آوا سنتر

portfolio
portfolio
Project Info
 • Location: تهران، خیابان اقدسیه، نبش خیابان فیروزبخش، مجتمع تجاری آواسنتر
 • Category: تولید بتن آماده و قطعات بتنی
Project Details

آوا سنتر در یک نگاه برای اولین بار در ایران مجتمع تجاری آوا سنتر با هدف ایجاد یکی از خاص ترین و مجهزترین مجتمع های تجاری جهت ارائه کالاهای نفیس و ارزشمند و خدمات متمایز با رعایت استانداردهای روز دنیا در پی دو سال سعی و کوشش مستمر مهندسین و متخصصین ممتاز و برجسته ایرانی […]

More Project Details

آوا سنتر در یک نگاه

برای اولین بار در ایران مجتمع تجاری آوا سنتر با هدف ایجاد یکی از خاص ترین و مجهزترین مجتمع های تجاری جهت ارائه کالاهای نفیس و ارزشمند و خدمات متمایز با رعایت استانداردهای روز دنیا در پی دو سال سعی و کوشش مستمر مهندسین و متخصصین ممتاز و برجسته ایرانی و با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط گروه آباد سازان ایران (آوا) احداث گردیده است .
این مجموعه به دلیل موقعیت ویژه مناسب شهری و ترافیکی در این منطقه ، به دلیل برخوردار بودن از 10 طبقه پارکینگ برای دسترسی راحت تر مراجعین از اهمیت ویژه و فراوانی برخوردار است.

 اطلاعات پروژه

مجتمع تجاری آوا سنتر در زمینی به مساحت 2.560 متر مربع دارای 16 طبقه میباشد ، که شامل 6 طبقه زیرزمین ، یک طبقه همکف ، و ده طبقه فوقانی به مساحت زیر بنای کل 32.500 متر مربع می باشد . کاربری طبقات به شرح زیر است :
زیرزمین ششم الی زیرزمین سوم کاربری پارکینگ و انباری دارد . زیرزمین 2.5- با کاربری سرویس بهداشتی ، فضاهای خدماتی و تأسیسات می باشد . زیرزمین دوم الی طبقه اول در چهار طبقه با کاربری تجاری ، طبقات دوم الی هفتم با کاربری پارکینگ و طبقه هشتم کاربری نمایش خودروهای لوکس و طبقات نهم و دهم با کاربری رستوران می باشد .
در مجموع مجتمع تجاری آوا سنتر حدود 440 واحد پارکینگ ، 4000 متر مربع شامل 91 باب تجاری ، 1.800 متر مربع نمایشگاه خودرو ، 1.600 متر مربع شامل چهار واحد رستوران و 551 متر مربع انباری تجاری شامل 71 واحد می باشد .
جهت تأمین نور طبیعی و روشنایی مجوعه دو وید اصلی در این مجتمع در نظر گرفته شده است که از طبقه زیرزمین اول الی بام ادامه دارد.
دسترسی های مجتمع آوا سنتر به صورت زیر می باشد :
ورودی های پارکینگ های طبقات فوقانی و زیرین از خیابان فیروز بخش در ضلع شرقی و خروجی های مربوطه از خیابان اقدسیه در ضلع غربی می باشد . همچنین ورودی اصلی مجموعه از تقاطع خیابان اقدسیه و فیروز بخش و ورودی دوم از خیابان فیروز بخش می باشد .

سایر بخش‌های مجتمع تجاری آوا سنتر

انباری های تجاری

مجتمع تجاری آوا سنتر دارای 71 واحد انباری تجاری است که متراژهای مختلف از حدود 5 الی 20 متر مربع را شامل می شود که جمعاً 819 متر مربع می باشد . محل استقرار انبارها در طبقات 6- الی 3- و نیز طبقه دوم است.همچنین در طبقه 3- ، چهار واحد گارگاه تعمیرات طلا و جواهر با دسترسی مجزا پیش بینی شده، ضمناً در طبقات انباری سرویس های بهداشتی نیز در نظر گرفته شده است .
تأسیسات
در این مجتمع دو واحد موتورخانه مرکزی در نظر گرفته شده است که در طبقات 2.5- و 7+ قرار دارند . موتور خانه واقع در طبقه 2.5- برای طبقات تجاری و موتورخانه واقع در طبقه 7+ جهت نمایشگاه خودرو و رستوران تعبیه شده است . سیستم سرمایش و گرمایش این مجموعه به صورت ترکیبی از چیلرهای تراکمی و دستگاه های هواساز و نیز دیگ های حرارتی می باشد . در طبقه 6- منابع آب آشامیدنی و آتش نشانی و پمپ خانه در نظر گرفته شده است . از سه دستگاه ژنراتور جهت تأمین برق اضطراری استفاده شده که در صورت نیاز تأمین برق کل مجتمع را به صورت 100% انجام می دهند .
نما
در طراحی و دیزاین نمای مجتمع از نمای شیشه ای در طبقات تجاری و نمایشگاه خودرو و رستوران ( چهار طبقه ) و نمای فلزی به صورت پانچ در طبقات پارکینگ که هوا و تهویه لازم را برای پارکینگ های فوقانی ایجاد می نماید و در نمای ساختمان نورپردازی از طرح های خاص نورپردازی استفاده شده است . با توجه به کاربری طبقات همکف و اول که طلا و جواهر است ، برای تأمین امنیت این طبقات ، نمای شیشه ای به صورت شیشه چند جداره و ضد گلوله طراحی شده است .
فضاهای خدماتی
در مجتمع آوا سنتر فضاهای خدماتی در طبقه 2.5- قرار دارد که فضاهایی مانند اتاق مدیریت و آژانس اتومبیل ، اتاقهای تأسیسات و مانیتورینگ ، اتاق دخانیات سرایداری می باشد . همچنین جهت استراحت رانندگان، تأسیسات و نگهبانی و حراست فضاهایی دارای سرویس بهداشتی مناسب در طبقات 5- و 4- و 3- در ضلع غربی پیش بینی شده است .
آسانسور و پله برقی
در این پروژه شش دستگاه پله برقی وجود دارد که بین طبقات 2- الی طبقه اول ( چهار طبقه تجاری ) قرار دارد . آسانسورهای پروژه شامل 8 دستگاه می باشد که دو دستگاه آسانسور شیشه ای ( پانوراما ) 13 نفره در وید شرقی بین طبقات 6- الی طبقه اول ، دو دستگاه آسانسور 13 نفره در ضلع شرقی از طبقه همکف الی دهم ، یک دستگاه آسانسور 13 نفره برانکاربر در ضلع غربی از طبقه 6- الی نهم و یک دستگاه آسانسور 8 نفره اختصاصی از انبار مواد غذایی در طبقه 6+ به طبقات رستوران ( نهم و دهم ) تعبیه شده است .

سیستم های ایمنی و امنیتی

ساختمان آوا سنتر به لحاظ کاربری خاص خود که طلا و جواهر است از سیستم های امنیتی ویژه و همگام با تکنولوژی های روز دنیا برخوردار است. استفاده از شیشه های ضد گلوله در نمای طبقات تجاری همکف و اول ، همچنین استفاده از سیستم های پیشرفته دوربین مدار بسته با قابلیت شناسایی بالا ، سیستم اعلام سرقت ، سیستم شبکه ، سیستم کنترل تردد ، سیستم کنترل هوشمند پارکینگ ها ، سیستم اعلان حریق آدرس پذیر . اطفاء حریق ، سیستم مدیریت هوشمند مجتمع با امکان مانیتورینگ و کنترل ، سیستم آنتن موبایل و آنتن مرکزی از مزایای این پروژه می باشد.
از دیگر امکانات منحصر به فرد این مجموعه
از امکانات منحصر به فرد مجتمع آوا سنتر برخوردار بودن از ساختار اسکلت بتنی یکپارچه سقف و ستون های مورب و همچنین مجزا ساختن رمپ های ورودی و خروجی پارکینگ ها برای دسترسی و خروج سهل و آسان مشتریان ، ارتفاع بلند طبقات تجاری در کنار وید های میانی برای رسدن به فضایی آرامش بخش به دلیل عدم وجود دیوارهای برشی ، می توان اشاره کرد .
در صورتی که شرکت یا فردی برای ارائه محصولات خود به یک سالن یا فضای نمایشگاهی با متراژ مورد نظر خود نیاز داشته باشد ، به راحتی می تواند با خرید تعداد واحد های مورد نیاز خود در کنار هم و ادغام آن واحد ها به این هدف دست پیدا کند.

اطلاعات مشاوران
مشاور معماری: آقای مهندس دانشمیر (گروه حرکت سیال)
مشاور سازه: آقای دکتر میر قادری
مشاور تأسیسات مکانیکی و برقی: شرکت انرژی
مشاور ژئو تکنیک: شرکت تینا خاک
مشاور پایدار سازی و نیلینگ و مجری: شرکت سروش دریایی
مشاور مطالعات سنجش بازار: آقای قائدی

آشنایی با طبقات

 •  تجاری
  در بخش تجاری مجتمع آوا سنتر ، طبقات زیر زمین دوم الی طبقه اول ، در این چهار طبقه شامل 91 باب مغازه بین متراژ حدود 22 الی 150 متر مربع می باشد و متراژ مفید تجاری حدود 4000 مترمربع می باشد .مصالح پیش بینی شده در دیوارهای جداکننده اکثر مغازه ها از جنس بتن مسلح و شبکه میلگرد است.
  دسترسی طبقات تجاری مجتمع آوا سنتر از طریق پله برقی ها ، آسانسورها و راه پله ها امکان پذیر است .
  پیش بینی سرویس های بهداشتی لوکس در طبقات 2.5- و 2+ که امکان دسترسی به آنها از طبقات تجاری به راحتی میسر می باشد.
  در نظر گرفتن ویدهای مرکزی شرقی و غربی چشم انداز بسیار زیبایی به طبقات تجاری می دهندکه سقف این وید ها در طبقه دوم با نمای شیشه ای پوشیده شده است .
 • فرهنگی
  در بخش فرهنگی این مجوعه ، در طبقه هشتم مجتمع آوا سنتر با متراژ1800 مترمربع فضای مفید در نظر گرفته شده است .
 • رستوران
  رستوران این مجتمع در طبقه نهم و دهم واقع شده است که در طبقه نهم سه واحد و در طبقه دهم یک واحد پیش بینی شده است . انبارهای مواد غذایی ( سردخانه ) زیر صفر و بالای صفر به صورت کاملا مجزا در نظر گرفته شده است که به وسیله یک دستگاه آسانسور اختصاصی به طبقات رستوران مرتبط می شوند . فضای تراس برای استفاده رستوران ها و تجربه فضای باز با چشم انداز شمال تهران و همچنین در بام مجتمع آوا سنتر فضای آزاد مورد استفاده رستوران و روف گاردن پیش بینی شده است .
  برای اولین بار در ایران مجتمع تجاری آوا سنتر با هدف ایجاد یکی از خاص ترین مجتمع های تخصصی طلا و جواهر ( تجاری ، رفاهی ، فرهنگی ) با رعایت استانداردهای روز دنیا و در پی دو سال تلاش مستمر مهندسین و متخصصین احداث خواهد شد .

این مجتمع با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط گروه آباد سازان ایران ( آوا ) و همچنین بهره گیری و دعوت از متخصصان و مهندسان برجسته ایرانی آغاز به کار می کند .
انتخاب مکان احداث این پروژه ، به دلیل موقعیت ویژه و منحصر به فرد شهری و ترافیکی در این منطقه و به واسطه برخوردار بودن از دسترسی راحت و بی دغدغه مراجعین از اهمیت فراوانی برخوردارخواهد بود که بدیهی است این پروژه را از هر نظر متمایز و بی شک آنت را در رده های پروژه های منحصر به فرد در صنف طلا و جواهر در ایران مطرح خواهد کرد .

 بخش های تجاری آواسنتر

بخش گالـری های طلا و جـواهر

این طبقه از مجتمع آوا سنتر ، از فضایی مدرن و لوکس با وسعت بالا بهره مند است که شامل گالری ها و نمایندگی های برندهای معروف و مطرح روز دنیا و تولید کنندگان موفق و نخبه داخلی است که به ارائه محصولات و خدمات به مشتریان خواهند پرداخت .
شامل واحدهای تجاری با مجموع مساحت 1.120 متر مربع
مساحت متوسط :101 متر مربع

بخش جواهرات قیمتی

طبقه جواهرات قیمتی به صورت کاملا تخصصی به جواهرات و سنگ های قیمتی اختصاص خواهد داشت که در این بخش خدمات تولید کنندگان و نمایندگان برند های مطرح به خریداران ارائه می گردد .
شامل واحدهای تجاری با مجموع مساحت 900 مترمربع
مساحت متوسط: 45 مترمربع

بخش برندهای نام آشنای طلا

این بخش از مجتمع تجاری شامل واحد های تجاری و فروشگاه های مطرح داخلی است که به دلیل طراحی و قرار گرفتن این بخش در طبقات پایین مجتمع ، دارای حس امنیت بیشتری برای انتخاب مشتریان و مراجعه کنندگان خواهد بود .
شامل واحدهای تجاری با مجموع مساحت 915 متر مربع
مساحت متوسط: 38 متر مربع
بخش طراحان طلا و جواهر
در مجتمع آوا سنتر ، بخش طراحان طلا و جواهر شامل فضاهای متعدد از جمله نمایشگاه ها و فروشگاه های مرتبط با طراحان متخصص داخلی و بین المللی است که پاسخگو مناسب برای انواع و اقسام سلیقه ها و همچنین دارای به روزترین و جدیدترین طرح ها و دیزاین های خاص و متنوع خواهد بود .
شامل واحدهای تجاری با مجموع مساحت 1,229 مترمربع
مساحت متوسط : 39 مترمربع

پارکینگ

بر اساس مطالعات ترافیکی انجام شده ، کارفرما و طراحان این پروژه بر آنند تا تمهیدات ویژه ای را جهت رفاه و آسایش مردم و روانسازی ترافیک در نظر بگیرند . برای این منظور مسیری مجزا برای حرکت رفت و برگشت خودروها طراحی شده است که کمترین پیچیدگی و سختی را برای رانندگان ایجاد خواهد کرد و حرکتی مطمعن و روان را در پارکینگ برای آنان امکان پذیر می کند
پارکینگ های این پروژه شامل ده طبقه که چهار طبقه زیرزمین و شش طبقه فوقانی میباشد که جمعا حدود 400 واحد پارکینگ می باشد. ورودی پارکینگ ها از خیابان فیروز بخش و خروجی ها از خیابان اقدسیه می باشد . پارکینگ ها به صورت دو رمپ مجزا (رمپ ورودی و رمپ خروجی) در نظر گرفته شده ، با این امکان که در هر طبقه امکان دسترسی رمپ ها به یکدیگر وجود دارد. پارکینگ ها به صورت رمپ پارکینگ با شیب حدود 5% می باشد و کلیه مسیرهای حرکت اتومبیل به صورت یک طرفه طراحی شده است.
ویژگی های معماری
طراحان و معماران حرفه ای پروژه آوا سنتر ، برای خلق فضایی با امنیت بسیار بالا برای فروشندگان و خریداران ، و همچنین به دلیل حساسیت بالای این پروژه ، بر آنند که علاوه بر ملاک قرار دادن آیین نامه های موجود و معتبر ایران از استانداردها ، آزمایشات و روش های پیچیده تر با ضریب امنیت بالاتر که متناسب با طراحی سازه های بسیار حساس به کار گرفته می شود ، استفاده نمایند . یکی از مهمترین نگرانی طراحان ، زمانی که بخشی از یک سازه در زیر سطح زمین است ، تأمین نور طبیعی محیط و بحث روشنایی مجتمع است ، بنابراین طراحان با در نظر گرفتن دو وید در طبقات تجاری ، نه تنها باعث نورگیری طبیعی در فضای داخلی می شوند بلکه باعث تنوع فضایی و تداوم و یکپارچگی بیشتر فضای داخلی پروژه می باشد .

سازه یکپارچه

مرکز تجاری آوا سنتر ، دارای سازه کم نظیر از نوع اسکلت بتنی می باشد که برای اولین بار در ایران با چنین روشی سازه بتنی احداث می شود . از ویژگی های بارز سازه این مجتمع می توان به سقف های زین اسبی و ستون های مورب اشاره کرد . مهمترین و اثرگذارترین عامل در عمر مفید یک ساختمان عملکرد و کارایی اسکلت و فونداسیون آن ساختمان می باشد و زمانی که فونداسیون و اسکلت یک بنا یکپارچه باشد ، آن بنا پایدار و ماندگار خواهد بود .

امکانات و خدمات

 • سیستم تهویه پارکینگ
  از مزایای مجتمع تجاری آوا سنتر ، استفاده کردن از سیستم تهویه هوشمند پارکینگ به جای سیستم تهویه معمول می باشد . در این مجتمع در هر طبقه فن های ورودی و خروجی هوا و نیز جت فن های زیر سقفی همراه با تعبیه سنسورهای منواکسید کربن تعبیه شده است که امکان تهویه بسیار مطلوبی را برای پارکینگ های طبقات زیرزمین فراهم میآورد . همچنین در صورت رخ دادن و بروز آتش سوزی ، جت فن ها به صورت هوشمند فعال می شوند و عمل می کنند و با ظرفیت کامل عملیت تخلیه دود را انجام می دهند . تعداد این جت فن های استفاده شده در این مجتمع متناسب با حجم اتومبیل های موجود در پارکینگ می باشد که این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود .
WordPress Themes

Enter your keyword