این روشها به دسترسی شما به امکانات مختلف و همچنین سطح آشنایی شما با ضد یخ‌ها و مواد افزودنی شیمیایی بستگی دارد. البته مشتریان کارخانه بتن آماده پاسارگاد می‌توانند این موضوع را با کارشناسان ما مطرح کنند تا از این طریق مقدار استاندارد و مهندسی از هر کدام از این مواد افزودنی شیمیایی به بتن اضافه شود تا تمامی پروژه تحت شرایط استاندارد و قانونی صورت گیرد.

 اگر برای ساخت و ساز در زمستان نیاز به بتن آماده دارید یا می‌خواهید از محصولاتی مانند بلوک سیمانی، تیرچه و بلوک همچنین گروت ساختمانی استفاده کنید، از طریق تماس با ما سفارش خود را ثبت کنید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword