اطلس مال

Project Info
  • Construction Date: 1394-1395
  • Location: تهران,نیاوران
  • Category: تولید بتن آماده و قطعات بتنی
Project Details

مجتمع تجاری اداری اطلس مال ، در زمینی به مساحت بیش از 11 هزار متر مربع و با زیر بنای تقریبی 140 هزار متر مربع تعریف شده است که دارای 19 طبقه است . این مجتمع فاخر که در یکی از بهترین مناطق تهران ، در محله نیاوران منطقه 11 شهرداری تهران واقع شده است ، دارای کاربری های متفاوت که شامل 6 طبقه پارکینگ ، 4 طبقه تجاری ، یک طبقه فود کورت ، رستوران و شهر بازی و 9 طبقه اداری است .
پروژه اطلس مال با در نظر گرفتن حساسیت پروژه و وسعت زیاد آن ، با توجه به زمانبندی 60 ماهه برنامه ریزی شده است وو عملیات اجرایی آن آغاز شده و پیش بینی شده است که تا خرداد ماه سال 13966 عملیات اجرایی آن به پایان برسد .

More Project Details

موقعیت استراتژیک پروژه اطلس مال

یکی از مطلوب ترین مناطق تهران ، منطقه 1 شهرداری و ناحیه شمیران است ، آن هم به دلیل وجود منابع طبیعی با ارزش و برخوردار بودن از میراث فرهنگی و تاریخی این منطقه است . پیش بینی می شود پروژه اطلس مال به دلیل قرار گرفتن در منطقه نیاوران ، با اقبال عمومی شهروندان برای خرید و تفرج مواجه شود و فرصتی استثنایی را برای افرادی که به تجارت ، کار و تفریح در بهترین منطقه نیاوران علاقه دارند را ایجاد کند .

مزیت های نسبی

از مزیت های نسبی موقعیت مکانی مجتمع اطلس مال عبارتند از :

  • دسترسی آسان به چهار شاهراه اصلی شامل بزرگراه شهید بابایی ، بزرگراه طبقاتی صدر ، بزرگراه امام علی (ع) و بزرگراه شهید صیاد شیرازی
  • برخوردار بودن از موقعیت ممتاز محلی و چشم انداز های زیبا به شمال و جنوب تهران
  • همجواری با طبیعت سبز و پارک زیبای نیاوران
  • به علت شیب مناسب زمین ، از دسترسی های هم سطح به 3 طبقه تجاری از خیابان پاسداران برخوردار است .
  • دارای بیشترین ظرفیت پارکینگ در منطقه نیاوران است .

 جدول خلاصه سطوح کاربری اطلس مال

طبقه كاربری تعداد واحد مساحت خالص (مترمربع)
3 +الی 10+ اداری 192 26418
2+ فودكورت، شهربازی و رستوران 19 4878
3- الی1+ تجاری و فروشگاه بزرگ 289 21935
8- الی 3- پاركینگ 1429 44429

معماری ، طراحی و فرم پروژه

طراحی و معماری اطلس مال می توان از دو نظر مود بررسی قرار داد : یکی در ارتباط با فرم و مورفولوژی آن و دیگری بحث های مرتبط با طراحی و دکوراسیون داخلی و فضاهای وابسته به آن
در بخش مرتبط با فرم و حجم این پروژه ، سعی طراحان و معماران این مجتمع بر این بوده که در کنار بحث های زیبایی شناسی و آوانگارد بودن ترکیب حجمی ، فرم و حجم مورد نظر متناسب و هم راستا با پتانسیل های سایت باشد که با توجه به دید و منظر ، فرم سایت و دیگر عوامل دخیل و مهم در طراحی این مجتمع ، بهترین ترکیب حجمی ایجاد شود . طراحان سعی بر آن دارند تا طرحی داخلی این مجموعه تجلی واقعی تعریف این جمله که معماری به معنای ساختن و خلق کردن فضا است ، نایل شوند به گونه ای که ساختن صرف مد نظر نبوده و هنر فضاسازی هدف غایی سازندگان است . فضایی كه ركن اساسی آن ، شفافیت و خوانایی ركن اساسی آن است و ارتباطات عمودی قوی و تاثیرگذاری بر خاطره كسانی كه این مجموعه را به عنوان مركز خرید یا تجارت خود برگزیده اند، ایجاد می كند.
با توجه به موقعیت قرارگیری پروژه نسبت به خیابان ها زمین های مجاور و با توجه به فرم زمین و شیب آن از شمال به جنوب ، سعی بر آن شده است که طراحی پروژه به نحوی صورت گیرد که علاوه بر مطابق بودن با استانداردها و ضوابط خاص نسبت به مجاورت با پارک نیاوران ، استفاده از فضای سبز پارك به داخل محوطه سایت و استقرار سهمیه فضاهای اداری ، فودكورت و رستوران ها ، تا حد امكان با منظر پارك همخوانی داشته باشند و این خود ، فرم معماری ویژه ای به این طرح داده است.

 

ارتباط طراحی پروژه با موقعیت مكانی

به دلیل قرار گرفتن زمین پروژه در منطقه یک شهرداری تهران که یکی از بهترین مناطق آب و هوایی و گردشگری در ناحیه شمیرانات است ، باعث تشخیص موقعیت در طراحی و کیفیت ساخت می شود . بنابراین پس از بررسی و مطالعات فراوان انجام شده ، جمع آوری اطلاعات آماری ، مشورت با مهندسان مشاور و مدیران با تجربه ، تصمیم به ساخت پروژه ای با کاربری تجاری اداری گرفته شد .
طراحی نمای پروژه در قسمت تجاری و كاربری های دیگر
در طراحی حجم کلی ونما ی این مجتمع المان هایی را مد نظر قرار داده اند و در طراحی لحاظ کرده اند تا به مراجعه کننده و بیننده حس خوش آمد گویی و دعوت به ساختمان را القا کند و همچنین ادغام محیط سبز اطراف با مجتمع باعث شده است که نمای ساختمان به صورت خطی طراحی شود . به این دلیل است که در قسمت اداری شاهد نمای شیشه ای همراه با المان های خطی و افقی و در قسمت تجاری نمای بسته ( درونگرا ) هستیم که ما بین این دو حجم رستوران و فودکورت با عقب نشستگی خود ، باعث شخصی شدن احجام با عملکردهای مختلف می شود . با توجه به موقعیت خاص زمین و قرارگرفتن خیابان در سه جبهه زمینی و شیب از شمال به جنوب آن که تقریبا 7% و حدود 13 متر ارتفاع است ، امكان دسترسی مستقیم به طبقات 1- ، 2- و همكف تجاری فراهم می شود.

اطلس مال

اطلس مال

فضاهای مجموعه به صورت کلی عبارتند از:

طبقات زیرزمینی 3- تا 8- ، که شامل پاركینگ ، انبار و تاسیسات است .
طبقه همکف ( 2-) ، شامل فروشگاه بزرگ و سایر واحدهای تجاری ، سرویس های رفاهی و بهداشتی، نمازخانه و محل نگهداری کودکان است .
طبقات همکف 1- ، همكف (0) و طبقه 1+ ، شامل فروشگاه های تجاری است .
طبقه 2+ شامل رستوران و فودكورت و شهربازی است .
طبقات 3+ تا 10+ ، شامل واحدهای اداری است .
توجه ویژه به دسترسی ها
دسترسی های این مجموعه به این صورت است که سه ورودی پیاده از سمت خیابان پاسداران ( شمال و شرق ) دارد و به دلیل اینکه خیابان پاسداران دارای شیب است ، هر ورودی به یک طبقه دسترسی پیدا می کند و در حقیقت به دلایل مبنا قرار گرفتن تراز پروژه طبقاتی که در شمالی ترین نقطه زمین با اعداد 1- و 2- نامگذاری شده اند ، طبقات همکف محسوب می شوند و دسترسی هم سطح دارند . همچنین دو دسترسی از خیابان های تنگستان و یک دسترسی از خیابان پاسداران برای پارکینگ ها و انباری ها در نظر گرفته شده است .
امكانات ویژه و رفاهی
در این مجتمع فضاها با کاربری های متفاوت برای بهره وری بیشتر از مجتمع و تأمین خواسته های مراجعه کنندگان و افرادی که از اطلس مال به عنوان محیطی برای خرید یا گذران اوقات فراغت خود استفاده میکنند پیش بینی شده است . به عنوان مثال در بقات تجاری ایستگاه های استراحت با مبلمان راحت ، کافی شاپ های متععد و همچنین سالن های بازی مكان هایی برای نگهداری كودكان و ..طراحی در نظر گرفته شده است.

اطلس مال

اطلس مال

طراحی ترافیك در بخش تجاری و نحوه دسترسی فضاها

فضای پارکینگ به مساحت 45.000 متر مربع می باشد که برای دسترسی آسان و حل مسائل ترافیکی ساختمان ورود و خروج مجزا از سمت شمال و جنوب با شیب ملایم رمپ ها ، كنترل هوشمند و الكترونیكی پاركینگ در نظر گرفته شده است . پیش بینی كارواش برای رفاه مشتریان و همچنین بارانداز مخصوص حمل كالا از امكانات پاركینگ این مجموعه است.
برای دسترسی مناسب به فضاهای مختلف پروژه و ارتباط بین آنها سعی شده است قسمت تجاری بین قسمت پارکینگ و فضاهای اداری و در میانه ساختمان قرار گیرد . در ضمن همه فضاها با آسانسور و پله برقی ، با یكدیگر در ارتباط مستقیم و هر قسمت به صورت مجزا با محیط خارج در ارتباط باشند.
فضاهای جذاب
در این مجموعه علاوه بر فضاهای باز در قسمت شمال زمین ، فضاهایی مناسب برای گردهمایی افراد طراحی شده است که این مکان به صورت فضای سبز و محیطی دلپذیر طراحی شده است . آسانسورها شیشه ای و پله های برقی طبقات تجاری به صورت ارتباط عمودی به یكدیگر مرتبط می كند و پس از ورود به ساختمان در مرکز فضای تجاری ، یك وید بزرگ با سطحی برابر با 600 مترمربع که این فضا شامل یك رستوران در طبقه 1- ، محیط را چند برابر دلپذیرتر كرده و باعث یكپارچگی طبقات تجاری می شود ، به گونه ای كه هر طبقه تجاری به طبقه دیگر اشراف دارد .

فضای رستوران ها

طبقه 2+ مجتمع اطلس مال به رستوران و شهر بازی کودکان و فود کورت اختصاص داده شده است و به دلیل اینکه مابین قسمت اداری و تجاری قرار گرفته است ، به راحتی از هر دو قسمت می توان به آن دسترسی داشت و مساحت اآن حدود 48000 مترمربع می باشد که شامل فضاهایی از جمله یک واحد رستوران مجهز لوکس و زیبا ، 17 واحد فود کورت و یک واحد شهر بازی است . همچنین در فضاهای باز ، فضایی با مساحتی حدود 2000 مترمربع با چشم انداز عالی به فضای پارک نیاوران برای رستوران ها و صرف غذا در محیطی زیبا و دلپذیر در نظر گرفته شده است .
آسانسورها و پله برقی
در این مجتمع بر اساس جا به جایی افراد در یک روز و ساعات مختلف 25 دستگاه آسانسور در نظر گرفته شده است که از این تعداد 4 دستگاه به صورت پانوراما ( دید به فضای بیرونی ) و بقیه آسانسورها ، نفربر و باری ،با سرعتهای مختلف پیش بینی شده اند و در قسمت تجاری علاوه بر آسانسورها ، پله های برقی ارتباط سریع تری بین طبقات تجاری را تأمین می كنند.
پاركینگ
یکی از نکاتی که باعث ممتاز شدن این پروژه می شود ، تأمین 1400 واحد پارکینگ است که با توجه به مشکل کمبود پارکینگ در تهران ، می تواند ویژگی جذابی برای مراجعه کنندگان این مجموعه به حساب بیاید . با توجه به کیفیت بالا طراحی آن و عرض مناسب رمپ ها که باعث عبور سریع و آسان خودروها در تمامی طبقات می شود و همچنین بر خوردار بودن از سیستم های هدایت خودکار اتومبیل ها و همچنین مجزا کردن و ورودی ها و خروجی های پاركینگ برای اتومبیل های سواری و حمل بار و كالا از دیگر مزیت های پارکینگ اطلس مال است.

مصالح نمای پروژه و نازك كاری

استراتژی كلی در بحث نازك كاری برمبنای توجه به رنگ و بافت عناصر اصلی ساختمان خواهد بود. به این صورت كه كف ، سقف ، دیوار و ارتباطات عمودی ، هر کدام به صورت جداگانه بررسی شده و برای هر كدام گزینه های مختلف طراحی خواهد شد و در نهایت ، از بین حالت های مختلف (از نظر جنس مصالح ، بافت و فرم آنها) بهترین تركیبات انتخاب خواهد شد. لذا سعی شده است در نمای ساختمان و مصالح نازك كاری در بخش های مختلف ، از آخرین مصالح تكنولوژی روز دنیا با كارایی بالا ، با توجه به كاربری آن ، استفاده شود.

WordPress Themes

Enter your keyword