دیوار پیش ساخته بتنی – 7 دلیل مهم برای استفاده از دیوار بتنی پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی – 7 دلیل مهم برای استفاده از دیوار بتنی پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی – 7 دلیل مهم برای استفاده از دیوار بتنی پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی به مرور زمان تبدیل به یک گزینه محبوب برای پیمانکاران و مهندسین ساز شده و امروزه در اجرای بخش‌های داخلی ساختمان از آنها استفاده می‌شود. این دیوارها به دلیل تنوع بالای خود و همچنین رعایت استاندارد در تولید آنها به سرعت در پروژه‌های بتنی و حتی در اسکلت‌های فلزی به کار گرفته شدند. امروزه کار به جایی رسیده که اکثر پیمانکاران تمایلی به اجرای دیوار معمولی ندارند و دیوار بتنی پیش ساخته را ترجیح می‌دهند.

بنابراین با توجه به علاقه پیمانکاران به استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی در این مطلب به ذکر ۷ مزیت بزرگ آن‌ها خواهیم پرداخت تا ببینیم که چه منفعتی در استفاده از آنها وجود دارد.

دیوار پیش ساخته بتنی استاندارد است

این اولین و اصلی‌ترین انتظار ما از یک دیوار پیش ساخته بتنی و در حقیقت از شرکت‌های تولیدکننده این محصولات است. به طور کلی شرکت‌هایی که در زمینه تولید دیوارهای پیش ساخته فعالیت می‌کنند، از نهادهای قانونی و سازمان‌های مهندسی مجوز فعالیت می‌گیرند و برای محصولات خود هم کنترل کیفیت دارند. این باعث می‌شود که تمامی فعالیت آنها تحت کنترل و تحت نظارت باشد.

بنابراین اگر از برخی از شرکت‌های متخلف چشم‌پوشی کنیم، اکثر شرکت‌های تولید کننده دیوار پیش ساخته بتنی استانداردها و قوانین مربوط به آنها را رعایت می‌کنند و محصولات با کیفیت در بازار دارند. به همین دلیل صاحب پروژه و پیمانکار می‌تواند اطمینان داشته باشد که از یک محصول استاندارد و با کیفیت در پروژه ساخت و ساز خود کمک می‌گیرد و این نوعی قوت قلب برای آنها محسوب می‌شود.

مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی

امکان تولید در فرم‌های مختلف را دارد

تولید دیوار بتنی پیش ساخته تا حدود زیادی به تولید بلوک و تولید تیرچه شباهت دارد. این قطعات بتنی پیش ساخته دارای قالب‌های مشخصی هستند که هم اندازه و هم شکل اصلی دیوار را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال شما برای اجرای یک دال بتنی نیاز دارید که از قالب برای مشخص کردن محدوده دال و همچنین نحوه طراحی آن کمک بگیرید. در روند تولید دیوار پیش ساخته بتنی قالب‌ها بر روی زمین هستند و فرآیند بتن ریزی روی زمین انجام می‌شود.

بنابراین اگر شما به عنوان مجری یک سازه یا به عنوان مهندس بخواهید یک ایده خاص را در یک قسمت با محدودیت فضا اجرا کنید استفاده از قالب‌های فلزی و چوبی برای شما سخت است. این در حالی است که مهندسی می‌توانند سفارش طرح‌ها و شکل‌های خود را از قطعات بتنی پیش ساخته به شرکت‌های تولیدکننده ارائه دهند و محصولی با توجه به انتظارات خود دریافت کنند.

جابجایی و نصب آنها راحت است

با وجود اینکه امروزه انواع مختلفی از دیوار پیش ساخته بتنی در ابعاد مختلف در بازار وجود دارد، اما تقریباً جابجایی آنها بسیار راحت است. حتی اگر وزن این قطعات پیش ساخته بتنی از یک حد استاندارد و از توان نیروی انسانی بالاتر برود، باز هم امکان استفاده از جرثقیل و بالابر برای شرکت‌های ساخت و ساز وجود دارد تا خیلی راحت دیوار را به محل نصب انتقال دهند و جابجایی سریع‌تری صورت گیرد.

اما در مورد نصب دیوارهای پیش ساخته بتنی از یک الگوی خاص استفاده می‌شود. در هر سمت از این دیوارها از الگوهای خاصی استفاده می‌شود که با دیوار بعدی و قبلی خود کاملاً هماهنگ است. بنابراین شما به عنوان معمار یا مجری اجرای پروژه دقیقاً می‌توانید این قطعات را مانند قطعات پازل در کنار یکدیگر قرار دهید و دیوار را سریع‌تر از آنچه که انتظار می‌رود اجرا کنید.

از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند

باید قبول کنیم که قیمت دیوار پیش ساخته بتنی نسبت به دیوار معمولی یا حتی اجرای دیوار در محل پروژه گران‌تر است. با این تفاسیر مسئله مقرون به صرفه بودن استفاده از این قطعات بتنی پیش ساخته به موارد دیگری مانند زمان‌بندی اجرای پروژه و همچنین کاهش استهلاک بستگی دارد. از آنجایی که این قطعات در پروژه‌های بزرگ به کار گرفته می‌شوند طبیعی است که سرعت ساخت و ساز را بالا می‌برند و پیمانکار می‌تواند برای پروژه‌های دیگر هم اعلام آمادگی کند.

اما موضوع دیگر بحث هدر رفت مواد اولیه است. شما اگر بخواهید از گزینه خرید بتن آماده استفاده کنید در این صورت احتمال هدر رفتن بتن وجود دارد و باید کاملاً شرایط استاندارد برای بتن ریزی را رعایت کنید. همچنین اگر خودتان تمایل به تولید بتن در کارگاه داشته باشید باز هم استخدام نیروی انسانی و جابجایی مواد اولیه می‌تواند هزینه بر باشد.

نیروی کار ماهر کمتری نیاز دارند

یک ویژگی جالب و دوست داشتنی در مورد دیوار بتنی پیش ساخته این است که شما نیاز به مهارت بالایی برای چیدن آنها ندارید. حتی می‌توانیم ادعا کنیم که چیدن این دیوارها از چیدن بلوک سیمانی و بلوک سبک هم راحت‌تر است. شما به هنگام اجرای یک دیوار با استفاده از بلوک نیاز دارید که آنها را با مهارت خاصی در کنار یکدیگر قرار دهید تا از کج شدن احتمالی دیوار جلوگیری کنید.

این در حالی است که دیواره پیش ساخته بتنی کاملاً متناسب با اندازه پروژه و با توجه به سفارش شما آماده سازی شده است. حتی اگر شکل و اندازه آن‌ها سفارشی نباشد باز هم اندازه بزرگ قطعات پیش ساخته این شانس را به ما می‌دهد که خیلی راحت‌تر آنها را در کنار همدیگر بچینیم. بنابراین شما در جریان استفاده از این دیوارها نیازی به استخدام کارگر ماهر ندارید و هزینه کمتری از این لحاظ می‌پردازید.

مروری بر دیوار پیش ساخته و دلیل استفاده از آن

سرعت اجرای پروژه را بالا می‌برند

اجرای یک پروژه با دیوار پیش ساخته بتنی تا حدود زیادی به چیدن پازل در کنار یکدیگر شباهت دارد. در حقیقت این دیوارها دارای الگوی مشخصی هستند که شما می‌توانید خیلی راحت آنها را در کنار یکدیگر قرار دهید و سپس شکاف ایجاد شده بین آنها را با استفاده از بتن پر کنید. این روش کمک می‌کند که اجرای دیوار خیلی سریعتر انجام شود و از طرف دیگر احتمال وجود هرگونه شکاف یا درز دیوار به صفر برسد.

البته باید این نکته را هم به خاطر داشته باشیم که اجرای دیوار بتنی پیش ساخته توسط یک فرد ماهر با سرعت بیشتری انجام می‌شود. بنابراین معمولاً پیمانکاران از افراد آموزش دیده در این زمینه کمک می‌گیرد تا فرایند نصب را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و در هزینه‌های کلی آنها صرفه‌جویی صورت گیرد.

دیوار پیش ساخته بتنی در پروژه‌های بزرگ و کوچک کاربرد دارد

یکی دیگر از مزیت‌های دیوار پیش ساخته بتنی این است که امکان استفاده از آنها در پروژه‌های کوچک مانند پروژه‌های مسکونی وجود دارد و در کنار آن می‌توان برای پروژه‌های بسیار بزرگ مانند پروژه‌های اداری هم استفاده شوند. وقتی که شما سفارش خرید قطعات پیش ساخته بتنی را می‌دهید می‌توانید مشخص کنید که دقیقاً دارای چه الگویی باشند و اندازه آنها به چه صورت باشد.

حتی این امکان برای شما وجود دارد که دیوار پیش ساخته بتنی سبک را انتخاب کنید یا از دیوارهای بتنی معمولی استفاده کنید. در برخی از پروژه‌های ساخت و ساز که نیاز به الگوهای پیچیده و منحنی وار دارند، دیوارهای پیش ساخته راحت‌تر به کار گرفته می‌شوند و سفارش شما کاملاً با توجه به نیاز پروژه خواهد بود. بنابراین شما به عنوان صاحب پروژه یا به عنوان پیمانکار هیچ محدودیتی در انتخاب الگو و اصل دیوار برای اندازه‌های مختلف ندارید.

جمع بندی

این یک حقیقت غیر قابل انکار است که دیوار پیش ساخته بتنی می‌تواند نقاط ضعف اجرای دیوار معمولی را بپوشاند و سرعت ساخت و ساز را افزایش دهد. این گزینه‌ها از لحاظ اقتصادی گزینه‌های مطلوبی به شمار می‌آیند و شما می‌توانید پروژه‌های متنوع و متفاوت خود را به کمک آنها اجرا کنید. در ضمن در کنار این دیوارها امکان استفاده از بلوک سیمانی یا حتی امکان استفاده از دیوار پیش ساخته گچی هم وجود دارد که شرایط آنها متفاوت است. یک ویژگی جالب دیگری که در دیوار بتنی پیش ساخته وجود دارد این است که مواد عایق در بطن آن‌ها قرار داده می‌شود و از این طریق به صورت ذاتی نسبت به صوت و حرارت عایق هستند.

امیدواریم اطلاعات داده شده در این مطلب در رابطه با دیوار پیش ساخته بتنی توانسته باشد به سؤالات شما پاسخ دهد. اما اگر سوالی دارید یا احیاناً به دنبال سفارش خرید بتن آماده یا خرید تیرچه و بلوک هستید از شماره‌های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

WordPress Themes

Enter your keyword