دانشنامه

 • بتن آماده [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  یکی از متداول ترین مواد ساختمانی بتن آماده است که قابلیت چند منظوره دارد.بتن آماده به صورت تازه و سفت نشده تحویل مشتری داده میشود زیرا در این شرایط حالت خمیری دارد و به راحتی به شکل هر قالبی در می آید . همچنین میتوان طبق نیاز آنرا سفارشی کرده و مواد افزودنی خاص به آن اضافه کرد.
 • بتن الیاف دار [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  در ساخت این بتن به درخور نوع مصرف و مقاومت مورد نظر از اندازه ها و جنس های مختلف الیاف( شیشه، فلز، پلیمر،...) استفاده میشود و باعث افزایش مقاومت کششی و فشاری به مقدار زیاد ،نرمی و انعطاف پذیری بتن، جذب انرژی و جلوگیری از ایجاد ترک در آن میشود.
 • بتن خود متراکم [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  از آنجایی که وجود حباب هوا و فضاهای خالی غیر عمدی و غیر یکنواخت باعث کاهش مقاومت،کاهش استحکام آرماتور ها، افزایش نفوذپذیری،کاهش دوام و ایجاد زدگی در سطح بتن میشوند از بین بردن آنها تا حدود 1 درصد امری ضروریست. این عمل معمولا توسط میله ی لرزاننده صورت میگیرد که دارای معایبی از جمله آلودگی صوتی، بازده پایین، زیان های ناشی از بیش از حد لرزاندن یا کم لرزاندن بتن و ... میباشد.بتن خود متراکم از میله ی ویبراتور بی نیاز است و به علت استفاده از مواد شیمیایی ( مثل فوق روان ساز های نسل جدید) و معدنی خودش با نیرویی ثقلی وزن در لوله ها و قالب ها جاری میشود.این بتن ضمن داشتن کارایی، روانی، مقاومت فشاری و سولفاتی و ... از تراکم کافی نیز بهره مند است.
 • بتن سبک سازه ای [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  بتنی است که ضمن دارا بودن ترکیباتی مشابه با بتن معمولی به علت استفاده از مواد افزودنی و سنگدانه های سبک دارای وزن کمتر و نتیجتا بار وارده ی کمتری از جانب خودش میباشد.بتن سبک سازه ای جرم مخصوص (از 1400تا 1900 کیلوگرم بر متر مکعب متغیر) و مقاومت فشاری ( از 17 تا 60 نیوتن بر میلیمتر مکعب متغیر ) به مقدار کافی و مناسب است.
 • بتن سبک گازی [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  بلوکی متخلخل که در حدود پنجاه درصد حباب های ریز و یکنواخت دارد و مواد تشکیل دهنده اش آب، خرده سنگریزه ، افزودنی ها و چسباننده ها میباشد. هوای موجود در این بتن باعث کاهش وزن مخصوص میشود.این بلوک ها همچنین عایق صدا و حرارت ،صوت، آتش و مقرون به صرفه هستند. بلوک سبک گازی در دو نوع AAC و NAAC میباشند.
 • بلوک [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  مراحل ساخت بلوک سیمانی یا بتنی شامل مخلوط کردن آب و سیمان و سنگدانه های مناسب مثل شن ریزه و ماسه و لرزاندن و متراکم کردن و عمل آوردن و مراقبت از آنها در محیط مناسب میباشد. بلوک های توپر و تو خالی از انواع بلوک های سیمانی هستند که بر دیوار های باربر و غیر باربر مورد استفاده قرار میگیرند. از مزایای بلوک ها میتوان صرفه‌جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، عایق بودن نسبی حرارتی و صوتی و سهولت در مسلح کردن و همچنین استفاده در مناطقی که تولید آجر در آنجا محدود است نام برد.
 • بلوک سبک سیمانی [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  بلوک سبک متشکل از بتن با ماسه ریزدانه و سیمان به اضافه حباب هوا میباشد.موارد استفاده ی این بلوک در کف سازی و شیب بندی ساختمان و در دیوار های غیر باربر میباشد. ( معولا مقاومت فشاری آنها کمتر از استاندارد بوده پس نمیتوان آنها را باربر به حساب آورد ) بلوک سبک با صرفه ، عایق حرارت و صدا ، مقاوم در برابر زلزله و نفوذ رطوبت ، دارای دوام زیاد و وزن مخصوص کم و قابل حمل و نقل و شکل پذیری آسان میباشد.
 • پارکت

  کف پوش های صاف و صیقلی و یکدست و براق هستند که از چوب طبیعی درختان ساخته میشوند. پارکت ها معمولا در برابر آب و خوردگی اشیا نوک تیز آسیب پذیرند. پارکت ها به صورت کنار هم چیده شده و با چسب چوب به هم متصل میشوند . برای صیقل دادن روی سطح آن از دستگاه ساب زن و برای رنگ کردن آن از لاک چوب و تینر استفاده میشود.
 • ترموود

  ترموود حاصل انجام فرایند هایی است که روی چوب نرم صورت گرفته و آنرا نسبت به رطوبت وعوامل مخرب بیولوژیکی مقوم میسازد . برای تولید ترموود دو روش قابل استفاده میباشد . یکی حرارت دادن به چوب که در طی آن چوب توسط بخار گرم در دمای 160 تا 210 حرارت میبیند و هیچ گونه سم یا ماده شیمیایی دیگری در این فرایند دخالت ندارد. روش دوم اشباع چوب است که در این روش مواد نگهدارنده در برابر قارچ یا موریانه توسط مخازن تحت فشار به چوب تزریق میشوند.
 • ترمیم کننده ی بتن [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  برای جبران آسیب هایی که بر اثر عوامل مختلف روی سازه های بتنی روی میدهد طبق نوع آسیب وارده و ویژگی های سازه مورد نظر از مواد مختلفی تحت عنوان ترمیم کننده استفاده میشود. برخی از انواع این مواد عبارتند از :ملات های پایه سیمانی اصلاح شده با الیاف و پلیمر،ملات های پلیمری، ملات های نیمه پلیمری،چسب های اپوکسی،رزین های تزریقی،چسب های لاتکس
 • تیرچه

  تیرچه ها قطعات پیش ساخته ای هستند که از بتن و فولاد درست شده و مقطع آنها به شکل T میباشد. در دو نوع تیرپه های خرپایی و تیرپه های پیش تنیده تولید میشوند. و تحت دو مرحله مورد آزمایش قرار میگیرند.
 • قفل دیجیتال

  قفل های دیجیتال بر خلاف قفل های قدیمی که نیازمند کلید برای باز شدن هستند با یک کد، کارت یا اثر انگشت به راحتی باز میشوند. همچنین در صورت بسته شدن، به صورت اتوماتیک قفل هم میشوند. این قفل ها علاوه بر داشتن نمای جذاب تر به عبور و مرور سهولت می بخشند و در صورت گم شدن کارت میتوان به راحتی آن را از کار انداخت .
 • گروت [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  گروت ها از لحاظ کاربرد مشابه ملات و از لحاظ مواد تشکیل دهنده مشابه بتن است با این تفاوت که در ساخت گروت از ماسه در واقع سنگدانه ریز استفاده میشود.گروت برای پر کردن ترک ها و شکاف ها ، زیر سازی ماشین آلات وتجهیزات سنگین و بنا های پیش ساخته استفاده میشود. همچنین این ماده به علت انبساط کنترل شده ای که دارد این اطمینان را میدهد که تمام حجم مکانی که در دسترس نیست را پر میکند
 • مواد افزودنی بتن [%d8%a8%d8%aa%d9%86 ]

  کلیه مواد غیر از ، سیمان ، آب و مواد سنگی که به مخلوط های بتن ، ملات یا دوغاب سیمان اضافه شوند مواد افزودنی گفته مشود.این مواد درحین اختلاط یا درست قبل از آن به مخلوط اضافه میشوند و درصد کمی از حجم بتن را تشکیل میدهند. به کار بردن این مواد نیازمند مهارت و دقت بسیار است زیرا در صورت استفاده ی بیش از اندازه نه تنها فایده ای نداشته بلکه اثرات منفی نیز میگذارند.
WordPress Themes

Enter your keyword